هر عطسه و سرماخوردگی را كرونا بدانید

افراد علامت دار كرونا به كجا رجوع كنند؟

افراد علامت دار كرونا به كجا رجوع كنند؟

به گزارش آزمایشگاه رادین با آغاز خیز چهارم کرونا وزارت بهداشتی ها و متخصصان حوزه سلامت معتقدند که حالا کوچک ترین علایم و حتی علایم یک سرماخوردگی ساده را هم باید کرونا قلمداد کرد. بر این اساس باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی را برای سلامت خود و اطرافیان مان انجام دهیم، اما سوال این است که اگر علامتدار شدیم، به کجا رجوع کنیم؟به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، تنها چند روز پس از تعطیلات نوروزی بود که کرونای جهش یافته با قدرت و سرعت سرایت بالاتر میهمان تمام استان های کشور شد و نقشه ایران را آتشین کرد. به صورتی که طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، هم اکنون ۲۹۵ شهر قرمز در کشور وجود دارد و تمام مراکز استان ها هم قرمز شده اند. همینطور دکتر علیرضا زالی- فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران هم چندی قبل اعلام نمود که استان تهران برای نخستین بار به صورت کامل قرمز شده است.

سرعت بالای شیوع بیماری در کشور آن هم با غلبه کرونای انگلیسی، نشان داده است که تعداد مبتلایان همچنان بالا خواهد رفت. در عین حال افزایش میزان بستری و به دنبال آن روند صعودی مرگ ومیر ناشی از بیماری هم طی هفته های آتی قابل پیشبینی است.
هنوز میتوان در مقابل کووید-۱۹ ایستاد؟
با این حال اما، باید توجه کرد که هنوز چند راهکار برای در امان ماندن از شر کرونای انگلیسی وجود دارد؛ نخستین و مهم ترین راهکاری که تمام متخصصان و دانشمندان حوزه سلامت در دنیا مطرح می کنند، رعایت پروتکلهای بهداشتی نظیر استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی حداقل یک ونیم تا دو متر، شست وشوی دست ها، عدم برگزاری و شرکت در تجمعات، دورهمی ها، مهمانی و... است. هرچند که متاسفانه به قول وزیر بهداشت میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور، طی روندی کاهشی به 56 درصد رسیده و این مورد ارتباط مستقیمی با تعداد ابتلا، بستری و مرگ ومیر دارد، اما هنوز هم میتوان جلوی این طوفان ایستاد.

در عین حال راهکار دیگری که برای حفاظت از خودمان در مقابل بیماری داریم، این است که وضعیت سلامتی خویش را ارزیابی کرده و تحت نظر بگیریم. با آغاز خیز چهارم کرونا وزارت بهداشتی ها و متخصصان حوزه سلامت معتقدند که حالا کوچک ترین علایم سرماخوردگی را هم باید بیماری کووید-۱۹ تلقی نماییم و بر این اساس باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی را برای سلامت خود و اطرافیان مان انجام دهیم؛ به صورتی که حتی اگر گرفتار عطسه، سرفه، آبریزش بینی و... به صورت محدود هم شدید، ابتدا خویش را قرنطینه کنید تا سایر اعضای خانواده از احتمال درگیری با ویروس در امان بمانند، مایعات به میزان کافی بنوشید، تغذیه مناسب و متنوع داشته و درمان علامتی را آغاز کنید. در عین حال علایم خویش را رصد کنید. در صورتیکه علایم ادامه دار شد یا پیشرفتی در آنها مشاهده کردید، حتما به مراکز بهداشتی و درمانی رجوع کنید.

بر همین اساس هم وزیر بهداشت چندی قبل تصریح کرد که مراکز سرپایی ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته را در کشور فعال کردیم تا مردم به این مراکز رجوع کنند. ازاین رو اگر علائمی دارید، بی توجهی نکنید. امروز باید قبول نماییم که هر عطسه و سرماخوردگی کروناست، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. ازاین رو مردم اگر علایم داشتند به مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته رجوع کنند.
مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته چه می کنند؟
باید توجه کرد که با شروع اپیدمی کرونا در کشورمان، وزارت بهداشت تغییراتی را در ساختار عرضه خدمات خود اعمال کرد. به صورتی که برای شناسایی سریع تر و سیستماتیک و همینطور عرضه خدمات بهتر به مبتلایان به کرونا، حدود ۱۲۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت را تحت عنوان مراکز منتخب کووید- ۱۹ با ۱۶ یا ۲۴ ساعت فعالیت تجهیز کرد و به مردم اعلام نمود که از این مراکز جهت بررسی علایم کرونا استفاده کنند تا علاوه شناسایی سریع تر بیماران، در عین حال از ازدحام و همینطور مراجعات بی مورد به بیمارستان ها جلوگیری شود. در سیستم نظام سلامت، این مراکز بعنوان سطح ارجاع برای سطوح بالاتر تعیین شدند.

بر این اساس دکتر جعفرصادق تبریزی- رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، در این حوزه به ایسنا، اظهار داشت: این مراکز چهار کار اصلی را انجام می دهند؛ شامل غربال، ویزیت، دارودرمانی سرپایی و انجام تست تشخیصی کرونا.

همچنین اگر فردی با علایم شدید بیماری به این مراکز مراجعه نمود هم به بیمارستان های منتخب کووید۱۹- ارجاع داده می شود و البته کسانی که در خانه امکان ایزولاسیون و جداسازی از سایرین را ندارند به اقامت گاه هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده است معرفی می گردند.
آدرس مراکز جامع سلامت ارائه دهنده خدمات کووید
وزارت بهداشت فهرست مراکز جامع سلامت منتخب بیماری کووید-۱۹ را اعلام نموده است. ازاین رو اگر علامت دار شدید، حتما به این مراکز رجوع کنید.

می توانید فهرست، آدرس و شماره تماس مراکز منتخب کووید-۱۹ را با کلیک بر روی لینک مشاهده کنید.
1400/01/25
12:08:56
5.0 / 5
1327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین