رئیس مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر خبر داد:

احتمال اعزام ۲ هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی

احتمال اعزام ۲ هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی

آزمایشگاه رادین: رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از قطعی شدن برگزاری مراسم حج امسال و اعزام احتمالی دو هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی آگاهی داد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از جمعیت هلال احمر، علی مرعشی با بیان این مطلب درباب مراسم حج در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: دولت عربستان دستورالعملی در امتداد برگزاری مراسم حج امسال اعلام نموده که طبق آن ۶۰ هزار زائر در حج تمتع امسال می توانند شرکت نمایند. از این تعداد، ۱۵ هزار نفر، زوار داخلی آن کشور هستند و سایر کشورها نیز می توانند مجموعا ۴۵ هزار زائر اعزام کنند.
وی اضافه کرد: باتوجه به سهمیه هر کشور در سنوات گذشته و نسبتی که وجود داشت، احیانا حدود ۱۵۰۰ نفر سهمیه به ایران تخصیص داده می شود که باتوجه به نزدیک شدن روابط سیاسی، احتمال افزایش این سهمیه به دو هزار نفر نیز وجود دارد. در این مراسم فقط زائران ۱۸ تا ۶۰ سال می توانند شرکت نمایند و زائر بیمار نیز مورد پذیرش قرار نمی گیرد.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اشاره کرد: شرکت کنندگان در مراسم حج، حتما باید واکسینه شده و از دوز دوم دریافتی آنها نیز ۱۴ روز گذشته باشد.
مرعشی افزود: زوار حتما ۷۲ ساعت پیش از پرواز باید تست «پی سی آر» داده باشند و جواب آن نیز منفی باشد. فضایی که برای زوار در نظر گرفته شده، در منا و عرفات، پنج متر فاصله ایمنی دارد و در هتل ها به ازای هر نفر دو متر فاصله در نظر گرفته شده است. مجموعه های غذاخوری بطور کامل تعطیلست و وعده های غذایی بصورت بسته های بهداشتی در اختیار زوار قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: اتوبوس ها در مراسم حج با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت می نمایند و نرم افزاری با عنوان «توکلنا» طراحی شده که یک نرم افزار بهداشتی بوده و زوار باید در آن ثبت نام کنند تا بتوانند وارد مسجدالنبی و مسجدالحرام شوند و در نمازها شرکت نمایند. در این نرم افزار زوار باید روز و ساعت را تعیین کنند برای اینکه بعد از تکمیل ظرفیت، کسی نمی تواند وارد این اماکن شود.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اظهار داشت: خروج از هتل ها برای گردش و سیاحت در شهر نیز ممنوعست و زوار فقط توسط اتوبوس به مراکز زیارتی انتقال داده می شوند که حضور در مراکز زیارتی نیز با نظارت راهنماهایی که به زبان های مختلف مسلط هستند، انجام می شود.
منبع:

1400/03/11
22:35:48
5.0 / 5
1666
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین