از سویه جدید ویروس كرونا چه می دانیم؟

از سویه جدید ویروس كرونا چه می دانیم؟

سویه ˮلامبداˮ با نام علمی ˮسی.۳۷ˮ، اولین بار در پرو شناسایی شد و نمونه هایی از آن هم در تاریخ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی پیدا شده است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، از آن زمان این سویه به گونه چیره در این کشور آمریکای جنوبی تبدیل گشته است و عامل ابتلای بیشتر از ۸۰ درصد از مبتلایان جدید است.
حالا این گونه دست کم در ۲۶ کشور همچون انگلیس شناسایی شده است و سازمان جهانی بهداشت سویه لامبدا را در ۱۴ ژوئن، گونه ای قابل توجه معرفی نمود.
سازمان بهداشت عمومی انگلستان اعلام نموده است این گونه را تحت آزمایش قرار داده به این علت که جهش هایی در شاخک پروتئینی آن صورت گرفته که ویروس را قادر می سازد به سلول های انسان متصل شود.
مهم ترین دغدغه های دانشمندان احتمال افزایش سرایت آن و امکان افزایش مقاومت ویروس در مقابل پادتن های خنثی ساز است بدین مفهوم که می تواند سریع تر شیوع یابد و مقاومت بیشتری نسبت به واکسن ها و درمان های پادتنی داشته باشد.
با این همه سازمان بهداشت عمومی انگلستان می گوید: هم اکنون هیچ مدرکی وجود ندارد که این گونه سبب وخامت مبتلا شدن به بیماری شده باشد یا تأثیر واکسن های تحت استفاده را بکاهد.
آخرین تحقیقات چه می گویند؟
بنابر گزارش روزنامه ایندیپندنت، پژوهشی جدید که هنوز مورد بررسی سایر دانشمندان قرار نگرفته و بر مبنای نمونه هایی از کارمندان نظام پزشکی شیلی انجام شده است، می گوید که گونه لامبدا از هر دو گونه آلفا (انگلیسی) و گاما (برزیلی) مسری تر است.
همینطور این تحقیقات نشان می دهد گونه لامبدا در مقایسه با گونه های آلفا یا گاما در واکنش پادتنی بوجود آمده در بیمارانی که یکی از واکسن های کرونای تولید چین را دریافت نمودند بیشتر توانسته از مصونیت فرار کند. هرچند پیش نویس این پژوهش که در یکم ژوئیه انتشار یافته نوز هیچ واکسن دیگری را بررسی نکرده است.
بنابر آخرین گزارش ها در ۲ ژوئیه، هشت مورد مبتلا شدن به این گونه در انگلیس شناسایی شده است که احیانا کمتر از تعداد واقعی موارد باشد.
سازمان بهداشت عمومی انگلستان در گزارش اولیه خود در ۲۵ ژوئن جزئیات بیشتری درباره نخستین شش مورد مبتلا شدن عرضه داد که از راه نمونه برداری ژنتیکی شناسایی شده بودند. با این وجود هیچ یک از این موارد ۲۸ روز بعد از پاسخ مثبت آزمایش به مرگ منجر نشده است.
منبع:

1400/04/16
12:38:53
5.0 / 5
1070
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین