معاون هلال احمر خبر داد:

فعالیت 38 مركز ارتوپدی فنی برای ساخت اعضای مصنوعی در هلال احمر

فعالیت 38 مركز ارتوپدی فنی برای ساخت اعضای مصنوعی در هلال احمر

به گزارش آزمایشگاه رادین معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر از فعالیت ۳۸ مرکز ارتوپدی فنی برای ساخت اعضای مصنوعی در هلال احمر اطلاع داد و اظهار داشت: در این مراکز تخصصی، اندام مصنوعی، شامل پروتز و ارتز و کفش طبی برای عرضه به رجوع کنندگان بخصوص جانبازان و معلولین جامعه ایجاد می شود.


فرید مرادیان روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سؤال که الان چند مرکز توانبخشی هلال احمر برای عرضه خدمات توانبخشی در سرتاسر کشور فعال است، عنوان کرد: جمعیت هلال احمر در سرتاسر کشور بالغ بر ۲۰۰ واحد توانبخشی دارد که از این تعداد ۳۶ مرکز جامع توانبخشی است، ۳۸ مرکز ارتوپدی فنی و ساخت اعضای مصنوعی است.
«پروتز» وسایلی است که جایگزین قسمت های قطع عضو شده بدن مانند دست و پا می شود و «ارتوز» بر روی اندام های مختلف مانند فلج عضلانی یا انحراف در اندام نصب می شود تا به بهبود عملکرد آنها کمک نماید.
وی توضیح داد: در این مراکز علاوه بر این خدمات، خدماتی نظیر فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی، شنوایی سنجی، تغذیه، مشاوره و نظایر آن است که همه این موارد در ارتباط با بازتوانی و توانبخشی است.


معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر در پاسخ به این سؤال که آیا خدمات توانبخشی هلال احمر با قیمت تمام شده به مردم عرضه و سود بیشتری از مردم و رجوع کنندگان به منظور عرضه خدمات یاد شده دریافت می شود، عنوان کرد: هزینه تمام شده خدمات به مددجویان از تعرفه های دولتی ارزانتر است و در این حوزه به هیچ عنوان دید انتفاعی نداریم.
وی اضافه کرد: در بعضی مواقع هم هزینه های تمام شده عرضه خدمات از قیمت تحویل اقلام به مددجویان بیشتر است، افرادی که تمکن مالی ندارند و امکان پرداخت هزینه ها برای آنها وجود ندارد مراکز درمان و توانبخشی از راه سازمان داوطلبان و منابع اختصاص داده شده از جانب خیرین، مبلغ قابل توجهی از هزینه ها پرداخت می شود.مرادیان افزود: مراکز توانبخشی هلال احمر با همه ارگان ها، سازمان ها و نهادهایی که پیگیر مشکلات معلولان و کم توانان هستند، طرف قرار داد بوده و یا آماده عقد قرارداد است.
وی اظهار داشت: سابقه مراکز توانبخشی هلال احمر به ۶۰ سال می رسد و جمعیت هلال احمر با سابقه ترین نهاد در این حوزه است.
معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر افزود: برپایه اساسنامه جمعیت هلال احمر، علاوه بر امداد و نجات، توانبخشی از تکالیف اصلی این جمعیت به حساب می آید.


وی اظهار داشت: علاوه بر عرضه خدمات توانبخشی در مراکز هلال احمر، این مراکز بعنوان مراکز علمی و آموزشی هم شناخته می شوند و دستیاران تخصصی رشته های جراحی استخوان و مفاصل، طب فیزیکی و توانبخشی و دانشجویان فیزیوتراپی، شنایی شناسی، گفتار درمانی، کاردرمانی و نظایر آن می توانند در این مراکز دوره هایی را بگذرانند.
مرادیان اضافه کرد: با عنایت به شناخت کامل رئیس جمعیت هلال احمر از مراکز جامع توانبخشی هلال احمر نسبت به ارتقا خدمات، بر افزایش کیفیت و به روز رسانی تجهیزات و تکنیک ها و فناوری ها، تاکید ویژه شده و به باعث احکام برنامه پنجساله جمعیت هلال احمر تا آخر سال ۱۴۰۰ مکلف هستیم که در همه مراکز استان های کشور مرکز جامع توانبخشی داشته باشیم و تعداد اندکی از مراکز استاها هم اکنون فاقد مرکز هستند که این مراکز در حال تکمیل و تجهیز است.


معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر اعلام نمود: در مجموع مرکز هلال احمر سالانه به بیشتر از ۶۰۰ هزار توانخواه خدمات لازم را عرضه می کند و در بخش دندان پزشکی و مامایی هم در سال ۹۸ به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر خدمات لازم عرضه شده است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایرنا، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از کوشش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و پشتیبانی از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر حالا در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، چهار معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، آموزش و پژوهش، پشتیبانی و منابع انسانی، معاونت امور بین الملل، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی عرضه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائرین عتبات عالیات است.
همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران هم با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می کند.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای نزدیک به یک قرن در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تأسیس خود تاکنون در راه اهداف انسان دوستانه و اصول هفت گانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.منبع:

1399/12/18
11:56:37
0.0 / 5
1167
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین