مدیركل بهداشت و درمان هلال احمر:

بیمارستان اضطراری هلال احمر ۱۲ ساعته راه اندازی می شود

بیمارستان اضطراری هلال احمر ۱۲ ساعته راه اندازی می شود

به گزارش آزمایشگاه رادین مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر از راه اندازی بیمارستان اضطراری هلال احمر ظرف مدت 12 ساعت آگاهی داد و اظهار داشت: اگر بیمارستان «آر دی اچ» (RDH) جمعیت طی 12 ساعت اولیه در سرپل ذهاب راه اندازی نمی شد بدون تردید آمار جان باختگان چندین برابر می شد و امروز نیز این توانمندی توسعه یافته است.


به گزارش روز دوشنبله ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، افشین علیخانی با بیان این خبر گفت: اداره کل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر، دو وظیفه محوری شامل ارائه خدمات بهداشت و درمان در وضعیت اضطراری و کمک به حوزه سلامت کشور بوسیله راه اندازی مراکز بهداشتی و مراکز درمانی دارد. در این حوزه بعد از وقوع زلزله بم نیازهایی احساس که سبب شد تغییرات در آن عرصه بصورت جدی تر در دستور کار قرار گیرد.
زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
چرخه نجات شامل ۴ اقدام محوری است
وی در زمینه بهداشت و درمان اضطراری اضافه کرد: در زلزله بم ما با آنگونه کاستی های مختلفی در ارائه خدمات امدادی و درمانی مواجه شدیم که منشا تحولات جدی برمبنای درس آموخته رخداد مذکور شد. این در حالیست که گر چه کشور تجربیات بهادار ای در عرصه جنگ تحمیلی به دست آورده بود اما حجم متاثرین و وسعت خرابی ها و... وضعیتی را فراهم نموده بود که حضور تیم ها و کمک های بشردوستانه بین المللی امری اجتناب ناپذیر شد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که سرعت در انتقال و استقرار در منطقه و همین طور اثربخشی آنها از با اهمیت ترین نتایج بررسی ها بود.
علیخانی اشاره کرد: چرخه نجات شامل چهار اقدام محوری است. نخست جست و جو در مرحله بعد رهاسازی، ارائه خدمات در صحنه و انتقال به مرکز درمانی است و اگر چنانچه زیر ساخت های درمانی لطمه دیده و یا حجم مجروحین و متاثرین بیش از ظرفیت آنها باشد این روند با چالش های بسیار جدی مواجهه خواهد شد. این مسئله ضرورت و علت ایجاد واحدهای بهداشت و درمان اضطراری در عرصه جهانی است. در همین راستا اداره کل بهداشت و درمان اضطراری به ساختار تشکیلاتی معاونت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر در سال ۱۳۸۵ با هدف کلی کمک به تامین خدمات بهداشتی و درمانی جوامع متاثر از سوانح داخل و خارج کشور افزوده شد.
علیخانی افزود: فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در سال ۱۹۹۴ واحد پاسخ اضطراری (ERU) را جهت ساماندهی و ارائه خدمات در کوتاه ترین زمان ممکن به کشورهای متاثر از سوانح در جمعیت های ملی توانمند عملیاتی کرد. این واحدها دارای گونه های مختلفی همچون آب و بهداشت، ارتباطات، امداد، سلامت و... بوده و دارای خاصیت های همچون تیم های آموزش دیده تخصصی و جعبه بندی استاندارد تجهیزات و ملزومات مربوطه بوده تا امکان بارگیری و انتقال به مناطق لطمه دیده در کوتاه ترین زمان میسر شود.
مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر اظهار نمود: جمعیت نیز با همین علم و الگوی بین المللی نسبت به ایجاد واحدهای بهداشت و درمان اضطراری اقدام نمود که به طور کلی دارای سه سامانه عملیاتی شامل کلینیک های اضطراری (جهت ارائه خدمات مراجعین سرپایی پزشکی، پرستاری، مامایی، تغذیه، بهداشت محیط و بهداشت روان) و دو گونه واحد بیمارستان اضطراری (RDH& RH جهت ارائه خدمات فوریتی و بیمارستانی) بوده و همه استانها به تناسب طرح آمایش سرزمین از آنها برخوردار می شوند. ضمن اینکه همه برنامه های کارهای در رابطه با آمادگی و پاسخ به سوانح به طور لایه بندی و منطقه ای در کشور طراحی و عمل کرده و هم اکنون محل اتکا و اطمینانی جهت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در سطح ملی و بین المللی است.
هلال احمر ایران در کمک به آوارگان روهینگیا مشارکت کرد
وی اضافه کرد: باتوجه به ظرفیت موجود و اهداف جمعیت در عرصه بین المللی، برنامه پذیرش جمعیت هلال احمر به عنوان (ERU) بین المللی تدوین و بعد از طی چندین مرحله ارزیابی، جمعیت هلال احمر ایران در سال ۲۰۱۷ مورد پذیرش فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر قرار گرفت که تنها جمعیت ملی حاضر مسلمان در جمع ۱۸ کشور که قبلا مورد پذیرش قرار گرفته اند بوده و بسیار باارزش است. در همین چارچوب نیز جمعیت در عملیات بین المللی کمک به آوارگان روهینگیا در بنگلادش مشارکت کرد.
وی افزود: در معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی مرکز مدیریت اطلاعات و هماهنگی عملیات(IMOCC) همه مراحل آمادگی و پاسخ به سوانح در زمینه بهداشت و درمان اضطراری را هدایت، نظارت و ارزیابی کرده و همه مستندات مربوطه نیز در نرم افزاری تحت همین نام که قابلیت گزارش گیری های تفکیکی دارد، ثبت می شوند. ضمن اینکه ما همیشه در طراحی عملیات به چند نکته اساسی شامل میزان مجروحین، لطمه زیر ساخت های بهداشتی و تعداد متاثرین توجه می نماییم.
مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: در پی وقوع سوانح بلافاصله لایه اول منطقه و تیم های آنها به حالت آماده باش و آماده اعزام می شوند. همه هدف ما این است که هیچ فرصتی را از دست ندهیم.
علیخانی با اشاره به مزیت های واحد های مذکور اشاره کرد: آخرین عملیات ملی سیل های ابتدایی سال ۱۳۹۸ و زمین لرزه کرمانشاه بود که برای نمونه اگر بیمارستان RDH جمعیت هلال احمر طی ۱۲ ساعت اولیه در سرپل ذهاب راه اندازی نمی شد، بدون تردید آمار جان باختگان چندین برابر شده و باتوجه به همین لزوم، امروز این توانمندی تقویت شده است.
ایران در کمتر از ۲۴ ساعت در بیروت خدمات رسانی خودرا شروع کرد
مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر با اشاره به خدمات رسانی در انفجار بیروت اظهار داشت: بعد از وقوع انفجار در بیروت بیمارستان RDH هلال احمر ایران در کمتر از ۲۴ ساعت در بیروت ایجاد و خدمات رسانی خودرا شروع کرد. این یک عملکرد مناسب و منطبق بر استانداردهای جهانی است. ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در وضعیت اضطراری دارای جزییات بسیار زیاد بوده که باید همه جنبه های آن با علم روز، توسعه و به روز شود.
منبع:

1400/03/21
12:34:23
5.0 / 5
1260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین