رئیس جمعیت هلال احمر خبر داد:

كوشش برای دریافت سند تك برگ ۳۳۰۰ ملك هلال احمر

كوشش برای دریافت سند تك برگ ۳۳۰۰ ملك هلال احمر

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس جمعیت هلال احمر در نشست سراسری مسؤلان حقوقی این جمعیت به مناسبت فرارسیدن هفت اسفند روز وکیل مدافع از کوشش برای دریافت سند تک برگ ۳۳۰۰ ملک هلال احمر اطلاع داد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از هلال احمر، کریم همتی ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد مبارک حضرت امیرالمومنین علی (ع) و روز پدر و همینطور هفتم اسفندماه روز وکیل مدافع، ضمن قدردانی از دست اندر کاران معاونت حقوقی و امور مجلس، اظهار داشت: باید در جامعه اعتماد و اطمینان ایجاد نماییم تا مردم با آرامش خاطر موقوفات خویش را به جمعیت هلال احمر اهدا کنند، در مجموع اقدامات هلال احمر باید با هدف صیانت از اموال صورت گیرد، ۳۳۰۰ ملک داریم که باید برای ثبت اسناد آنها تلاش و سند تک برگ، تهیه شود.
هفتم اسفند ماه هر سال بعنوان روز وکیل مدافع نامگذاری شده تا از این رهگذر تلاش ها و کنش های حقوقی وکلای دادگستری برای اجرای قانون و برقراری عدالت پاس داشته شود.
رئیس جمعیت هلال احمر با تکیه بر اینکه دعاوی جمعیت هلال احمر به حیث عددی کم است، افزود: دو هزار املاک متعلق به هلال احمر، عدد قابل توجهی به نظر می آید، بحث بیمارستان ها همچون همین دعاوی است که برای برهم نخوردن آرامش جامعه و همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فعلا اقدامی برای آنها، انجام نشده است.
همتی با اشاره به اینکه جایگاه املاک در جمعیت هلال احمر جایگاهی ویژه است، اضافه کرد: شناسایی، دریافت سند تک برگ و ورود به فهرست اموال در سامانه های مرتبط در داخل و خارج از جمعیت هلال احمر همچون موارد مهمی است که معاونت حقوقی و امور مجلس به آن پرداخته و نتایج مثبتی در این حوزه حاصل شده است.

بازپس گیری و تهاتر زمین های متعلق به هلال احمر
رئیس جمعیت هلال احمر درباره بازپس گیری و تهاتر زمین های متعلق به هلال احمر که در اختیار سایر دستگاههای کشور بوده است، عنوان کرد: با وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همینطور سپاه پاسداران مشکلاتی در زمینه املاک هلال احمر وجود داشت که طبق رایزنی های انجام شده، مقرر شد با تهاتر، باز پس گیری، نرخ گذاری و پرداخت ثمن ملک، صورت گیرد.
وی به تعدد موقوفات جمعیت هلال احمر در سرتاسر کشور اشاره نمود و اضافه کرد: در ۹ استان که بیشترین موقوفات را داشتیم، کمیسیون های موقوفات تشکیل شده، شناسایی موقوفات و عمل برپایه نیات واقف از اولویت های کاری سالجاری بوده است، یک نمونه از این موارد در ارتباط با باغات پسته رفسنجان است که از ضرردهی ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی سالهای ۹۷ و ۹۸ به سوددهی ۲۸ میلیارد تومانی در سال ۹۹ رسیدیم. این نشان داده است که موقوفات هلال احمر از نزدیک مورد بررسی قرار گرفته است.
به قول دکتر همتی، موضوعات در ارتباط با دعاوی، یکی از اشکالات جدی هلال احمر است که در سالهای قبل به فراموشی سپرده شده بود. سال جاری پرونده هایی که برای جمعیت هلال احمر صادر گردیده است، ارزش آن بیشتر از ۱۷ هزار میلیارد ریال برآورد شد که این کار در خور تحسین است.
رئیس جمعیت هلال احمر درباره وظایف و تکالیف این جمعیت در بحران ها و حقوق متقابل مردم و حاکمیت، اظهار داشت: امروز تکالیف زیادی به هلال احمر محول شده، اما نکته مهم تشریح و تبیین نوع ارتباطات مردم و جمعیت هست. اینکه باید چقدر در خدمت مردم باشیم حق حاکمیت چیست و مردم چه مواردی را باید رعایت نمایند موضوع هایی مطرح و بسیار مهم هستند.
وی با اشاره به اینکه حقوق دو طرفه ای بین جمعیت و مردم در حوادث و بلایا وجود دارد، اظهار داشت: ما وظیفه امدادرسانی را داریم اما نه به هر قیمتی، نباید حین امدادرسانی اهانت یا حمله فیزیکی به امدادگران جمعیت هلال احمر شود و نهایتا درعملیات امدادونجات موانع به وجود آید. این حق برای جمعیت هلال احمر وجود دارد که در حوادث و بلایا امنیت قابل توجهی برای نیروهای عملیاتی تامین گردد.
همتی ضمن اشاره به رونق بی نظیر خانه های هلال در سالجاری، خاطرنشان کرد: خانه های هلال، سال جاری رونق بی نظیری داشت و ما از این ظرفیت برای عرضه آموزش های همگانی در جهت ارتقای تاب آوری افراد جامعه بهره بردیم. علاوه براین، ما در حوزه امدادونجات و اسکان اضطراری محور عرضه خدمات هستیم که این هم به شکلی امتیاز برای جمعیت هلال احمر به حساب می آید.
وی ضمن اشاره به اینکه معاونت حقوقی و پارلمانی جمعیت هلال احمر، کارکنان کمی دارد و این افراد از چارت تشکیلاتی این معاونت گلایه مند هستند، اظهار داشت: انتظار این افراد به حق است، بعنوان مثال استان آذربایجان غربی موقوفات و املاک بسیاری دارد که تنها یک نفر باید به همه این امورات رسیدگی کند.
رئیس جمعیت هلال احمر از دکتر همایون یوسفی معاون حقوقی و امور مجلس هلال احمر بابت کارهای انجام شده در این معاونت قدردانی نمود و اظهار داشت: ارتقا جایگاه و منزلت اجتماعی عزیزان شاغل در این بخش مهم می باشد و اینکه همزمان بتوانیم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را با تعاریف خاص و چارچوب های مشخص داشته باشیم تا تضییع حقوق هلال احمر را به دنبال نداشته باشد.

راه اندازی وبسایت معاونت حقوقی و امور مجلس
همایون یوسفی معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت هلال احمر ضمن اشاره به اینکه در چند ماه اخیر اقدامات مهمی در این معاونت انجام شده است، اظهار داشت: که همچون آنها می توان به رونمایی از کتب جمع آوری شده؛ سه جلد که مباحث حقوقی جمعیت هلال احمر را پوشش می دهد، راه اندازی وبسایت اداره کل حقوقی، احیای معافیت های مالیاتی جمعیت با رای دادگاه تجدیدنظر، اجرای جانمایی املاک جمعیت هلال احمر، به روزرسانی اطلاعات املاک جمعیت، انعقاد پیش نویس همکاری با آموزش و پرورش و همینطور صدور بخشنامه های مختلف از آخرین وضعیت املاک واگذار شده اشاره نمود.

شناسایی املاک و موقوفات متعلق به هلال احمر
محمد ناطقی مدیرکل املاک و موقوفات جمعیت هلال احمر در این مراسم اظهار داشت: برپایه هماهنگی که با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شد، اطلاعات در ارتباط با همه املاک هلال احمر که از سنوات گذشته به ثبت رسیده است، در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گرفت تا این جمعیت بتواند از این طریق املاک و موقوفات متعلق به خویش را شناسایی کند.
وی اضافه کرد: در آینده ای نزدیک املاک و موقوفاتی که متعلق به هلال احمر است و اطلاعاتی از آنها در دست نیست، شناسایی واحیا خواهند شد.
مدیرکل املاک و موقوفات جمعیت هلال احمر درباره املاک در اختیار سپاه پاسداران، وزارت آموزش و پرورش و همینطور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: املاکی که در اختیار این دستگاه ها بود را احصا کردیم و برپایه تفاهمنامه خوبی که با وزارت آموزش و پرورش امضا شده این املاک برگردانده می شود.

کمک رسانی در عرصه های بین المللی در حال نظام مند شدن است
میر مصطفی سید اشرفی دادستان تهران و سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ویژه جرائم بین الملل ضمن اشاره به اینکه کمک رسانی در عرصه های بین الملی در حال نظام مند شدن است، اظهار داشت: دولت وظیفه پشتیبانی از افراد صدمه دیده از حوادث طبیعی را بر عهده دارد، البته در صورت ناتوانی حاکمیت در امدادرسانی موثر، جامعه بین المللی این وظیفه را دارد که از راه مجاری بین المللی به پشتیبانی از افراد صدمه دیده، اهتمام بورزد.

تعداد شکایات از هلال احمر نسبت به سایر سازمان ها بسیار کمتر است
غلامرضا مولابیگی معاون نظارت و ارزشیابی دیوان عدالت اداری هم در این مراسم اظهار داشت: خوشبختانه از هلال احمر در دیوان عدالت اداری شکایات قابل توجهی نداریم، در واقع تعداد شکایت ها از جمعیت هلال احمر نسبت به سایر سازمان ها بسیار کمتر است.
در انتها این مراسم از چهار نفر از کارکنان نمونه معاونت حقوقی و امور مجلس هلال احمر تقدیر گردید.1399/12/09
23:02:14
0.0 / 5
1196
تگهای خبر: آرامش , آموزش , امداد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین