هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی تفاهمنامه همكاری امضا كردند

هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی تفاهمنامه همكاری امضا كردند

به گزارش آزمایشگاه رادین تفاهمنامه همکاری مشترک میان جمعیت هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی با حضور روسای دو ارگان و با هدف توسعه همکاری ها و فعالیتهای در رابطه با مدیریت مشارکت های مردمی در مدیریت بحران و استفاده از ظرفیت های داوطلبانه طرفین در عرضه خدمات بشردوستانه به امضا رسید.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از جمعیت هلال احمر، کریم همتی در این نشست ضمن اشاره به اینکه به صورت متوسط هر پنج سال یکبار در کشور ایران با یک بحران طبیعی شامل سیل، زلزله و... مواجه هستیم، تصریح کرد: از نکات مثبت موجود در مدیریت حوادث، تلاش همه دوست داران مردم و نظام برای ایجاد آرامش در جامعه در مواقع بروز حوادث و بحران هاست.
بازگرداندن آرامش به جامعه بحران زده به وفاق ملی نیاز دارد
وی اضافه کرد: برخی حوادث و سوانح تبدیل به بحران ملی می شوند که برای بازگرداندن جامعه صدمه دیده به روال عادی و ایجاد آرامش در جامعه، علاوه بر حضور تمام دستگاههای متولی در صحنه حوادث، به تعامل، هماهنگی، وفاق و همدلی ملی نیاز داریم.
رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: جمعیت هلال احمر و بسیج سازندگی، دو ارگان فعال در جامعه هستند که نقش موثری در حوادث و بحران ها برای خدمت رسانی به مردم دارند. شاید همراهان این دو ارگان از یک طیف و گروه نباشند اما هدف هر دو، خدمت رسانی به مردمی است که حق دارند برای پشت سر گذاشتن حوادث و بحران ها از امکانات نظام بهره ببرند.
همتی به همکاری و حضور جمعیت هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی در مدیریت و کنترل بیماری کرونا در کنار وزارت بهداشت اشاره و تصریح کرد: این دو ارگان در مبحث کرونا، از شناسایی بیماران مشکوک تا اهدا و توزیع بسته های معیشتی و ایجاد نقاهتگاه های ویژه بیماران مبتلا به کرونا در کنار مردم کشور بوده اند.
وی اضافه کرد: باوجود اینکه دومین عید نوروز است که کشور درگیر بیماری کروناست و مردم خسته اند، اما همکاری بسیج و هلال احمر در کنار وزارت بهداشت، هم برای ایجاد مراکز نقاهتگاهی و هم در اجرای طرح بزرگ شهید سلیمانی و... از نمادهای همکاری تنگاتنگ میان ارگان ها بود که سبب شد از چند صد مرگ و میر روزانه به کاهش میزان مبتلایان برسیم.
چشم انداز هلال احمر، ایجاد ۳۸ هزار خانه هلال در کشور است
رئیس جمعیت هلال احمر ضمن اشاره به رزمایش دستگاههای متولی در مدیریت بحران و کنترل بیماری کرونا، به مبحث ایجاد جامعه تاب آور از راه ایجاد خانه های هلال در کشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: تا آخر کار دولت فعلی، پنج هزار خانه هلال در کشور ایجاد می شود در حالیکه چشم انداز جمعیت هلال احمر، ایجاد ۳۸ هزار خانه هلال در سرتاسر کشور و در دورافتاده ترین نقاط است تا بدون اتکا به امکانات دولتی و با عرضه آموزش های همگانی امداد و کمک های اولیه و همینطور تجهیز این خانه ها به اقلام اولیه امدادی، سبب ارتقای میزان تاب آوری جامعه در مقابل حوادث شده و اعضای خانه های هلال بعنوان نخستین امدادگران، در صحنه حوادث و بلایا حاضر باشند.
همتی در ادامه به وظیفه این جمعیت در عرضه آموزش های همگانی امداد و کمک های اولیه به مردم و همینطور عزم جدی هلال احمر برای تحقق این امر مهم اشاره نمود و اظهار داشت: آموزش همگانی مردم بر اساس آموزش چهره به چهره و همینطور استفاده از ظرفیت فضای مجازی، صدا و سیما و همکاری با دستگاه ها، وزارت خانه ها و ارگان هایی که گروه هدف عظیمی دارند همچون آموزش و پرورش، آموزش عالی، ستادکل نیروهای مسلح برای آموزش ۳۲ ساعته سربازان وظیفه در ۴۰ پادگان کشور و... در دستور کار هلال احمر بوده و در حال اجراست تا به یک جامعه تاب آور برسیم.
تعامل تنگاتنگ دستگاههای خدمت رسان، رضایتمندی مردم را به دنبال دارد
رئیس جمعیت هلال احمر افزود: هماهنگی میان دستگاههای متولی عرضه خدمات در زمان حوادث و بلایا، رضایتمندی مردم را به دنبال دارد. همانطور که در سیل سال ۹۸ تمام ارگان ها در کنار هم و در خدمت مردم کشور بودند، در زلزله سی سخت هم هلال احمر در کنار بسیج، سپاه، نیروی انتظامی و... و با تقسیم شهر به مناطق ۹ گانه، اقلام امدادی و زیستی را به منازل مردم رساندند.
همتی تصریح کرد: اگر همکاری میان ارگان های خدمات رسان همچون هلال احمر و بسیج سازندگی گسترده تر شود، بطور قطع برای مردم کشور منشا خیر بوده و نتیجه نهایی این تعامل و همکاری تنگاتنگ، مدیریت حوادث و بحران ها و خدمت رسانی موثرتر به مردم برای ایجاد آرامش در جامعه حادثه دیده است.
عزم ملی برای سربلندی در حوادث و بحران ها
رئیس سازمان بسیج سازندگی هم در این مراسم ابراز امیدواری کرد که امضای این تفاهمنامه منشا خیر و برکات برای مردم جامعه باشد.
سردار سرتیپ دوم پاسدار محمد زهرایی اظهار داشت: ملت ها و نظام ها در بزنگاه هایی با هم مقایسه و آزمون می شوند که یکی از این بزنگاه ها حوادث و بحران هاست. در شرایط عادی، کشورها می توانند به جنگ رسانه ای بروند اما بحران ها، محک و آزمونی پنهان نشدنی بوده که نحوه مدیریت آن در کشور و در دنیا انعکاس می یابد. هرچه این بحران گسترده تر، آزمون آن هم سخت تر خواهد بود و سربلندی در این آزمون به عزمی ملی نیاز دارد.
مدل جدید همکاری میان ارگان های متولی در مدیریت بحران کشور
وی با اشاره به اینکه در زلزله کرمانشاه، مدلی جدید از همکاری میان ارگان های دخیل و متولی بحران به شکل قرارگاه شکل گرفت که این قرارگاه در سیل ۹۸، عمق بیشتری پیدا کرد و عرضه خدمات به مردم در این سیل، رضایتمندی مردم بیشتری را به دنبال داشت، تصریح کرد: ضمن احترام به استقلال مأموریت ارگان های متولی در مدیریت بحران کشور، اگر تمام ارگان ها در کنار هم و در عین استقلال مأموریت، تعامل مناسب و هماهنگی لازم را داشته باشند، شاهد رضایت مردم و ایجاد عدالت در خدمت رسانی به مردم خواهیم بود.
ساماندهی ۲۵۰۰ گروه جهادی برای خدمت در حوادث و بلایا
زهرایی ضمن اشاره به وجود سه نوع عدالت رویه ای، ارتباطی و عدالت توزیع اظهار داشت: مهم ترین نوع عدالت، همین عدالت توزیع است که در بحران ها با همکاری یکدیگر می توانیم عدالت توزیع را رقم بزنیم. یکی از مأموریت های سازمان بسیج سازندگی، خدمت رسانی به مردم است. این سازمان ۴۲ هزار گروه و قشر جهادی دارد که این قافله و لشکر، در حوادث و بلایا در کنار مردم هستند. از این تعداد، ۲۵۰۰ گروه جهادی ما برای خدمت در حوادث و بلایا آموزش دیده و ساماندهی شده اند که با آموزش های تخصصی و تکمیلی، می توانند یک بال حرکتی و خدمت رسان در کنار هلال احمر باشند.
آمادگی سازمان بسیج برای همکاری با هلال احمر در خدمت به مردم
رئیس سازمان بسیج سازندگی افزود: این سازمان با وجود ۲۴ هزار صندوق قرض الحسنه، یک میلیون و ۱۰۰ هزار عضو مردمی در کنار پایگاه های مقاومت بسیج و کانون ها و دفاتری که اقشار متخصص سازمان حضور دارند، آمادگی دارد تا در مراحل قبل، حین و پس از حادثه و همینطور برای دریافت آموزش های همگانی امداد و کمک های اولیه و عرضه این آموزش ها در جامعه، در کنار هلال احمر باشد تا در حوادث و بحران ها و با همکاری قرارگاهی، گروه های اقدامی ۲۲ گانه سازمان همچون بسیج زنان، بسیج جامعه پزشکی و.... بازوی حرکت هلال احمر باشند.
زهرایی تصریح کرد: برنامه مشترک این سازمان و هلال احمر، حرکت رو به جلو برای خدمت شایسته تر به مردم در حوادث و بحران ها خواهد بود.
ارتقای سطح تاب آوری و آمادگی جامعه و افزایش توان پاسخگویی موثر و سریع در مقابل حوادث و سوانح، بهره مندی از توان و ظرفیت افراد آموزش دیده بسیج و هلال احمر جهت حضور در عملیات و خدمت رسانی به مناطق محروم و صدمه پذیر کشور و طرح های عام المنفعه ملی و همینطور توانمندسازی تیم های جهادی به منظور استفاده در عملیات های امدادونجات، توانمندسازی نیروهای بسیج به منظور توسعه آموزش های همگانی و هم افزایی در جمع آوری کمک های مردمی در هنگام حوادث و سوانح همچون اهداف تفاهمنامه امضا شده میان سازمان بسیج سازندگی و جمعیت هلال احمر بوده است.1399/12/23
12:09:47
0.0 / 5
1244
تگهای خبر: آرامش , آموزش , امداد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین