ویروسی كه موجب می شود تومورهای سرطانی، خودرا نابود كنند

ویروسی كه موجب می شود تومورهای سرطانی، خودرا نابود كنند

آزمایشگاه رادین: خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید پژوهشگران دانشگاه زوریخ سوئیس (UZH) راه را برای نوع جدیدی از درمان ضد تومور هموار خواهدنمود. آنان امیدوارند که این روش به محافظت از بیماران در مقابل عوارض جانبی درمان سرطان کمک خواهدنمود.


به نقل از ساینس، ازبین بردن کامل تومورها مشکل است، بدین سبب رویکرد جدید شامل استفاده از خود بدن برای تولید ترکیبات درمانی در محل دقیق تومور است که بطور شایان توجهی عوارض جانبی منفی مداخلات سنتی را محدود می کند. این روش برخلاف شیمی درمانی یا رادیوتراپی، هیچ صدمه ای به سلول های سالم طبیعی نمی رساند حتی می تواند بطور بالقوه برای تحویل هدفمند و مستقیم دارو مقابله با بیماری کووید -۱۹ به ریه ها نیز استفاده گردد.
تمامی موارد ذکر شده توسط ویروس تنفسی اصلاح شده ژنتیکی (به طور دقیق یک آدنوویروس) انجام می شود که ژن هایی را رمزگذاری کرده و ترکیبات ضد سرطان و سیگنالینگ را مستقیما به سلول های تومور منتقل می کند. این ویروس موجب می شود سلول ها موادی را که موجب تخریب آنها می شود، تولید کنند. همین طور به سیگنال های شیمیایی مانند سیتوکین ها نشان میدهد که تومور هدف است.
همکار فوق دکترای این تحقیق، شینا اسمیت که پیشرفت حمل ویروس را هدایت می کند، اظهار نمود: «ما تومور را فریب می دهیم تا بوسیله تولید عوامل ضد سرطان توسط سلول های خود، خودرا از بین ببرد.»
وی افزود: عوامل درمانی مانند آنتی بادی های درمانی یا مواد سیگنالینگ بیشتر در محل موردنیاز بدن باقی می مانند و در سراسر جریان خون پخش نمی شوند تا از لطمه به اندام ها و بافت های سالم جلوگیری شود.
این گروه رویکرد جدید خودرا SHREAD: SHielded، REtargetted ADenovirus نام گذاری کرد. این روش با کارهای قبلی این گروه شامل روش های هدایت ویروس به مناطق خاص بدن و همین طور روش هایی برای پنهان کردن آنها از سیستم ایمنی بدن مرتبط می باشد.
محققان برای آزمایش این روش از تحریک تومور پستان در موش آزمایشگاهی برای تولید تراستوزوماب، آنتی بادی سرطان سینه استفاده کردند. طی چند روز سطح آنتی بادی داخل تومور بیشتر از حد ممکن بود و در مقایسه با تزریق مستقیم، تاثیر آن بر جریان خون و سایر بافت ها بطور قابل توجهی پایین تر بود و این مورد به کاهش عوارض جانبی کمک می نماید.
این گروه از روش های تصویربرداری سه بعدی با وضوح بالا و انتقال کاملا شفاف به بافت ها استفاده کردند تا دریابند که چگونه آنتی بادی منافذی را در رگ های خونی تومور ایجاد و سلول های تومور را از داخل ازبین می برد.
یکی از بهترین خاصیت های روش فعلی این است که فقط به سرطان محدود نمی گردد. پژوهشگران توضیح دادند که با عایق بندی بافت های سالم با سطح قابل توجهی از یک ماده فعال این امر راه را برای سایر روش های درمانی نیز باز می کند. بعنوان مثال، امکان استفاده آسان تر از داروهای بیولوژیک (biologics)، خانواده ای از داروهای مبتنی بر پروتئین ارائه می کند. آنان توضیح می دهند که در صورت استفاده از تزریق سنتی چنین مواد بیولوژیکی جهت استفاده بیش از اندازه سمی هستند.
در حال حاضر، این گروه بر روی استفاده از SHREAD در روش های درمانی مقابله با کووید -۱۹ تحقیق می کند.
اسمیت بیان کرد: «با ارائه درمان SHREAD بوسیله آئروسل استنشاق به بیماران، این روش می تواند تولید هدفمند درمان با آنتی بادی کووید را در سلول های ریوی، جایی که بیشتر از همه به آنها نیاز است را فراهم سازد. همین طور هزینه ها را کم کند و دسترسی درمان های کووید را افزایش دهد و با روش استنشاق، انتقال واکسن را بهبود بخشد.»
نتایج این تحقیق در نشریه PNAS منتشرشده است.
منبع:

1400/02/29
12:07:54
5.0 / 5
1292
تگهای خبر: بیماری , دارو , درمان , دسترسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین