روند خزنده فرونشست در دشت های خراسان شمالی

روند خزنده فرونشست در دشت های خراسان شمالی

به گزارش آزمایشگاه رادین نماینده اداره کل منطقه شمال شرق سازمان زمین شناسی از روند خزنده پدیده فرونشست در استان خراسان شمالی آگاهی داد و اظهار داشت: نباید از احتمال وجود این پدیده غافل بود؛ چونکه در صورت بروز، خسارت های جبران ناپذیری به استان تحمیل خواهد شد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، حسنعلی حسین زاده اضافه کرد: دفتر نمایندگی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق در سال ۹۳ در استان خراسان شمالی فعالیت خودرا با اولویت مطالعات زمین شناسی و اکتشافی شروع کرد که اکتشاف پهنه جنوب استان به وسعت ۷ هزار کیلومتر مربع از شهرستان جاجرم تا فاروج مورد پی جویی و ژئوفیزیک هوایی با بالگرد قرار گرفت.
وی با اعلان اینکه که هنوز در خراسان شمالی بعنوان استانی که کشاورزی فعالیت اصلی اشتغال در آن شمرده می شود، اظهار نمود: وقوع فرونشست و عوارض سطحی ناشی از آن به مساله حاد و بحرانی تبدیل نشده، با این وجود این اتفاق بصورت خزنده درحال پیشروی است و نباید از احتمال وجود آن غافل بود که در صورت بروز آن خسارت های جبران ناپذیری را به استان تحمیل می کند.
نماینده اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق اشاره کرد: توجه به برداشت عمده آب از منابع زیرزمینی خراسان شمالی و چاه های عمیق برای امور کشاورزی بمنظور آبیاری مزارع و باغات بصورت سنتی و غرق آبی همین طور مصارف صنعتی بسیار لازم است.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، حسین زاده با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند در مناطقی از استان تصریح کرد: مدیریت و برنامه ریزی برای اصلاح استفاده از روش های نوین آبیاری برای کشاورزی و جایگزینی آب های بازیابی شده برای مصارف صنعتی باید در دستور کار قرار گیرد و نباید از شناسایی منابع آبی جدید (کارستی) و پایش فرونشست دشت ها در استان غافل بود.
منبع:

5.0 / <5
1150
1400/06/05
23:12:35
تگهای خبر: مدیریت , نوین
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین