رئیس جمعیت هلال احمر در گفت و گو با آزمایشگاه رادین:

یك قرن خدمات مقایسه نشدنی داوطلبانه توسط هلال احمر ارائه شده است

یك قرن خدمات مقایسه نشدنی داوطلبانه توسط هلال احمر ارائه شده است

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: این جمعیت از بدو تاسیس تا حالا یک قرن خدمات داوطلبانه مقایسه نشدنی در حوزه کارهای نیکوکارانه، انسان دوستانه و خیرخواهانه در قالب کمک به محرومان و نیازمندان، کاهش مرگ و میر، تلفات، خسارات و سایر نتایج مخرب سوانح و بحران ها در داخل و خارج ارایه داده است.


کریم همتی روز پنجشنبه و در آستانه فرارسیدن هشتم می برابر با ۱۸ اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر در گفت و گویی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سؤال که جایگاه نهضت صلیب سرخ و هلال احمر در جهان چگونه است، اضافه کرد: آرمان های نهضت صلیب سرخ و هلال احمر، نه تنها بواسطه فعالیتهای مشهود آنها در شهرها، دهکده ها و مناطق روستایی بیشمار، بلکه از راه تاثیرگذاری بر اذهان و قلوب مردم، بیان و معرفی می شود و در خیلی از موارد به این سازمان های بشردوستانه به چشم «حامیان مطمئن جامعه» می نگرند که در همه جا و برای همه جهت پیشگیری و کاهش آلام انسانی، قابل دسترس هستند.
وی افزود: تمام آنچه که ما در جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در سرتاسر جهان انجام می دهیم ملهم از اصول بنیادین انسانیت، بی طرفی، بی غرضی، استقلال، خدمات داوطلبانه، یگانگی و جهان شمولی است و این اصول برپایه ارزش های مشترک، در رابطه با مردم، درستی، مشارکت، تنوع، راهبری و نوآوری پی ریزی شده و همین اصول چگونگی انجام کارهایمان را هدایت می کنند.
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر بزرگترین شبکه انسان دوستانه در جهان است که در خط مقدم تلاشهای جهانی برای کاهش رنج و آلام بشری ناشی از حوادث و بحران های متعدد قرار دارد، عنوان کرد: اصول بنیادین و ارزش های جهانشمول این نهضت بین المللی، حضور جوانان و داوطلبان ما در یک قرن خدمات داوطلبانه مقایسه نشدنی و هم ظرفیت های قوی سازمانی و عملیاتی جمعیت های ملی این امکان را به وجود آورده است تا کمک های موثر و بموقع برای کمک رسانی به افراد صدمه دیده و کاهش صدمه پذیری ها در مقابل خطرات حوادث و بلایا بخصوص در سطح محلی عرضه شود.
همتی در پاسخ به این سؤال که هلال احمر چه برنامه هایی برای انجام فعالیتهای اجتماعی و عرضه خدمات بشردوستانه به ساکنان مناطق محروم و حاشیه نشین دارد، اظهار داشت: اجرای پروژه های داوطلبی برای رفع اصلی ترین نیاز نیازمندان با مشارکت داوطلبان همچون پروژه های بهداشتی، حمایتی، عمرانی و آموزشی، اجرای برنامه های مستمر برای عرضه خدمات بهداشتی و حمایتی همچون کاروان سلامت، نیابت، بانک امانات تجهیزات پزشکی، حمایت ماندگار(اهدای خون سالم توسط داوطلبان) و نظایر آن و اجرای برنامه های مقطعی همچون ارمغان مهر برای پشتیبانی از دانش آموزان، یلدانه و اجرای برنامه های ملی همچون نذر آب با مشارکت داوطلبان و خیرین گوشه ای از فعالیتهای اجتماعی و عرضه خدمات بشردوستانه این جمعیت در مناطق محروم، کم تر برخوردار و حاشیه نشین است.
وی در پاسخ به این سؤال که هلال احمر چه برنامه هایی برای تقویت نقش تسهیل گری و ظرفیت سازی در سازمان های مردم نهاد در سکونت گاه های غیررسمی و بافت های فرسوده دارد، هم اضافه کرد: شناسایی تشکل های مردم نهاد همسو با اهداف جمعیت هلال احمر و عقد تفاهمنامه فیمابین به منظور هم افزایی بیشتر برای اجرای پروژه های مشترک در مورد پشتیبانی از نیازمندان و کوشش برای برگزاری آموزش های مورد نیاز تشکل های مردم نهاد برای تقویت و رشد آنها از مهم ترین برنامه های این جمعیت برای تقویت نقش تسهیل گری و ظرفیت سازی در سازمان های مردم نهاد در سکونت گاه های غیررسمی و بافت های فرسوده است.
رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سؤال که چه برنامه هایی برای برای استقرار و ترویج صلح و دوستی و ساخت یک جامعه ایمن دارید، عنوان کرد: در این راه هم شناسایی و جذب مشارکت های مردمی شامل اجتماعی اشخاص حقیقی و حقوقی از راه اطلاع رسانی و آموزش جامعه هدف و ترغیب آنان برای انجام مسئولیت های اجتماعی در دستور کار این جمعیت قرار داشته است.


وی در پاسخ به این سؤال که در سند سندای که جامع ترین سند برای کاهش خطر و مدیریت بحران است، جایگاه داوطلبان هلال احمر کجاست، هم اظهار داشت: مدیریت بحران دارای چهار مرحله پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی است که استفاده از خدمات داوطلبانه در تمامی مراحل امکان پذیر می باشد و با عنایت به ارائه آموزش های عمومی و اختصاصی پیش از بروز حادثه توسط جمعیت هلال احمر، می توان در زمان بحران از این ظرفیت بهره برد و چون که داوطلبان هلال احمر سرمایه های اجتماعی این جمعیت محسوب شده و در زمان حادثه در جذب کمک های نقدی و غیر نقدی برای پشتیبانی از صدمه دیدگان ناشی از حادثه یاری رسان هلال احمر هستند.
همتی در پاسخ به این سؤال که هلال احمر چه برنامه ای برای عرضه آموزش همگانی با محوریت مشارکت اجتماعی مردمی دارد، اضافه کرد: آموزش در خانه های هلال یکی از اصلی ترین برنامه های آموزشی جمعیت هلال احمر است که با جدیت پیگیری می شود، همینطور تفاهم با دستگاه ها و آموزش کارکنان که از آن جمله میتوان به تداوم آموزش نیروهای مسلح، آغاز آموزش ها به بسیج و دیگر نهادها و دستگاههای اجرایی کشور اشاره نمود از دیگر این برنامه هاست.
وی افزود: آموزش مجازی برای عموم مردم هم همچون اقدامات موثری است که در این حوزه صورت گرفته و ادامه خواهد داشت که از راه سامانه آموزش مجازی صورت می گیرد و تا به امروز حدود ۹ دوره آموزشی در این سامانه بارگذاری شده و بیشتر از ۱۵۰ هزار نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. محتوای این دوره ها زیر نظر اساتید علمی و مربیان جمعیت هلال احمر تدوین شده و شامل فیلم، متن، عکس و توضیحات اساتید است که به صورت روان در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.
رئیس جمعیت هلال احمر افزود: همینطور اطلاع رسانی در فضاهای مجازی و آموزش با مشارکت سازمان های مردم نهاد و اطلاع رسانی های مناسبتی از راه اپلیکیشن ها در مورد خانواده آماده در مخاطرات هم از دیگر برنامه های هلال احمر برای آموزش همگانی با محوریت مشارکت اجتماعی مردم است.
وی در پاسخ به این سؤال که هلال احمر چه برنامه هایی برای شناسایی چالش ها و عرضه راهکارهای افزایش تاب آوری و کاهش خطرپذیری و مدافعه گری از جوامع صدمه پذیر دارد، اظهار داشت: برنامه های ما در این عرصه هم آموزش همگانی برای عموم مردم، تشکیل تیم های تخصصی در محلات، ایجاد مطالبه گری در رسانه های جمعی، آموزش جوانان و آماده سازی برای رفع بحران های اجتماعی است.
همتی در پاسخ به این سؤال که هلال احمر چه برنامه ای برای اجرای طرح های پژوهشی شناسایی مخاطرات در مناطق جغرافیایی کشور دارد، هم اضافه کرد: ما سالانه با دریافت اطلاعات از بخش های مختلف جمعیت، اولویت های پژوهشی جمعیت را احصا می نماییم و بعد از آن به دانشگاه ها در چارچوب پژوهش های تقاضا محور، فراخوان دریافت پروپوزال طرح های پژوهشی و رساله می دهیم که شناسایی مخاطرات هم در چارچوب همین روش از دانشگاه ها درخواست می شود. بعد از آن، پیشنهادهای دریافت شده در سامانه پژوهشی، مورد بررسی اولیه قرار می گیرند و بعد در کمیسیون معین شورای پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر مطرح می شوند که در صورت موافقت کمیسیون، با مجریان طرح ها قرارداد بسته می شود و از رساله های تایید شده حمایت مالی صورت می گیرد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایرنا، هر ساله هجدهم اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گرامی داشته می شود به این امید که با رعایت اصول هفتگانه بی غرضی Impartiality، بی طرفی Neutrality، استقلال Independence، خدمت داوطلبانه Voluntary Services، بشردوستی Humanity، یگانگی Unity و جهانشمولی Universality تعریف شده از جانب جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر و اجرای مفاد حقوق بین المللی بشردوستانه ازسوی کشورهای مختلف به برقراری صلح و آرامش در جهان کمکی شده باشد.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این جمعیت بعنوان یک نهاد امدادرسان و داوطلب محور، در جهت اهداف و مأموریت های عام المنفعه خویش و همسو با سیاست های عالیه و بشردوستانه نظام اسلامی و با استفاده از تعالیم انسان ساز و الهی دین مبین اسلام، همواره در راه پشتیبانی از کرامت انسانی، تسکین آلام بشری و کمک به بهبود زندگی انسانها بخصوص امت اسلامی در داخل و خارج کشور گام برمی دارد.

در این رهگذر، امدادگران شجاع، جوانان غیور و داوطلبان ایثارگر جمعیت هلال احمر توانسته اند برپایه وظایف ذاتی خود، در حوزه های تخصصی امداد و نجات، جوانان، خدمات داوطلبانه، بهداشت، درمان و توانبخشی، آموزش و پژوهش، حقوق بشردوستانه، تجهیزات و خدمات پزشکی و نظایر آن در سطوح داخلی و بین المللی بعنوان یکی از موثرترین جمعیت های ملی مورد توجه نهادهای بین المللی بخصوص فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر قرار گرفته و به ایفای نقش بپردازند.

اعضا و داوطلبان هلال احمر فارغ از هرگونه مناقشات سیاسی، قومی، مذهبی و نژادی در پیچ و خم های سخت و دشوار حوادث، بحران ها، سوانح و جنگ ها تنها به گره گشایی از کار دردمندان و گرفتاران در دام ناملایمات می اندیشند.

اصول هفتگانه جمعیت هلال احمر مندرج در اساسنامه آن نمادی هستند از چیستی هلال احمر و چگونگی عملکرد آن به صورتی که جوانان، داوطلبان، امدادگران و کارکنان این جمعیت ملی در سه سال گذشته بارها با وقوع سوانح و حوادث هولناک در اقصی نقاط گیتی صمیمانه و متعهدانه به کمک خواهران و برادران صدمه دیده خود شتافته اند.

در این رهگذر کمک به صدمه دیدگان حوادث مختلف سبب نشده تا بحران های بشردوستانه منطقه ای به دست فراموشی سپرده شوند به صورتی که ارسال کمک های بشردوستانه و اعزام گروه های امدادی و درمانی به کشورهای سومالی، تونس، لیبی، یمن، سوریه، عراق و لبنان گواهی براین مدعاست.
امدادرسانی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی محدود به مناطق و بحران های خاص نبوده و از بحران مواد غذایی در کره شمالی تا سیل و آتشفشان در اندونزی و زلزله و سونامی مهیب ژاپن در شرق دور تا بحران برف سنگین در بولیوی و توفان و گردباد نیکاراگوئه در آمریکای لاتین و انفجار سهمگین و هولناک در بندر بیروت لبنان را در برگرفته است.

امدادرسانی به زلزله وان ترکیه، سیل سریلانکا، زلزله ازبکستان، سیل زیمبابوه و قحطی گرسنگی در سومالی، کنیا و اتیوپی، مسلمان روهینگیایی میانمار نمونه های دیگری از اقدامات بشردوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بعنوان محور پاسخگویی به انواع حوادث و سوانح داخلی، منطقه ای و فرا منطقه ای است.
این اهداف عبارت از کوشش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و پشتیبانی از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر حالا در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، چهار معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، آموزش و پژوهش، پشتیبانی و منابع انسانی، معاونت امور بین الملل، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی عرضه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائرین عتبات عالیات است.
همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران هم با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می کند.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای نزدیک به یک قرن در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تأسیس خود تاکنون در راه اهداف انسان دوستانه و اصول هفت گانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.منبع:

5.0 / <5
1357
1400/02/17
17:00:15
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین