دبیركل جمعیت هلال احمر:

ارتقا تاب آوری از نتایج حوادث و بحران ها كاهش می دهد

ارتقا تاب آوری از نتایج حوادث و بحران ها كاهش می دهد

دبیرکل جمعیت هلال احمر با اعلان اینکه تاب آوری در مقابل حوادث و بحران ها وظیفه ای همگانی است، اظهار داشت: یکی از راه های کاستن از نتایج حوادث و بحران ها سرمایه گذاری در عرصه ارتقاء تاب آوری است.


محمدحسن قوسیان مقدم روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاص با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان این مطلب اضافه کرد: بحران های طبیعی و انسان ساخت به همراه خود لطمه و مرگ، آوارگی، تخریب ساختمان و زمین، اختلال در حمل و نقل، توقف کسب وکار و تحمیل فشار بیشتر بر امکانات و تاسیسات موجود را به همراه می آورند که برای ارتقاء تاب آوری شناخت، مدیریت و کاهش خطرات ناشی از حوادث و بحران ها لازم است.
در علم مدیریت بحران تعریف «تاب آوری» توانایی آمادگی در مقابل رویدادهای ناگوار، برنامه ریزی برای آمادگی و پاسخ در مقابل آنها، فراهم آوردن قابلیت تحمل این رویدادها و از سرگذراندن آنها و انطباق موفقیت آمیز با آنها است.
وی افزود: هنگامی که حوادث و بلایای طبیعی رخ می دهد بیشتر مردمی که متاثر از حادثه هستند تحت تاثیر تالمات شدید روحی قرار می گیرند و برخی از افراد ممکنست از روستاها، شهرها و استان های مجاور به منطقه حادثه دیده عزیمت کرده و مخل نظم و امنیت باشند و باتوجه به شرایط خاص مناطق حادثه دیده ممکنست رفتارهایی ناخواسته از آنها بروز کند.
دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه پس از حوادث و بحران ها امنیت مالی و جانی زیر بنای ثبات هیجانی است، اظهار داشت: پس از یک بلا مثل زلزله یا هر شرایط فشار زای دیگر، قرار گرفتن در یک حالت ثبات روانی مشکل است، مگر آنکه نیازهای اساسی آنها تامین شده باشد، نخست، حادثه دیدگان را باید در زمینه غذا، آب، پوشاک و سرپناه مطمئن کرده و به آنها اطمینان داد. دوم، نیاز حادثه دیدگان را به امنیت جانی و ایمنی تامین کرد.
قوسیان مقدم توضیح داد: در مورد هر مورد هر نوع بلایی، این مساله نه فقط شامل آسودگی از ترس در زندگی شخصی به خاطر خود بلا است، بلکه مشمول امنیت داشتن از نظر سرقت، ترس از چپاول و غارتگری و ترس از اینکه مباد بلا به فقدان دایمی خانه و کاشانه و زمین افراد بیانجامد هم می شود.
وی افزود: سوم، امنیت و یکپارچگی(ادغام) خانواده ها را باید تضمین نمود و چهارم، نیازهای دراز مدت افراد به شغل ثابت، مسکن مناسب و عملکرد اجتماعی را باید تامین کرد که این «سلسله مراتب نیازی» چندین الزام به همراه دارند.
سخنگوی جمعیت هلال احمر اظهار داشت: در مراحل اولیه پاسخ به بلا، بهداشت روانی امدادگران و نیروهای عملیات امداد و نجات از بالاترین اولیوت برخوردار است، آسایش روانی و سلامتی آنها، برای آن که بتوانند به کارهای امداد و نجات خود ادامه بدهند ضروری می باشد، فعالیتی که به نوبه خود شالوده و پایه اطمینان بخشی برای آنست که نیازهای اساسی حادثه دیدگان مستقیم بلا، تامین می شوند.
وی اضافه کرد: یک نیاز ثانوی آنست که بهداشت روانی قربانیان به حد کافی و شایسته ای تامین گردد تا آنها قادر باشند با اطمینان خاطر به نیروهای امدادی کمک کنند. پس از اینکه مراحل اولیه «نجات» به اتمام رسید به موازات ادامه یافتن کارهای امدادی، پاسخ دادن به دیگر نیازهای بهداشت روانی حادثه دیدگان اهمیت می یابد، ولی تداوم پاسخ دهی به نیازهای بهداشت روانی امدادگران دارای بالاترین حد اهمیت است.
دبیرکل جمعیت هلال احمر عنوان کرد: در همه مراحل پاسخ دهی به بلا، بازسازی سریع اجتماعی و فیزیکی (مثل مسکن سازی یا در اختیار گذاری مسکن، ایجاد شغل، متحد کردن باردیگر خانواده ها با هم و بازسازی اجتماعی) برای ایجاد تعادل عاطفی و ابقای بهداشت روانی حادثه دیدگان از بلا ضروری و حائز اهمیت می باشد و هیچ نوع تمایز و جداسازی قطعی و مشخصی بین نیازهای فیزیکی و مادی از یک سو و نیازهای روان شناختی از طرفی وجود ندارد.
وی اشاره کرد: در هر مرحله ای از مراحل پاسخ به بلا، کوتاهی در تامین نیازهای جانی، مالی، روانی و اجتماعی، تهدید مستقیمی برای بهداشت روانی است.
قوسیان مقدم با قدردانی از حضور دائم و حالت تحرک پرسنل نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مستضعفین در برقراری نظم و امنیت و مشارکت در عملیات امدادرسانی در مناطق زلزله زده سی سخت در کنار نیروهای امدادی این جمعیت عنوان کرد: معتقد هستیم که در عملیات امدادرسانی اگر هر کدام از حوزه ها و دستگاه های مسئول، وظایف مربوط به خودرا به درستی انجام دهند، کار امدادرسانی ها با سهولت و سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت و هلال احمر در این راه همراه همیشگی مردم حادثه دیده و لطمه دیده از حوادث و بحران ها است.
زمین لرزه ای به بزرگی۵.۶ دهم ریشتر، ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه روز روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند.
مرکز لرزه نگاری کشور اعلام نمود این زمین لرزه در عمق هشت کیلومتری زمین اتفاق افتاده است.
زلزله در فاصله ۱۰ کیلومتری سی سخت در کهگیلویه و بویراحمد، ۱۹کیلومتری کمه در استان اصفهان و ۲۴ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است.
این زمین لرزه در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت هم احساس شد.
در پی وقوع این زلزله ۵ و ۶ دهم ریشتری به ۳ هزار و ۷۰۰ واحد از منازل مسکونی خسارت وارد شد.
۸۰۰ واحد به دلیل خسارت ۶۰ تا ۱۰۰ درصد نیاز به بازسازی دارد و از مجموع ۳ هزار و ۷۰۰ واحد نیز ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هستند.
از مجموع ۸۰۰ واحد بازسازی ۴۲۰ واحد شهری و ۳۸۰ واحد روستایی و از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هزار و ۵۰۰ واحد شهری و هزار و ۴۰۰ واحد روستایی است.
میزان خسارت زلزله به واحد های تعمیری بین ۲۰ تا ۴۰ درصد و بر اثر این زلزله به ۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی خسارت معیتشی همچون تخریب اسباب و وسایل منزل خسارت وارد شده است.
۶۴ نفر در این زلزله گرفتار مصدومیت شدند.1399/12/07
12:25:31
0.0 / 5
1317
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین