گسترش زیرساخت ها نیاز ضروری هلال احمر اصفهان برای امدادرسانی

گسترش زیرساخت ها نیاز ضروری هلال احمر اصفهان برای امدادرسانی

آزمایشگاه رادین: ایرنا- گسترش زیرساخت ها، بروزرسانی تجهیزات و وسایل و تخصیص اعتبارات کافی همچون نیازهای ضروری هلال احمر اصفهان است و بی گمان سرمایه گذاری هرچه بیشتر در این بخش کاهش خسارات و تلفات را در حوادث طبیعی و غیرطبیعی در پی خواهد داشت.


ایران جزو مناطق بلاخیز دنیا بشمار می رود ۴۳ بلای طبیعی و انسان ساز در جهان شناخته شده که ۳۵ مورد آن در ایران رخ می دهد و به همین دلیل کشورمان جزو ۱۰ کشور بلاخیز جهان شمرده می شود. این جملات و عبارات کوتاه و به زبان، ساده حاوی هزاران نکته، موضوع، مقوله و هشداری است که باید همگان آنرا جدی بگیرند.
از سیل و زلزله گرفته تا حوادث جاده ای و غیرطبیعی در کشورمان به حدی است که بارها صاحبنظران و مفسرین درباره لزوم پیشگیری و کاهش هر یک از آنها با راهکارهای مختلف تاکید نمودند و با این وجود باز هم شاهد افزایش در بعضی از آنها و یا تلفات و خسارات هستیم.
در دنیای فعلی نهادهای مختلفی متولی موضوعات مختلف در رابطه با حوادث و بلایا هستند و در کشورمان یکی از موثرترین نهادها که در طول ایام سال برای هرگونه امدادرسانی و نجات به مردم آمادگی دارد هلال احمر است.

بدون شک نقش و فعالیت امدادگران و داوطلبان هلال احمر در زیرمجموعه هایی نظیر آموزش، امداد رسانی و فرهنگ سازی در بلایا و حوادث راهگشا و بسیار باارزش است خصوصاً این که کشور ما با وسعت زیاد و برخورداری از مناطق شهری و روستایی گوناگون می طلبد که برنامه ریزی جامع و اقداماتی مفید در این ارتباط وجود داشته باشد.
همه ساله هجدهم تا بیست و چهارم اردیبهشت بعنوان هفته هلال احمر گرامی داشته می شود و امسال "یک قرن خدمات داوطلبان مقایسه نشدنی" بعنوان شعار این هفته برگزیده شده است.
باید پذیرفت که تامین نیروی انسانی امدادگران هلال احمر و داوطلبان از یک سو و تامین زیرساخت های لازم همچون با اهمیت ترین ضروریات در رابطه با هلال احمر بشمار می رود و باید برای این امر حمایت های لازم را شاهد باشیم.

استان پهناور اصفهان همچون مناطقی از کشور است که انواع مناطق از بیابان گرفته تا کوهستان را در خود دارد و ترانزیت شرق و غرب و شمال جنوب کشور از این منطقه انجام می شود و بر همین مبنا میزان حوادث طبیعی و غیرطبیعی و خصوصاً جاده ای در این منطقه نسبت به کل کشور زیاد است و امدادرسانی و نجاتگری در این خط با حجم بیشتری انجام می گیرد.
استان اصفهان حدود پنج میلیون نفر جمعیت دارد که در ۲۴ شهرستان ساکن هستند.
در همین ارتباط مدیر عامل جمعیت هلال احمر اصفهان گفت: هلال احمر استان نیازمند ارتقای زیرساخت ها در بخش های مختلف امداد و نجات تجهیزات و انواع وسایل مورد نیاز است.
علی محمد هاشمی در گفت و گو با ایرنا اشاره کرد: برای مثال راه اندازی پنج پایگاه امداد و نجات در این استان نیاز است بااینکه دیگر پایگاه ها و شعب هلال احمر موجود به دیگر مناطقی که دارای پایگاه نیستند امداد رسانی می کنند.
فعالیت ۳۳۰۰ امدادگر و نجاتگر در اصفهان
وی افزود: استان اصفهان حالا سه هزار و ۳۰۰ نجاتگر و امدادگر، ۲۳ هزار عضو جوان و ۱۵ هزار داوطلب ثبت شده در سامانه دارد و ارزش اقتصادی بخش داوطلبان بیش از اعتباراتی است که به این بخش اختصاص پیدا می کند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر اصفهان با اشاره به این که باید برای تمامی بحران ها و حوادث برنامه ریزی کرد اضافه کرد: حالا سطح آمادگی در هلال احمر اصفهان مطلوب است اما باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که در بحران های مختلف با گستردگی زیاد نیازمند تخصیص اعتبارات و هم افزایی بیشتر هستیم.
هاشمی افزود: نیروهای تلاشگر هلال احمر در انواع حوادث طبیعی و غیرطبیعی در کنار مردم هستند و حتی در روزهای تعطیل که دیگر هموطنان برای تفریح و سفر راهی می شوند این امدادگران به فعالیت مشغولند.
تعدد حوادث جاده ای در اصفهان و لزوم امدادرسانی به موقع
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر اصفهان در گفت و گو با ایرنا گفت: استان اصفهان از حیث حوادث جاده ای مقام دوم کشور را به خود اختصاص داده و حتی بعضی اوقات به رتبه یکم می رسد و همین مورد حساسیت و اهمیت امدادرسانی در این منطقه را بیش از گذشته نشان میدهد.

داریوش کریمی افزود: پارینه ۲ هزار و ۳۰۱ حادثه نیازمند امداد و نجات در استان رخ داد که یک هزار و ۱۱۵ مورد از آنها معادل حدود ۵۰ درصد به حوادث جاده ای اختصاص داشته و امدادرسانی بموقع انجام شده است.
وی افزود: امدادگران اصفهان توانمند هستند و همیشه در دیگر استان های حادثه دیده نیز به کمک و امداد پرداخته اند اما به طور کلی زیرساخت ها شامل تجهیزات، وسایل و پایگاه های این منطقه به توسعه و بهبود نیاز دارد که خود تخصیص اعتبارات بیشتر را طلب می کند.
تولید داخلی ۶۰ درصد از تجهیزات مورد نیاز
بطور میانگین بیش از ۶۰ درصد از وسایل، داروها، مواد مورد نیاز و تجهیزات هلال احمر این خطه تولید سازندگان داخلی است و این نکته ای مثبت در این بخش بشمار می رود که می توان با حمایت بیشتر باز هم ضریب خودکفایی را افزایش داد.

حالا ساخت انواع پروتز و اُرُتز( مجموع وسایل جهت اصلاح وضعیت اندام یا عضو ) در این خطه باکیفیت بالا تولید می شود که با وجود تحریم ها و تنگناهای بسیار نیاز بیماران را رفع کرده و تولید استاندارد تجهیزات، وسایل و داروهای مورد نیاز برای رفع نیاز بیماران و لطمه دیدگان در سالهای اخیر بیشتر شده است.
فعالیت ۴۲ پایگاه امداد و ۹ مرکز توانبخشی در اصفهان
استان ۴۲ پایگاه و ۹ مرکز توانبخشی فعال دارد که محوریت نجات و کمک رسانی در حوادث با پایگاه هاست و در مراکز خدمات علوم توانبخشی مانند شامل ارتوپدی فنی، فیزیوتراپی و کاردرمانی و دیگر خدمات برای اقشار مردم انجام می شود، این استان همچون پیشتازان تاسیس مرکز جامع توانبخشی در کشور بوده افزایش چنین مراکزی در سطح استان بعد از انقلاب در دستور کار قرار گرفت تا ساکنان شهرستان ها نیز از خدمات مورد نیاز بهره گیرند.
کارشناسان معتقدند که برای مقابله منطقی با حوادث، مردم باید خطرات محیطی پیرامون خودرا بهتر و بدرستی بشناسند که این امر مستلزم آموزش است، برنامه ریزی و اقدامات عقلانی و منطقی برای اقدام مناسب در زمان وقوع حوادث و کاهش اثرات مخرب آن نیازمند آموزش های فراگیر به مردم است، برای اینکه بدون آموزش نمی توان سطح آمادگی جامعه را بالا برد.
آموزش همگانی برای عموم باید توام با آموزش های تخصصی برای گروه های هدف و امدادگران باشد برای اینکه در زمان بروز سوانح مختلف، خود شهروندان در صورت فراگیری موازین ایمنی، می توانند در امر کمک و امدادرسانی سهیم شوند.
منبع:

1400/02/26
13:38:46
5.0 / 5
1208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین