معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر خبر داد:

رجوع سالانه ۷۰ هزار نفر به مراكز توانبخشی هلال احمر

رجوع سالانه ۷۰ هزار نفر به مراكز توانبخشی هلال احمر

به گزارش آزمایشگاه رادین معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر از رجوع ۷۰ هزار نفر از شهروندان در سال به مراکز توانبخشی جمعیت هلال احمر اطلاع داد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از جمعیت هلال احمر؛ فرید مرادیان با بیان این مطلب اظهار داشت: مجموعه بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر با عنایت به مأموریت های تعریف شده در عرصه های مختلف به مردم خدمات رسانی می کند. در همین راستا ۱۹۰ واحد توانبخشی در سرتاسر کشور انجام وظیفه می کنند. در این واحدها بینایی سنجی، شنوایی سنجی و سایر خدمات عرضه می شود.
فعالیت ۲۷ مرکز جامع توانبخشی در کشور
وی اضافه کرد: مراکز توانبخشی هم در این حوزه فعال می باشند که بیشتر از یک واحد را در خود جا داده اند و امروز نزدیک به ۶۰ مرکز توانبخشی در کشور وجود دارد. ۲۷ مرکز جامع توانبخشی و ۲۷ مرکز که خدمات ارتز و پروتز را عرضه می دهند هم در زیرمجموعه این معاونت در سرتاسر کشور فعال می باشند. در همین راستا مراکز دیگری هم در سرتاسر کشور امسال به بهره برداری خواهد رسید.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر تصریح کرد: ما در مراکز خود خدمات پایه توانبخشی مانند ارتز، پروتز، شنوایی سنجی، فیزیوتراپی، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، گفتاردرمانی و کاردرمانی عرضه می دهیم. از طرفی خدمات تخصصی همچون رسیدگی به ضایعات مغزی و نخاعی، خدمات توانبخشی قلبی و ریوی هم در این مراکز انجام می شود. ما در حال توسعه فعالیتهای تخصصی خود هستیم و این مراکز سالانه حدود ۷۰ هزار رجوع کننده دارند.
مراجعه ۲ میلیون نفر به مراکز درمانی هلال احمر
مرادیان افزود: همینطور ذیل اداره کل بهداشت و درمان اضطراری هم سلامت، تأمین بهداشت، پیشگیری و درمان در سوانح و حوادث در دستور کار قرار می گیرد. در مراکز در ارتباط با این اداره خدمات بشردوستانه هم عرضه می شود و تعرفه ها در این مراکز بسیار پایین است. مراکز بهداشتی و درمانی هلال احمر در سال حداقل یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رجوع کننده دارند و در سال هایی که واکسن حجاج هم تزریق می شود تا حدود ۲ میلیون نفر رجوع کننده دارند.
توسعه فعالیتهای برون مرزی اداره کل بهداشت و درمان
معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: اداره کل سلامت خارج از کشور هم مجموعه دیگری است که در این عرصه فعالیت می کند و در آمریکای لاتین، آفریقا، آسیای مرکزی و خاورمیانه مراکزی ذیل این اداره به فعالیت پرداخته و خدمات درمانی عرضه می دهند. اکوادور، بولیوی، کنیا، غنا، مالی، نیجر، سیرالئون، ساحل عاج، یمن، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان و امارات، همچون کشورهایی هستند که هلال احمر در آنها فعالیت داشته است اما مدتی است که فعالیت در ازبکستان، تاجیکستان و یمن متوقف شده است. در همین راستا یک بیمارستان بزرگ و مجهز به زودی در نجف راه اندازی خواهد شد و یک مرکز درمانی هم در کابل به این مجموعه اضافه خواهد شد.
وی اضافه کرد: فعالیت مراکز درمانی در خارج کشور بهترین شیوه در جهت ارتباط فرهنگی با سایر کشورهاست که می تواند روابط فی درخلال را تعمیق بخشد و چهره بشردوستانه ایران را به سایر کشورها نشان دهد.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر ضمن اشاره به فعالیتهای داروخانه های های این مرکز اظهار نمود: در اداره کل دارو و تجهیزات پزشکی، معاونت توانبخشی هم فعالیتهای خوبی در حال انجام می باشد. این مجموعه دو داروخانه در تهران و یک داروخانه در جزیره کیش دارد که به صورت مستقیم فعالیت می نمایند. همینطور ۳۶ داروخانه دیگر در سرتاسر کشور ذیل این مجموعه فعالیت می نمایند. این داروخانه ها با حاشیه سود پایین به مردم خدمات رسانی می کنند و بیشتر نسخه های تک دارویی و آن چه که بیماران خاص و صعب العلاج نیاز دارند توسط این داروخانه ها تأمین و عرضه می شود.
تخفیف ۳۰ تا ۵۰ درصدی به رجوع کنندگان نیازمند
مرادیان ضمن اشاره به تعرفه های مراکز در رابطه با معاونت توانبخشی اظهار داشت: رجوع کنندگان نیازمند به مراکز استانی تا ۳۰ درصد و در مراکز شهرستانی هم تا ۵۰ درصد می توانند از تخفیف مراکز برخوردار شوند. نیازمندانی که شرایط سخت تری را تحمل می کنند هم می توانند از راه سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با عرضه درخواست، مساعدت های بیشتری دریافت نمایند تا عرضه خدمات به آنها مجانی شود. قابل ذکر است که تعرفه های مجموعه های هلال احمر از تعرفه های دولتی هم کمتر است.
معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر در انتها تصریح کرد: تلاش ما این است با علم و تکنولوژی روز همراه بوده و امکانات و مواد اولیه خوب در جهت خدمت رسانی بهتر به مردم آماده نماییم. امروز یکی از مهم ترین چالش های ما مقوله نیروی انسانی است که به دلیل بازنشستگی نیروها با کمبود در این حوزه مواجه هستیم و نیاز است تا در این حوزه تدابیری اندیشیده شود که خدمت رسانی ما با اختلال مواجه نشود.


1400/02/08
15:39:54
5.0 / 5
1108
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین