انجام بیش از ۳۵ هزار تست پی سی آر در مبادی مرزی كشور

انجام بیش از ۳۵ هزار تست پی سی آر در مبادی مرزی كشور

رئیس سازمان امداد ونجات هلال احمر از انجام بیش از 35 هزار تست «پی سی آر» توسط امدادگران هلال احمر در 28 مرز رسمی کشور شامل 16 مرز زمینی، 10 مرز هوایی و دو مرز دریایی آگاهی داد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از جمعیت هلال احمر، مهدی ولی پور اشاره کرد: در طرح مراقبت بهداشتی پیش گیری از شیوع بیماری کرونا در مبادی مرزی رسمی کشور که با همکاری جمعیت هلال احمر همراه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۲۰ اسفند ۹۹ شروع شده تا روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰، در مجموع از ۳۵ هزار و ۳۱۴ نفر از مسافر ورودی به کشور تست «پی سی آر» گرفته شده و ۵۷ نفر هم قرنطینه شدند.
وی افزود: این اقدامات در ۱۶ استان با همکاری ۴۷۱ نیروی عملیاتی و نیز در ۱۶ مرز دریایی، دو مرز زمینی و ۱۰ مرز هوایی صورت گرفته است.
ولی پور اشاره کرد: در این طرح تا حالا از ۲۳۲ هزار و ۱۵۱ مسافر کنترل و شده اند.
در طرح مراقبت بهداشتی پیش گیری از شیوع بیماری کرونا در مبادی مرزی رسمی کشور با همکاری وزارتخانه های بهداشت و راه و شهرسازی با هدف شناسایی و غربالگری و انجام تست سریع و نهایی، مدیریت مسافران ورودی و مشکوک، همکاری در قرنطینه موقت و رهگیری تا اتمام پروسه بیماری و کمک به کاهش شیوع بیماری در سراسر کشور اجرا می شود و از همه مسافران زمینی، هوایی و دریایی در زمان ورود به کشور غربالگری و در صورت نیاز تست سریع کرونا گرفته می شود.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا حالا حدود ۱۴۶ میلیون نفر را در دنیا بطور قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.
از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران(اسفند۹۸) تا کنون ۷۰ هزار و ۷۰ از هموطنان جان خودرا از دست داده اند.


1400/02/13
19:10:33
5.0 / 5
1351
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین