تاثیر بلندمدت ویروس كرونا بر ریه چیست؟

تاثیر بلندمدت ویروس كرونا بر ریه چیست؟

آزمایشگاه رادین: در انگلیس مطالعه سراسری جدیدی به سرپرستی متخصصان ˮامپریال کالج لندنˮ شروع شده است که به بررسی اثرات منفی و بلندمدت کووید-19 بر ریه ها می پردازد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، این مطالعه که با عنوان «مطالعه بینابینی بیماری ریوی کووید طولانی در انگلیس» (UKILD-Long COVID) معرفی شده، بر عارضه التهاب و لطمه به بافت ریه و یافتن راه درمان و جلوگیری از ناتوانی در مبتلایان به کووید-۱۹ طولانی، تمرکز می کند.
بیماران مبتلا به کووید-۱۹ طولانی از عوارض ناشی از لطمه به بافت ریه همچون تنگی نفس، سرفه، خستگی شدید و محدودیت توانایی ورزش حتی ماه ها بعد از پشت سر گذاشتن عفونت، شکایت دارند. داده هایی که اداره آمار ملی انگلیس هفته گذشته منتشر کرد، نشان داد که بیش از یک میلیون نفر در این کشور با عوارض کووید طولانی درگیر هستند.
گزارش اداره آمار ملی انگلیس اعلام نموده است که این عوارض بر کیفیت زندگی روزمره ۶۷۴ هزار نفر اثر گذاشته است. همین طور ۲۰۰ هزار نفر از مبتلایان به کووید طولانی می گویند که توانایی آنها برای کارهای معمولی زندگی روزمره به شدت محدود شده است.
بگفته نهاد «پژوهش و ابتکار بریتانیا»، حامی مالی این مطالعات، نوع حاد کووید-۱۹ می تواند به بافت ریه لطمه بزند و لطمه این عضو حیاتی و در نتیجه، مشکلات تنفسی را سبب شود. این به مفهوم آنست که بیمار در بلندمدت به تنگی نفس و دشواری در انجام امور روزمره زندگی گرفتار می شود. در اصطلاح پزشکی به التهاب و لطمه به بافت ریه، «فیبروز ریه» گفته می شود.
شواهد اولیه حاکی از آنست که ریه ۲۰ درصد بیماران ترخیص شده از بیمارستان، لطمه می بیند اما جزییات بیشتر از تاثیر آن در افرادی که گرفتار کووید طولانی می شوند، نامعلوم است.
پرفسور «ژیزلی جنکینز» که سرپرستی این مطالعه را برعهده دارد می گوید: این مطالعات به ما کمک می نماید که عوارض شایع کووید طولانی و اثرات آن بر دستگاه تنفسی را دریابیم و برای بیمارانی که در نتیجه مبتلاشدن به کووید-۱۹ به التهاب مزمن ریوی دچارشده اند، راه درمانی پیدا نماییم. تنگی نفس برای خیلی از بیماران مبتلا به کووید طولانی خصوصاً هنگام فعالیت، یک مشکل بزرگ است. در افرادی که بافت ریوی آنان بیشتر لطمه دیده است، این یک بیماری مخرب است اما ما هنوز از تعدد موارد و طول عواقب این عارضه بی اطلاعیم. حتی اگر عواقب بلندمدت آن از لطمات ریوی مشابه با آنفلوآنزا وخیم تر نباشد اما تعداد کسانی که به کووید-۱۹ مبتلا شده اند بسیار زیاد است.
«آماندا سالوُوِی»، وزیر علوم انگلیس نیز در این زمینه می گوید: این مطالعات که در سطح کشوری انجام می شود، تاثیرات کامل کووید-۱۹ در لطمه زدن به بافت ریه را بررسی می کند و امیدواریم به درمان های جدیدی که می تواند برای کلیه بیماران در سراسر جهان مفید باشد، کمک نماید.
بنابر گزارش ایندیپندنت، در این مطالعات، روی حدود ۲۵۰ بیمار دارای عوارض ریوی بعد از سه تا ۱۲ ماه از مبتلاشدن به کووید-۱۹، مطالعه خواهد شد. تعدادی از این بیماران با دستگاه بسیار پیشرفته «زِنُون ام آرآی» اسکن می شوند که تاثیر فعل و انفعالات گازی داخل ریه را نشان میدهد. این مطالعات ابتدا به مدت یک سال وضعیت بیماران را مورد ارزیابی قرار می دهد و سپس باتوجه به سابقه مریض، برای مدت زمان طولانی تری ادامه خواهد یافت.
منبع:

1400/01/28
10:22:13
5.0 / 5
1334
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین