انجام بیشتر از ۱۹ هزار تست پی سی آر در مبادی مرزی كشور

انجام بیشتر از ۱۹ هزار تست پی سی آر در مبادی مرزی كشور

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از انجام 19 هزار و 742 تست پی سی آر برای شناسایی بیماران کرونایی توسط امدادگران در 17 مرز رسمی کشور اطلاع داد.


مهدی ولی پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اضافه کرد: طرح مراقبت بهداشتی پیش گیری از شیوع بیماری کرونا در مبادی مرزی رسمی کشور با همکاری جمعیت هلال احمر همراه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال انجام می باشد.
وی افزود: این طرح با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۲۰ اسفندماه کلید خورده و تا بامداد روز ۱۳ خرداد ماه، ۳۳۸ هزار و ۶۳۵ نفر از مسافران کنترل و غربالگری شدند.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر توضیح داد: در طول این مدت ۴۷ هزار و ۷۸۰ مورد تست فوری و ۱۹ هزار ۷۴۲ مورد تست پی سی آر از مسافران مشکوک به کرونا گرفته شده است.
رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر افزود: این طرح با مشارکت ۴۷۱ نیروی عملیاتی در ۱۶ استان درحال اجراست.
ولی پور توضیح داد: همانطور که گفته شد این طرح با همکاری وزارتخانه های بهداشت و راه و شهرسازی با هدف شناسایی و غربالگری و انجام تست سریع و نهایی، مدیریت مسافران ورودی و مشکوک، همکاری در قرنطینه موقت و رهگیری تا اتمام پروسه بیماری و کمک به کاهش شیوع بیماری در سراسر کشور اجرا می شود و از همه مسافران زمینی، هوایی و دریایی در زمان ورود به کشور غربالگری و در صورت نیاز تست سریع کرونا گرفته می شود.
وی اضافه کرد: حالا امدادگران و داوطلبان هلال احمر بعنوان نیروهای عملیاتی در مبادی ورودی ۱۷ مرز فعال در قالب گروه های سه نفره در مرزهای زمینی و گروه های پنج نفره در مرزهای هوایی مستقر هستند و از همه مسافرانی که وارد ایران می شوند تست سریع کرونا می گیرند و مسافران بیمار و مشکوک در صورت نیاز به نقاهتگاه های پیش بینی شده ارجاع می شوند.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا حالا حدود ۱۵۳ میلیون نفر را در دنیا بطور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.


1400/03/20
21:09:20
5.0 / 5
1148
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین