معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی ایران تشریح كرد

پروسه واكسیناسیون كرونا در بیمارستان ها

پروسه واكسیناسیون كرونا در بیمارستان ها

به گزارش آزمایشگاه رادین معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن تشریح روند واکسیناسیون پرسنل بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه مقابل کرونا، اظهار داشت: در چند روز آینده مراکزی را معرفی می نماییم و همکاران مان با نامه بیمارستان به نوبت برای تزریق واکسن کرونا مراجعه می کنند تا دیگر برای تزریق واکسن به بیمارستان ها نرویم.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر بابک عشرتی درباره جزئیات واکسیناسیون کرونا در میان کادر بهداشت و درمان بیمارستان ها و مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه، اظهار داشت: تا حالا طی دو مرحله واکسن کرونا دریافت کرده ایم؛ در یک مرحله ۵۰۰ دُز و در مرحله دوم هم ۵۳۰۰ دُز واکسن کرونا دریافت کردیم. بر این اساس تا حالا در دانشگاه مجموعا ۵۸۰۰ دُز واکسن کرونا دریافت کرده ایم.
وی ادامه داد: برمبنای دستورالعمل باید این واکسن ها را در وهله اول به پرسنل آی سی یو، پرسنل بخش های کرونا، بخش های عفونی و بخش اورژانس توزیع می کردیم. در پارت دومی که به ما دادند، تعدادی را برای مراکز نگهداری سالمندان و جانبازان ۵۰ درصد به بالا که در مراکز خاصی نگهداری می شوند، مشخص کرده بودند. قسمت اول کار که وسیع تر بود از ۲۱ بهمن ماه شروع شد. پارت دوم را هم حدودا یک هفته قبل دریافت کردیم که کار را ادامه دادیم.
عشرتی افزود: از آنجایی که تعداد دُزهای واکسنی که در اختیارمان قرار گرفت، از تعداد پرسنل مان و گروه های مشخص شده کمتر بود، توزیع واکسن را در بیمارستان ها برمبنای اولویت بندی معاونت درمان انجام دادیم. اینکه چه تعداد واکسن را در هر بیمارستان ارائه دهیم، تقسیم به نسبت کردیم. بعنوان مثال ما اگر بطور کلی می توانستیم برای ۳۰ درصد پرسنل واجد شرایط و گروه هدف واکسن تزریق نماییم، بررسی کردیم که در هر بیمارستان از آن گروه چقدر پرسنل داریم و به تعداد ۳۰ درصد از آن پرسنل واکسن دادیم. بر این اساس هم اکنون هم نمی توانیم به تمام افراد حتی در گروه های هدف واکسن تزریق کنیم؛ چونکه تعداد واکسن هایی که در اختیار داریم هنوز کم است.
فرآیند واکسیناسیون مقابل کرونا در بیمارستان ها
وی اظهار داشت: برای تزریق واکسن همکاران مان با رعایت زنجیره سرما، به بیمارستان هایی که مشخص کرده و هماهنگ کرده بودند مراجعه نموده و با کمک سوپروایزر و مترون بیمارستان همکاران گروه هدف را برمبنای اولویت تحت واکسیناسیون قرار می دادند. منتها باز هم تاکید می کنم که از آنجایی که هنوز تعداد واکسن کم است، به تعداد همه همکاران نمی رسد، اما همکاران نگران نباشند و فکر نکنند که دیگر واکسن به آنها نمی رسد. پارت های بعدی واکسن می رسد و برمبنای توزیعی که وزارت بهداشت برای ما انجام دهد، این روند را ادامه داده، لکه گیری ها را انجام داده و گروه های بیشتری را هم تحت پوشش واکسن قرار می دهیم. بدین سبب مقداری صبر کنند.
چرا برخی پرسنل گروه هدف هنوز واکسینه نشدند؟
عشرتی افزود: حال ممکنست برخی همکاران بگویند که ما در بیمارستان هایی هستیم که یک پرسنل در گروه اولویت دار تزریق واکسن، هنوز واکسن را تزریق نکرده، اما یک پرسنل از گروه دیگری واکسن را دریافت کرده است. این اتفاق رخ می دهد و عجیب نیست. برای اینکه خیلی از همکاران بیمارستان به صورت شیفت در گردش فعالیت می نمایند. حال ممکنست روزی که برای واکسیناسیون به بیمارستان مراجعه می کنند، شیفت یک نفر از گروه های اولویت دار نباشد. در صورتیکه واکسن کرونا زنجیره سرمای خاصی را نیاز دارد. ما واکسن را به صورت فریز شده دریافت می نماییم و باید آنرا ذوب کرده و تزریق نماییم و دیگر نمی توانیم باردیگر آنرا فریز نماییم. حال بر این اساس ممکنست یکی از همکاران اولویت دار شیفت نباشد، اما واکسن هم باید تزریق شود و ممکنست به همکار دیگر یا پرسنلی از گروه های دیگر تزریق شود. این مساله از نظر ما اشکالی ندارد. برای اینکه ما ترجیح می دهیم که واکسیناسیون را سریع تر در بیمارستان انجام دهیم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، اظهار نمود: برای ما فرقی نمی کند که فردی که از طرف بیمارستان به ما معرفی می شود، استخدام است، قراردادی است یا دانشجو و رزیدنت است. همین که مترون به ما اعلام نماید که این فرد در بخش آی سی یو، کرونا، عفونی یا اورژانس کار می کند، تزریق را برایش انجام می دهیم.
لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی حتی پس از تزریق واکسن کرونا
عشرتی اشاره کرد: موضوع دیگری که وجود دارد، این است که برخی همکاران تصور می کنند که اگر واکسن را دریافت نمایند، مجوزی است که در روزهای عید مسافرت روند بنا بر این ممکنست برای تزریق واکسن تا پیش از عید عجله داشته باشند. این مساله به چند دلیل اشتباه است؛ اولا واکسنی که هم اکنون تزریق می نماییم، باید در دو دُز تزریق شود تا به نهایت ایمنی زایی برسد و دُز دوم آن چهار هفته پس از دریافت دُز اول تزریق می شود. بدین سبب با دُز اول ایمنی زایی بدن به صورت کامل اتفاق نمی افتد. دوما"، اصلا واکسن زدن به این معنا نیست که خیال مان راحت باشد و پروتکل ها را رعایت نکنیم، بلکه همچنان باید پروتکل ها را رعایت کرده و هم از خودمان و هم از دیگران مراقبت نماییم. حتی کسی که واکسن می زند، ممکنست ناقل شود. بدین سبب ممکنست خودش بیمار نشود، اما ناقل بیماری شده و ویروس را منتقل کند. بدین سبب حتما باید برای سفر رفتن محدودیت قائل شویم، ماسک بزنیم. اصلا به این سمت نرویم که ماسک یا فاصله اجتماعی را برداریم، بدین سبب تزریق واکسن به مفهوم کنار گذاشتن پروتکل ها نیست.
وی درباره میزان گروه های هدف در دانشگاه علوم پزشکی ایران که باید واکسن کرونا را در مرحله اول دریافت نمایند، اظهار داشت: باید توجه کرد که ما در منطقه دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیشترین بیمارستان ها را داریم؛ شامل خصوصی و دولتی و در عین حال در زمینه تزریق واکسن تفاوتی میان بیمارستان های خصوصی با دولتی قائل نمی شویم و به بیمارستان های خصوصی هم واکسن تزریق می نماییم. بعنوان مثال فهرست همکارانی که فقط در آی سی یو هستند، بیش از ۳۵۰۰ نفر است. تا دو روز قبل نزدیک به ۴۰۰۰ دُز از واکسن هایی را که در اختیار داشتیم تزریق کردیم. برای سالمندان و جانبازان با هماهنگی هایی که با بهزیستی و بنیاد جانبازان انجام شده، طی هفته جاری تا هفته آتی انجام می شود. برای اینکه باید مطمئن باشیم که زنجیره سرمای واکسن به درستی رعایت می شود و باید به صورت فریز شده تا محل آنرا حمل نماییم. با توجه به این که باید روند واکسیناسیون با نظارت دقیق صورت گیرد، در چند روز آینده مراکزی را معرفی می نماییم و همکاران مان با نامه بیمارستان به نوبت برای تزریق واکسن کرونا مراجعه می کنند تا دیگر برای تزریق واکسن به بیمارستان ها نرویم.
عشرتی درباره زمان واکسیناسیون عمومی کرونا برای مردم، اظهار داشت: طبق سند واکسیناسیون کرونا که از طرف وزارت بهداشت به ما ابلاغ گردیده است، در مرحله اول دو گروه واکسینه میشوند؛ گروه اول پرسنل بهداشت و درمانی که مستقیما با کرونا سروکار دارند، گروه دوم سالمندانی که در مراکز نگهداری سالمندان هستند و جانبازان که واکسیناسیون این گروه ها بسته به توزیع واکسنی که وزارت بهداشت خواهد داشت، کارهایشان تا حدود زیادی پیش از عید انجام می شود. در ادامه سایر گروه ها مانند بیماران پرخطر، مبتلایان به سرطان و نقص سیستم ایمنی، سایر پرسنل بهداشت و درمان که شامل مراکز درمانگاهی و سرپایی، سایر پرسنل دانشگاه های علوم پزشکی، مراکز تجمعی نیز تا سال آینده در حدود تابستان تحت پوشش واکسیناسیون قرار می گیرند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، وی درباره نحوه توزیع واکسن از طرف وزارت بهداشت، اظهار داشت: توزیع واکسن از طرف وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی برمبنای ورود واکسن به کشور است. معمولا وقتی واکسن وارد کشور می شود، پس از انجام اقدامات مربوط به ثبت و رهگیری واکسن در وزارت بهداشت، در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار می گیرد.
منبع:

0.0 / <5
1438
1399/12/17
13:29:21
X
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین