چالش كمبود واكسن كرونا در كشورهای اتحادیه اروپا

چالش كمبود واكسن كرونا در كشورهای اتحادیه اروپا

به گزارش آزمایشگاه رادین در صورتی که دولت ایتالیا به تازگی مانع از صادرات واکسن آسترازنکا شده، کمیسیون اتحادیه اروپا هم این تصمیم مناقشه برانگیز را تائید کرده است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، "دویچه وله" در مطلبی در اینباره آورده است: کمیسیون اروپا می گوید انتظار دارد که شرکتهای داروسازی به قراردادهای خود با اتحادیه پایبند باشند.
تصمیم دولت ایتالیا درباره پیشگیری از صادرات ۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونای آسترازنکا، ساخت شرکتهای داروسازی انگلیسی و سوئدی، باب جدیدی را در ارتباط با معضل تأمین واکسن مورد نیاز کشورهای عضو اتحادیه اروپا گشوده است.
ایتالیا دو روز پیش به تبعیت از دستورالعملی که اتحادیه اروپا اواخر ماه ژانویه تصویب کرده، صدور واکسن های ساخته شده در این کشور به مقصد استرالیا را متوقف کرد.
موضع گیری اریک مامر، سخنگوی کمیسیون اروپا درباره این مورد خیلی صریح و شفاف است: ما انتظار داریم شرکتهای داروسازی تمام توان شان را به کار گیرند تا به تعهدات خود در مقابل کشورهای عضو اتحادیه عمل کنند.
او افزود وقتی این اتفاق رخ نمی دهد می شود به مکانیسم جدید کنترل صادرات متوسل شد. این اولین بار بود که یک کشور اروپایی این مکانیسم را فعال کرد.
این ساز و کار در اصل برای افزایش شفافیت در زمینه میزان تولید و چگونگی توزیع واکسن کرونا طراحی شده اما در ضمن امکان متوقف کردن صادرات واکسن هم در آن پیشبینی شده است.
لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا می گوید که این ماجرا یک اقدام خصمانه ضد استرالیا نیست اما به تعویق افتادن توزیع واکسن در اتحادیه اروپا غیر قابل قبول است و او امید دارد که تدبیر اتخاذ شده در رم، تأثیر مثبتی بر کمپین واکسیناسیون در اتحادیه اروپا داشته باشد.
این اشاره می تواند به افزایش فشار بر شرکت داروسازی آسترازنکا تلقی شود که از آغاز سالجاری میلادی بر سر تحویل ناکافی واکسن کرونا با اتحادیه اروپا گرفتار اختلاف شده است.
شرکت آسترازنکا اعلام نموده که در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ حتی قادر به تحویل دادن نیمی از واکسن هایی که وعده داده هم نیست و این وضع در سه ماهه دوم سال هم به همین شکل خواهد بود.
دی مایو در دفاع از تصمیم روز چهارشنبه دولت ایتالیا تاکید کرده که استرالیا به شدت درگیر پاندمی کرونا نیست در حالیکه در اروپا وضعیت به مراتب وخیم تر است و کمبود شدید واکسن هم وجود دارد.
گرت هانت، وزیر بهداشت استرالیا با اعتراض به تصمیم دولت ایتالیا از کمیسیون اتحادیه اروپا خواهان بررسی این اقدام شده است.
ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در تازه ترین نشست سران اتحادیه اروپا به همتایان خود اخطار داد که لازم است شرکتهای داروسازی برای انجام تعهداتشان تحت فشار قرار گیرند.
او حالا بعنوان اولین رهبر اروپایی شهامت به خرج داده و اختلاف با شرکت آسترازنکا را به سطح یک چالش جدی رسانده است.
در این مناقشه حالا پاریس هم به پشتیبانی از ایتالیا برخاسته است. وزیر بهداشت فرانسه، اولیور وران در گفتگو با شبکه BFMTV تاکید کرده که با تصمیم اخیر دولت ایتالیا تفاهم دارد.
کمیسیون اتحادیه اروپا تا کنون از اعلام دقیق تعداد واکسن هایی که در کشورهای عضو اتحادیه تولید و به خارج از اروپا صادر شده اند خودداری کرده است.
اتحادیه اروپا همینطور با ساز و کار سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه واکسن معروف به کوواکس همکاری می کند.
در عمل واکسن های مختلف از راه یک شبکه توزیع و مبادله بین المللی در کشورهای مختلف تولید می شوند. بعنوان مثال شرکت آمریکایی مدرنا مواد اولیه واکسن خویش را در سوئیس تولید می کند، در اسپانیا آنرا وارد مرحله پایانی می کند و کار بسته بندی و آماده سازی نهایی آنرا در کشوری مانند بلژیک انجام می دهد.
در این میان اختلال هایی در جریان تولید بعضی از واکسن ها هم رخ داده است. شرکتهای آمریکایی و آلمانی فایزر – بیون تک در ماه های گذشته واکسن کمتری از آنچه قبلا پیشبینی کرده بودند تولید کرده اند.
به گزارش دویچه وله، این معضل برای شرکت آمریکایی جانسون و جانسون، که انتظار می رود اداره داروی اتحادیه اروپا مجوز آنرا هفته آینده صادر کند، هم پیش آمده است.
منبع:

1399/12/17
23:43:28
0.0 / 5
1660
تگهای خبر: بهداشت , دارو , داروسازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین