سخنگوی جمعیت هلال احمر خبر داد

تقویت شبكه امداد و نجات در مرحله حاد وقوع بحران

تقویت شبكه امداد و نجات در مرحله حاد وقوع بحران

سخنگوی جمعیت هلال احمر از تقویت شبکه امداد و نجات کشور برای نجات جان انسان ها در مرحله حاد وقوع بحران اطلاع داد و اظهار داشت: پارسال تجهیزات امداد و نجات و خودرو های امدادی برای این مهم تهیه شد که به استان های صدمه پذیر اختصاص یافت.


محمدحسن قوسیان مقدم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سؤال که جمعیت هلال احمر چه برنامه هایی برای تأمین خدمات مورد نیاز برای نجات جان انسان ها در مرحله حاد وقوع بحران دارد، عنوان کرد: برپایه قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر وظیفه پاسخگویی به حوادث و سوانح را بر عهده داشته و همینطور با تصویت قانون مدیریت بحران جدید وظایف تازه ای هم بر عهده این جمعیت گذارده شده که هر چند طی سنوات گذشته با کمبود بودجه ها و اعتبارات مالی روبرو بوده اما تلاش شده تا برای پاسخگویی بموقع در حوادث و سوانح آمادگی های لازم را در سطح کشور ایجاد نماید.
وی افزود: در قانون مدیریت بحران جدید، پنج مأموریت مهم نجات، انتقال مصدومان به مراکز درمانی، اسکان اضطراری، تأمین مایحتاج صدمه دیدگان سوانح و بلایا و ذخیره سازی اقلام امدادی برعهده هلال احمر گذاشته شده که کاملا در حوزه امداد و نجات تعریف می شود.
سخنگوی جمعیت هلال احمر توضیح داد: طبق بند ب ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران کشور جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران موظف است با همکاری شوراهای اسلامی شهر و روستا، شهرداری ها، دهیاری ها، سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان های مسوول در امور فرهنگی و تبلیغی و ستاد کل نیروهای مسلح و بر مبنای استانداردهای سازمان، نسبت به آموزش آحاد جامعه و سازمان های مردم نهاد در مقابل حوادث و سوانح اقدام نماید.
قوسیان مقدم افزود: ازاین رو در چرخه مدیریت بحران و در مرحله پیشگیری و آمادگی سعی شده است تا دوره های آموزش همگانی برای بالا بردن سطح تاب آوری و همینطور خود امدادی برای عموم مردم برنامه ریزی و برگزار گردد و در دوره های آموزش تخصصی نجات هم برای نیروهای داوطلب برگزار شده تا سطح دانش و مهارت آنها را برای حفظ جان افراد در معرض خطر افزایش داد.
وی اعلام نمود: پارسال هم تجهیزات امداد و نجات و خودرو های امدادی هم تهیه شده که برای تقویت شبکه امداد و نجات کشور به استان های صدمه پذیر اختصاص داده شده اند.
سخنگوی جمعیت هلال احمر عنوان کرد: از طرفی برای عرضه خدمات بهتر به صدمه دیدگان تلاش شده است که از ظرفیت جوانان و داوطلبان هم بهره برده و با سازماندهی تشکل های خیریه و سمن ها خدمات آنها در حوادث را هدفمند نماییم و با کمک خیرین داوطلب برای کاهش آلام مردم حادثه دیده نسبت به جمع آوری کمک های مردمی و توزیع بین افراد نیازمند اقدام نماییم.
وی اظهار داشت: یکی دیگر از بخش های که در زمان بحران برای حفظ جان افراد حادثه دیده وارد عمل می شود نیروهای معاونت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر است که در صورت نیاز وزارت بهداشت نسبت به استقرار و فعال سازی بیمارستان صحرایی و عرضه خدمات درمانی اقدام می کنند.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از کوشش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و پشتیبانی از زندگی و سلامت انسان ها بدون در نظر گرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.


1400/02/06
14:05:46
5.0 / 5
1271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین