انجام بیشتر از 12 هزار تست پی سی آر در مرزهای كشور

انجام بیشتر از 12 هزار تست پی سی آر در مرزهای كشور

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از غربالگری ۲۵۸ هزار و ۹۳۷ نفر در مبادی مرزی رسمی کشور اطلاع داد و اظهار داشت: از ۱۲ هزار و ۵۰۴ نفر که دارای علایم بودند، تست «پی سی آر» گرفته شد که ۵۷ نفر از مسافران مشکوک به بیماری کرونا به قرنطینه منتقل شدند.


مهدی ولی پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان این آمار ضمن تاکید بر تداوم اجرای طرح کنترل بهداشتی مسافران در مبادی مرزی کشور اظهار داشت: این طرح با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۲۰ اسفندماه کلید خورده و تا بامداد هجدهم اردیبهشت ماه، ۲۵۸ هزار و ۹۳۷ نفر از مسافران کنترل و غربالگری شده اند.
وی افزود: در این زمان ۳۷ هزار و ۶۹۲ تست فوری از مسافران مشکوک به مبتلا شدن به کرونا گرفته شده است.
رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر افزود: این طرح با مشارکت ۴۷۱ نیروی عملیاتی در ۱۶ استان در ۱۰ مرز هوایی، ۲ مرز دریایی و ۱۶ مرز زمینی حال اجراست.
ولی پور توضیح داد: این طرح با همکاری وزارت خانه های بهداشت و راه و شهرسازی با هدف شناسایی و غربالگری و انجام تست سریع و نهایی، مدیریت مسافران ورودی و مشکوک، همکاری در قرنطینه موقت و رهگیری تا اتمام فرایند بیماری و کمک به کاهش شیوع بیماری در سرتاسر کشور اجرا می شود و از همه مسافران زمینی، هوایی و دریایی در زمان ورود به کشور غربالگری و در صورت نیاز تست سریع کرونا گرفته می شود.
وی اضافه کرد: حالا امدادگران و داوطلبان هلال احمر در مبادی ورودی در چارچوب گروه های سه نفره در مرزهای زمینی و گروه های پنج نفره در مرزهای هوایی مستقر هستند و از همه مسافرانی که وارد ایران می شوند تست سریع کرونا می گیرند و مسافران بیمار و مشکوک در صورت احتیاج به نقاهتگاه های پیشبینی شده ارجاع می شوند.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به صورتی که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تابحال حدود ۱۵۳ میلیون نفر را در دنیا به صورت قطعی مبتلا کرده و بیشتر از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هم بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خویش را از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از راه دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیشتر از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس هم گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که باعث افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده استمنبع:

1400/02/19
21:09:07
5.0 / 5
1274
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین