صلیب سرخ از آثارمنفی تحریم ها بر دسترسی ایران به واكسن كرونا نگران است

صلیب سرخ از آثارمنفی تحریم ها بر دسترسی ایران به واكسن كرونا نگران است

جانشین رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران با اشاره به اینکه این سازمان نگران اثر منفی تحریم های جاری، بر دسترسی ایران به واکسن کرونا است، اظهار داشت: این امر می تواند نتایج انسانی در داخل کشور و خارج از مرزهای آن داشته باشد.


دانیل مونیوس روخاس روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان این مطلب اضافه کرد: ما در کمیته بین المللی صلیب سرخ می خواهیم اطمینان حاصل نماییم که افرادی که امکان دارد به نحوی از قلم افتاده باشند هم به صورت عادلانه به واکسن کووید ۱۹ دسترسی داشته باشند و این مهم شامل افرادی است که در مناطق متأثر از مخاصمه مسلحانه (شامل مناطق تحت کنترل گروه های مسلح غیر دولتی) یا سایر شرایط خشونت آمیز، و همچنین دیگر مناطق دور از دسترس، زندگی می کنند.
وی افزود: در طول سال گذشته، ۶۵۰.۵ میلیون نفر (یعنی یک نفر از هر ۱۲ نفر در جهان) توسط فعالیت ­های ترویج بهداشت و سلامت عرضه شده از جانب نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر مورد حمایت قرار گرفتند، علاوه بر آن، ۱۰۶.۲ میلیون نفر از خدمات ارائه شده در ارتباط با آب و بهداشت بهره ­مند شدند و ۷۹.۵ میلیون نفر هم کمک غذایی و غیرنقدی دریافت نمودند.


جانشین رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران با اشاره به اینکه بشردوستی، بی­غرضی، بی­طرفی، استقلال، خدمت داوطلبانه، یگانگی و جهان­شمولی اصول بنیادین و چارچوب اخلاقی عملیاتی و سازمانی کار نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است، عنوان کرد: این اصول در بطن رویکرد این نهضت در کمک به مردم نیازمند در جریان مخاصمات مسلحانه، بلایای طبیعی و دیگر شرایط اضطراری قرار دارد و پایبندی به این اصول ماهیت بشردوستانه کار نهضت را تضمین کرده و به طیف گسترده فعالیت­ هایی که در سرتاسر جهان انجام می شود انسجام می ­بخشد.
مونیوس روخاس توضیح داد: کمیته بین ­المللی صلیب سرخ، بعنوان بخشی از نهضت صلیب سرخ و هلال احمر، سازمانی مستقل و بی­ طرف است که حمایت بشردوستانه و کمک­ رسانی به قربانیان مخاصمات مسلحانه و دیگر شرایط خشونت ­آمیز را تضمین می ­کند. این سازمان در واکنش به شرایط اضطراری عمل کرده و همزمان احترام به حقوق بین ­المللی بشردوستانه، قانون جنگ و اجرای آن در حقوق ملی را ترویج می­ کند.


وی اضافه کرد: در طول سال گذشته، ما، بعنوان نمایندگی کمیته بین ­المللی صلیب سرخ در ایران، با همکاری جمعیت هلال احمر ایران، شریک نزدیک خود از نهضت در ایران، اقلام بهداشتی شامل ماسک و مواد ضدعفونی کننده و همینطور بروشورهای آموزشی را میان ۲۷۰۰۰ نفر از ساکنان استان­هایی که در معرض خطر مین و مهمات انفجاری باقیمانده از جنگ و همه­ گیری کووید ۱۹ قرار دارند توزیع کرده ایم.
جانشین رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران اظهار داشت: هزار مشاوره پزشکی و تغذیه ایی مجانی و توزیع بیشتر از ۱۲۳ هزار بسته اقلام بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا و بروشورهای آموزشی در مورد خطرات همه گیری کرونا در بین مهاجران افغان از دیگر فعالیتهای نمایندگی صلیب سرخ جهانی در ایران طی سال قبل بوده است.


وی افزود: این سازمان همینطور به صورت حضوری با همکاری جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به بیشتر از ۲۱۰ هزار مهاجر افغانستانی که از مرز ایران و افغانستان در شمال شرقی کشور به وطن خود بازمی­ گشتند آموزش خطرات مین عرضه کرده است. به علاوه، ما مبلغی معادل یک میلیون فرانک سوئیس را جهت پشتیبانی از واکنش جمعیت هلال احمر ایران در مقابله با همه­ گیری کووید ۱۹ به این جمعیت اهداء کردیم. این مبلغ صرف خرید تجهیزات حفاظت شخصی، مواد ضدعفونی کننده، و اقلام غذایی، و ۴۰۰ دستگاه اکسیژن­ ساز شد.
مونیوس روخاس اضافه کرد: می ­خواهیم تحسین و قدردانی خویش را از تعهد و از خودگذشتگی بسیار پرارزش تمامی کسانی که در پاسخ به همه­ گیری کووید ۱۹ مشارکت می­ کنند اعلام نماییم. ما در نهضت بین ­المللی صلیب سرخ و هلال احمر، برای واکنش به این همه ­گیری کار می­ نماییم و باهم توقف ­ناپذیر هستیم.


وی عنوان کرد: ما باید فداکاری و جان­ فشانی پرارزش داوطلبان جمعیت هلال احمر ایران و همینطور کارکنان درمان و بهداشت را که در خط اول واکنش به کووید ۱۹ هستند ستوده و از آنها قدردانی کنیم؛ کارکنان و داوطلبان متعهد و شجاع جمعیت هلال احمر ایران و دیگر جمعیت ­های ملی سراسر جهان، امنیت خویش را به خطر می اندازند تا برای جوامع خود اطمینان خاطر و کمک به ارمغان آورند. مهم می باشد که نقش آنها در این واکنش به درستی درک شود و این که از آنها در انجام کار حیات­ بخش­ شان حمایت کامل به عمل آید. ما آماده ­ایم تا از جمعیت هلال احمر ایران و نقش آن در طرح واکسیناسیون ملی حمایت نماییم.


جانشین رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران اظهار داشت: این کمیته اعتقاد دارد که افرادی که در شرایط بشردوستانه زندگی می ­کنند باید در زمان توزیع واکسن اولویت ­دهی شوند؛ با عنایت به آنکه این افراد با مشکل مضاعف مخاصمه و کووید ۱۹ دست و پنجه نرم می­ کنند و اینکه آنها اغلب به دست فراموشی سپرده شده یا حتی نادیده گرفته می­ شوند، لازم است که در چارچوب­ های جهانی و ملی توزیع واکسن مد نظر قرار گیرند.
وی عنوان کرد: شیوع کووید ۱۹ نشان می­ دهد که تا زمانی که از همه در مقابل این همه ­گیری حفاظت نشوند هیچ کس از گزند آن محفوظ نیست ازاین رو دسترسی برابر به واکسن کلید آخر این همه ­گیری است و هیچ چیز، همچون تحریم از هر نوع آن، نباید مانع از انجام این کار شود.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایرنا، کمیته بین المللی صلیب سرخ فعالیت خویش را در ایران از سال ۱۳۵۶ (۱۹۷۷ میلادی) آغاز و حضور خویش را در کشور در طول جنگ ایران و عراق ادامه داد.
فعالیت های کمیته بین المللی صلیب سرخ در طول جنگ ایران و عراق بیشتر معطوف به بازدید از اسرای جنگی، کمک رسانی به اسرا و آوارگان، انتقال پیام های صلیب سرخ و ایفای نقش میانجی بی طرف برای بازگرداندن اسرای بیمار و مجروح به وطن بود که تبادل اسرای جنگی ایران و عراق در سال ۱۳۶۹ هم با نظارت و پشتیبانی کمیته بین المللی صلیب سرخ به انجام رسید.
پس از چند سال حضور محدود، کمیته بین المللی صلیب سرخ در سال ۲۰۰۱ فعالیتهای خویش را در ایران گسترش داد و این کار بیشتر به منظور پشتیبانی از عملیات بشردوستانه این سازمان در افغانستان و سپس در عراق بود.
بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰، کمیته بین المللی صلیب سرخ دفاتری را در مشهد، ارومیه و کرمانشاه افتتاح نمود تا بتواند از عملیات لجستیکی خود در افغانستان و عراق حمایت کند.
امروزه کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنان به فعالیت خود در جمهوری اسلامی ایران ادامه می دهد تا پاسخگوی نتایج انسانی ناشی از مسائل در ارتباط با مفقودان جنگ ایران و عراق باشد. این سازمان با جمعیت هلال احمر ایران و دیگر سازمانها و نهادها در حوزه های جستجوی مفقودان، توانبخشی جسمی و امداد بین المللی همکاری می کند.


1400/02/30
13:02:01
5.0 / 5
1098
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین