سه مخاطره كپسول های خانگی اكسیژن

سه مخاطره كپسول های خانگی اكسیژن

معاون فنی و عملیاتی اورژانس کشور در مورد سه مخاطره کپسول های اکسیژن اخطار داد.


دکتر نوری در گفتگو با ایسنا، در این باره اظهار نمود: امروز با اپیدمی بیماری کرونا مواجه هستیم. بیماری که عده زیادی از هموطنان ما را مجبور به بستری شدن در بیمارستان کرده است.
وی افزود: تعداد قابل توجهی از هموطنان هم در منزل بستری و تحت درمان هستند. این درمان ها شامل داروهایی است که پزشک تجویز می کند و در کنار آن از درمان با اکسیژن هم باید استفاده نمود.
معاون فنی و عملیاتی اورژانس کشور اضافه کرد: اکسیژن یکی از پایه های درمان بیماری کرونا است. امکان دارد در منزل اکسیژن به وسیله دستگاههای اکسیژن ساز برای بیمار تعبیه شود و این خوب و مناسب می باشد. از طرفی امکان دارد به خاطر هزینه یا عدم دسترسی به دستگاه اکسیژن ساز مجبور شویم که از کپسول های اکسیژن استفاده نماییم.
دکتر نوری اظهار نمود: کپسول های اکسیژن باوجود کار بزرگی که برای ما انجام می دهند و غلظت اکسیژن را فراهم می کنند مخاطراتی هم دارند.
وی افزود: باید در نظر داشت که دلیل استفاده از این دستگاه حفظ غلظت اکسیژن بیمار روی عدد ۹۵ درصد و بیشتر است که این در حالت ایده آل است. اگه بتوان اکسیژن خون را روی این عدد نگه داشت یعنی در وضعیت ایده آل به سر می بریم.
معاون فنی و عملیات اورژانس اظهار نمود: برای سنجش این عدد میتوان از دستگاه پالس اکسیمتر بهره برد که با وارد کردن انگشت به داخل دستگاه عدد ضربان قلب و غلظت اکسیژن را مشاهده می نماییم.
دکتر نوری اظهار داشت: اگر از کپسول اکسیژن استفاده می نماییم، سه مخاطره جدی ما را تهدید خواهد نمود. دو مخاطره در ارتباط با سقوط کپسول اکسیژن است. اگر کپسول اکسیژن را درست فیکس و ثابت نکرده باشیم افتادن آن به خاطر وزن بالای آن می تواند سبب ایجاد آسیب و صدمه جدی شود. همینطور شکستن بخش مانومتر کپسول اکسیژن می تواند با خروج ناگهانی اکسیژن باعث پرتاب شدن کپسول و در صورت وقوع حریق باعث مخاطرات بسیار جدی شود.
وی در مورد سومین مخاطره کپسول های اکسیژن اظهار داشت: اگر قسمت خروجی کپسول کوچکترین چربی را داشته باشد امکان دارد حین باز کردن اکسیژن گرفتار انفجار شود. اگر موقع تعویض مانومتر، محل اتصال مانومتر به کپسول به علل مختلفی چرب شود، امکان دارد باعث وقوع انفجار شود. پس باید با دقت به این نکات، از رخ دادن این حوادث جلوگیری کرد.
منبع:

1400/02/18
22:39:54
5.0 / 5
1365
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین