رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد:

ورود نخستین واكسن ایرانی كرونا به بازار مصرف

ورود نخستین واكسن ایرانی كرونا به بازار مصرف

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به روند تولید واکسن های ایرانی کرونا از ورود نخستین واکسن ایرانی کرونا به بازار مصرف آگاهی داد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر محمد رضا شانه ساز، اظهار داشت: حاصل تلاش ۱۵ ماه گذشته محققین، صنعتگران و همین طور همکاران ما در سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت به ثمر نشسته و نخستین واکسن ایرانی وارد بازار مصرف شده است. تزریق این واکسن هزینه ای برای افراد نخواهد داشت و رایگان است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه چهار واکسن دیگر در نوبت ستاندن مجوز از سازمان غذا و دارو برای مصرف عمومی هستند، اشاره کرد: تزریق عمومی واکسن کووایران برکت شروع شده است. در حقیقت پس از حصول اطمینان از کیفیت، اثربخشی و نداشتن عوارض خاص و نگران کننده مجوزهای لازم را دریافت کرده ایم و امیدواریم ظرف چند روز آینده واکسن دوم هم مجوز مصرف عمومی را دریافت کند.
وی اضافه کرد: همه پلت فرم ها و روش هایی که برای تولید واکسن های کرونا در دنیا از آنها استفاده می شود در کشور ما توسط محققین و دانشمندان درحال استفاده است. ما در دنیا جز کشورهایی هستیم که به موازات تکمیل مدارک مربوط به مطالعات بالینی، زیرساخت های تولید واکسن در کشورمان به سرعت در حال انجام می باشد و امیدواریم تا اختتام تابستان حداقل ماهیانه ۱۰ میلیون دوز واکسن داخلی تولید نماییم.
وی با اشاره به این که ما حداقل امسال ۷ تا ۸ تولید کننده واکسن خواهیم داشت، درباره میزان تولید و توزیع واکسن های داخلی بیان کرد: در خرداد ماه یک میلیون دوز واکسن کووایران برکت تحویل داده شده است و ظرفیت تولید از تیرماه به سرعت افزایش پیدا خواهدنمود و امیدواریم در ماه های تابستان حداقل ۱۰ میلیون دُز در ماه تولید داشته باشیم. اولویت اصلی برمبنای اولویت بندی هایی است که همکاران ما در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت اعلام نموده اند، اما اگر گروه های دیگر به تعداد بیشتری نیاز داشته باشند به آنها اجازه داده ایم میزان بیشتری را در اختیار فرا قرار دهند.
وی با تاکید بر این که واردات واکسن را متوقف نکرده ایم، اظهار نمود: از واکسن های خارجی که موفق شدند و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و کمیسیون قانونی مجوزهای لازم را دریافت نمودند استفاده می نماییم.
وی که در یک برنامه تلوریونی صحبت می کرد، در مورد آخرین اخبار از واکسن تولید مشترک ایران و کوبا( پاستوکووک)، بیان کرد: فاز ۳ مطالعات بالینی در کشور ایران و کوبا بصورت همزمان در حال انجام می باشد و بیش از ۳۰ هزار نفر از هموطنان ما این واکسن را دریافت کرده اند. خوشبختانه نتایج بسیار خوبی گزارش شده است و این واکسن در مورد ویروس های آفریقای جنوبی و برزیلی که انوع قوی ویروس کرونا هستند اثربخشی و ایمنی زایی قابل قبولی داشته است. امیدواریم طی چند روز آینده اجازه مصرف عمومی این واکسن هم از کمیسیون قانونی ساخت و ورود سازمان غذا و دارو صادر شود تا این واکسن هم مانند واکسن کووایران برکت به مصرف عموم برسد.1400/03/31
09:37:37
5.0 / 5
1256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین