معاون عملیات سازمان امداد و نجات:

تهران در صدر مأموریت های امداد و نجات حوادث كوهستان قرار دارد

تهران در صدر مأموریت های امداد و نجات حوادث كوهستان قرار دارد

به گزارش آزمایشگاه رادین معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از قرار گرفتن تهران در صدر مأموریت های امداد و نجات حوادث کوهستان برای نجات جان کوهنوردان و دوستداران طبیعت در نوروز ۱۴۰۰ اطلاع داد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از جمعیت هلال احمر، محمدباقر محمدی در مورد اهم فعالیتهای این سازمان در ماه های اخیر اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ به رغم شیوع بیماری کرونا در سطح کشور و کاهش سفرهای مردم اما جمعیت هلال احمر در تمام طول سال به صورت آماده باش بوده و نسبت به عرضه خدمات امدادی در حوادث و سوانح مختلف همچون حوادث ترافیکی، کوهستان، سیل و آبگرفتگی و زلزله اقدام نموده است.
انجام ۳۱۵۰ عملیات نجات فنی
وی اضافه کرد: پارسال ۲۶ هزار و ۲۷۵ مورد مأموریت و خدمات امداد و نجات انجام و به بیشتر از ۲۰۷ هزار نفر از صدمه دیدگان حوادث مختلف خدمات رسانی شد. در این زمان ۱۳ هزار و ۲۳۸ مصدوم و بیمار به مراکز درمانی از راه زمینی و هوایی منتقل شدند و ۳۱۵۰ عملیات نجات فنی صورت گرفت. رهاسازی ۳۷۸۹ مصدوم ناشی از سوانح ترافیکی هم همچون اقدامات دیگر در این زمان بوده است که انجام شده و به بیشتر از ۱۷ هزار نفر از صدمه دیدگان و افراد در راه مانده اسکان اضطراری داده شد.
این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات تصریح کرد: از آغاز سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۵ هزار و ۴۴ مورد مأموریت ترافیکی در سطح کشور توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر به ثبت رسیده است که طی این مدت ۹۲۲۰ مصدوم به مراکز درمانی انتقال، ۲۹۶۱ نفر در محل حادثه درمان و ۳۷۸۹ مصدوم طی ۲۹۷۱ مورد عملیات نجات فنی از خودرو های صدمه دیده رهاسازی شده اند.
بیشترین مأموریت ترافیکی در استان گلستان
محمدی افزود: بیشترین مأموریت ترافیکی در استان های گلستان با ۱۲۹۰ مورد ( ۸.۶ درصد از کل مأموریت های ترافیکی)، مازندران با ۱۱۳۶ مورد ( ۷.۶ درصد از کل مأموریت های ترافیکی) و استان اصفهان با ۱۰۸۵ مورد (۷.۲ درصد از کل مأموریت های ترافیکی) رقم خورده است.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر در مورد عملیات های کوهستانی اظهار نمود: همینطور در سال ۱۳۹۹ تعداد ۲۴۲۷ مورد مأموریت امداد و نجات در ارتفاعات کوهستانی ۲۷ استان کشور توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر به ثبت رسیده است که منجر به نجات ۲۰۷۵ مفقود و در راه مانده، اعزام ۶۴۰ مصدوم به مراکز درمانی، درمان سرپایی ۲۳۷ نفر در محل حادثه شده است. بیشترین مأموریت در ارتفاعات کوهستان استان های تهران با ۳۱۳ مورد ( ۱۳ درصد از کل ماموریت)، فارس با ۲۲۵ مورد( ۹ درصد از کل ماموریت) و مازندران با ۱۷۸ مورد (۷ درصد از کل ماموریت) را به خود اختصاص دادند.
فعالیت ۱۲ هزار نجاتگر تخصصی در روزهای نوروز
وی در مورد طرح ملی نوروزی امداد و نجات اضافه کرد: سال جاری همزمان با اجرای طرح ملی امداد و نجات نوروزی ۱۴۰۰ و در جهت مدیریت بهینه و مطلوب در روند قطع زنجیره انتقال بیماری در کشور و به منظور هم افزایی، مطابق بامصوبات پنجاه و نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، مسئولیت کنترل بهداشتی مسافرین ورودی از مبادی مرزهای رسمی کشور در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برعهده جمعیت هلال احمر قرار گرفت و بدین منظور در ۱۶ استان کشور و ۳۳ مرز رسمی هماهنگی و استقرار نیروهای امدادی از تاریخ ۲۰ اسفند ۹۹ صورت پذیرفت و خدمات عرضه شد. در همین راستا تعداد کل پایگاه و مراکز امدادی فعال در طرح نوروز ۱۴۰۰، تعداد ۱۲۰۵ مرکز، تعداد تیم های عملیاتی فعال در طول طرح، ۱۵۵۳ تیم و نیروهای عملیاتی هم ۱۲ هزار نفر نجاتگر تخصصی بوده و ۳۴۵۳ دستگاه لجستیک امداد و نجات هلال احمر در طرح نوروز ۱۴۰۰ هم به کالر گرفته شدند.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر ضمن اشاره به گزارش خدمات امداد و نجات در سطح کشور از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۸ بامداد ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ اظهار داشت: ۱۷۶۲ مأموریت امداد و نجات در طرح امدادو نجات ۱۴۰۰ انجام و به ۵۴۷۶ نفر از افراد صدمه دیده ناشی از حوادث مختلف امدادرسانی شد. ۴۸۸ نفر مصدوم و افراد گرفتار در حوادث جوی و ترافیکی نجات داده شدند و ۱۰۰۴ نفر مصدوم به صورت زمینی و هوایی به مراکز درمانی منتقل شدند.
کاهش ۶۶ درصدی مأموریت ها نسبت به ۲ سال پیش
محمدی اظهار داشت: مأموریت های امداد و نجات نسبت به مدت مشابه نوروز ۱۳۹۹، با رشد ۱۸۲ درصدی رو به رو بود اما نسبت به نوروز ۱۳۹۸ با ۶۶ درصد کاهش همراه شده است. همینطور مأموریت های امداد و نجات ترافیکی نسبت به نوروز ۱۳۹۹ رشد ۲۳۸ درصدی و نسبت به نوروز ۱۳۹۸ کاهش ۴۰ درصدی داشته است.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر در مورد برنامه های اصلی معاونت عملیات در سال ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: توسعه و تقویت شبکه امداد و نجات کشور شامل پایگاه های امدادی، ارتباطات رادیویی، تیم های عملیاتی و مراکز کنترل و هماهنگی، ساماندهی تیم های عملیاتی در سطح کشور، اجرای طرح آمایش و تیپ بندی پایگاه های امداد و نجات، توسعه شبکه ارتباطات رادیویی در سطح کشور، بالابردن سطح آمادگی و آموزش سگ های جست وجو، رونمایی از نرم افزار توزیع اقلام امدادی در زمان حوادث و سوانح، پیگیری و راه اندازی اتاق آماده عملیات تیم ها در مراکز استان و شعب سراسر کشور، تأمین تجهیزات و اقلام مورد نیاز تیم های عملیاتی استان های کشور، ادامه ارزیابی و پایش تیم های عملیاتی کشور و به روزرسانی نرم افزارهای مدیریت هوشمند حوادث و سوانح همچون اقدامات در دستور کار است.
محمدی در مورد آخرین وضعیت نیروی انسانی مجموعه امداد و نجات اظهار داشت: در انتهای سال ۱۳۹۹ با موافقت ریاست جمعیت برخی از نیروهای داوطلب که دارای درجه ایثار بودند از راه قرارداد ساعتی بعنوان نیروهای پایگاه جذب شدند و در انتهای سال ۱۳۹۹ هم آزمون درجه ایثار در سطح کشور برگزار گردید. همینطور در سال ۱۴۰۰ ساماندهی امدادگران و نجاتگران و برگزاری دوره های آموزش تخصصی با رعایت پروتکلهای بهداشتی برنامه ریزی شده است. لازم به ذکر است بعد از ماه مبارک رمضان مرحله اعتراض به نتایج آزمون ایثار برگزار می شود و سال جاری هم انتخابات باشگاه امدادگران و نجاتگران هم در سطح کشور برگزار می شود.
فعالیت ۵۶۱ پایگاه امداد و نجات در سطح کشور
وی اضافه کرد: هم اکنون ۵۶۱ پایگاه امداد و نجات در سطح کشور فعال است که در شرایط خاص و زمان سفرهای هموطنان این تعداد تا ۱۲۵۰ پایگاه هم افزایش می یابد. در طرح آمایش پایگاه های امداد ونجات، پیشبینی شده است که در یک بازه زمانی پایگاه های امدادی هلال به نزدیک یک هزار پایگاه افزایش پیدا کند.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر در انتها ضمن اشاره به نقش ارتباطات در زمان بحران و وضعیت ارتباطات رادیویی کشور اظهار نمود: ارتباطات رادیویی در زمان بحران اهمیت بسیاری دارد و می تواند نقش موثری در برقراری ارتباط بین مدیران عملیاتی داشته باشد که در همین راستا در هفته هلال احمر سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۷ مرکز کنترل و هماهنگی عملیات استان های کشور به سیستم ارتباطات رادیویی دیجیتال متصل شده و امیدواریم تا آخر سال تمام کشور زیر پوشش قرار گیرد. همینطور برای بالا بردن پوشش رادیویی در زمان بحران، ساخت و طراحی تعداد ۱۰ دستگاه خودروی ارتباطات رادیویی نیمه سنگین در حال انجام می باشد.منبع:

5.0 / <5
1391
1400/02/10
13:39:07
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , بیماری
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین