مدیركل اداره توانبخشی جمعیت هلال احمر خبر داد

ساخت اولین نمونه های پروتز زانو در داخل كشور

ساخت اولین نمونه های پروتز زانو در داخل كشور

مدیرکل اداره توانبخشی جمعیت هلال احمر از ساخت اولین نمونه های پروتز در کشور به همت دفتر تحقیق و توسعه این مرکز و افتتاح مرکز توانبخشی سالمندان امسال آگاهی داد.


به گزارش روز شنبه ایرنا از جمعیت هلال احمر، پیمان پیشگاهی با بیان این خبر اظهار داشت: توانبخشی یکی از قدیمی ترین بخش های جمعیت هلال احمر است که حدود ۶۰ سال قدمت فعالیت دارد و موسس مقوله توانبخشی در کشور بوده است. پیش از راه اندازی توانبخشی در هلال احمر، این مهم در کشور وجود نداشته است. توانبخشی در کشور امروز ابعاد مختلفی دارد که یکی از آنها ساخت اندام های مصنوعی بدن است.
وی اضافه کرد: ارتوپدی های فنی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، شنوایی سنجی، گفتاردرمانی و سایر رشته ها در مرکز توانبخشی جمعیت هلال احمر وجود دارد و خدمات این حوزه به شهروندان ارائه می شود. امروز یکی دیگر از شاخه های مهم توانبخشی جمعیت هلال احمر، واحد تحقیق و توسعه است. این واحد امروز بسیار فعال است و در چند زمینه کارهای خوبی انجام می دهد. اولین زمینه کلینیک های تخصصی توانبخشی است که جای خالی آن به شدت در کشور احساس می شود.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر اشاره کرد: ۲۶ رشته تخصصی توانبخشی در این عرصه وجود دارد. برای درمان این بیماریها تیم های توانبخشی تخصصی شامل ۷ الی ۸ نفر فعالیت می نمایند. برای مثال شخصی که گرفتار سکته مغزی می شود اگر به خوبی تحت درمان توانبخشی قرار گیرد، ۹۰ درصد توانایی خودرا به دست می آورد و غالبا می توانند توانایی های پیش از سکته را دارا شوند.
پیشگاهی افزود: درباب سکته مغزی در خیلی از کشورها بعد از درمان بیمارستانی، ادامه درمان در بخش های توانبخشی اجباریست و اگر شهروندان خودرا به مراکز توانبخشی معرفی نکنند، بیمه هزینه های ادامه درمان آن شهروند را پرداخت نخواهد کرد. در کشور ما متاسفانه اجبار از طرف بیمه و حتی معرفی نیز در دستور کار قرار نگرفته است. همین اتفاق است که سبب می شود تا ۸۰ درصد افرادی که در ایران سکته می کنند تا مدت ها حتی نتوانند کارهای شخصی خودرا نیز انجام دهند.
مدیرکل اداره توانبخشی جمعیت هلال احمر گفت: در همین راستا مراکز تحت حاد توانبخشی می توانند خلاهای علمی و فنی را جبران کنند. این مراکز که نوعی مرکز بسته تخصصی هستند و در مرحله بعد کلینیک های تخصصی سرپایی توانبخشی بوده که هلال احمر در این حوزه بصورت جدی فعالیت می کند. هلال احمر امروز دارای یک مرکز تخصصی برای توانبخشی در مرکز در امتداد بهبود افرادی که گرفتار سکته مغزی شده، است و برنامه ریزی برای بسط این مراکز در سراسر کشور نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر توانبخشی سالمندان نیز در دستور کار است و در تابستان شاهد افتتاح کلینیک توانبخشی سالمندان در تهران خواهیم بود. این کلینیک در کشور منحصربفرد است و با روش های علمی روز جهان ارائه خدمات خواهدنمود. اهمیت این مراکز زمانی مشخص می شود که طبق مطالعات صورت گرفته، جمعیت قابل توجهی از کشور در حال پیر شدن است. تا ۱۰ سال دیگر درصد جمعیت پیر کشور به شکل چشم گیری افزایش می یابد و اهمیت این مراکز بیشتر مشخص می شود.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر با اشاره به دست آوردهای جدید توانبخشی جمعیت هلال احمر اظهار داشت: در محصولات ارتوپدی فنی، دو بخش ارتزها و پروتزها وجود دارد. پروتز به این معناست که یک عضو قطع شده باشد و یک عضو ساخته و جایگزین آن شود. پروتز در قسمت های مختلف همچون دندان، قلب، مفاصل و سایر اعضای بدن انجام می شود. در جمعیت هلال احمر تمرکز بر پروتزهای خارجی مانند دست و پا و گوش و سایر اعضای خارجی بدن است. ما در سال ۱۴۰۰ مرکز تولید پروتزهای فک و صورت را افتتاح خواهیم کرد. هر پروتز خارجی از قطعات مختلفی ایجاد می شود که انواع مختلفی دارند و حدودا بیش از ۹۵ درصد قطعات پروتز را امروز از خارج از کشور وارد می نماییم.
پیشگاهی اشاره کرد: یک هماهنگی خوب با تعدادی از شرکت های دانش بنیان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت تا پایه ریزی انتقال این فناوری به داخل کشور صورت گیرد. این یک روند طولانی مدت است که شاید در کوتاه مدت نتوان درباب نتایج آن صحبت کرد. ما برای ساخت ۷۰ قطعه در داخل کشور برنامه ریزی کرده ایم. زیرساخت های این عرصه به مرور در حال ایجاد است و در همین حین دو نوع پروتز زانو در داخل کشور تولید شده است که مراحل تست آن امروز در حال سپری شدن است. مرحله اول تست این زانوها به انتها رسیده است که این تست مشکلاتی داشت و بعد از برطرف شدن این معایب، مرحله دوم تست شروع شده است. این نخستین بارست که چنین اتفاقی در کشور به همت واحد تحقیق و توسعه توانبخشی جمعیت هلال احمر انجام می شود. ۱۰ قطعه پروتز دیگر نیز در سال ۱۴۰۰ به مرحله آزمایش خواهد رسید.منبع:

1400/03/02
13:06:27
5.0 / 5
1279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین