چرا دارو گران شد؟

چرا دارو گران شد؟

آزمایشگاه رادین: نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به چرایی گران شدن و همین طور کمبود برخی داروها طی دو سال قبل در کشور، الزامات تغییر سیاست ارزی دارو را جهت عدم افزایش پرداخت از جیب مردم تشریح نمود.دکتر علی فاطمی در گفت و گو با ایسنا، درباره حواشی مربوط به افزایش قیمت دارو و مباحث مطرح شده درباب تغییر سیاست ارزی دارو، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ و نیمه اول سال ۱۴۰۰ افزایش قیمتی در زمینه دارو که عمدتاً در داروهای OTC یا بدون نسخه و داروهای خارجی که مشابه ایرانی دارند، صورت گرفت. دلیل این افزایش قیمت هم این بود که ارز دولتی به اندازه کافی وجود نداشت. در نتیجه واردات داروهای بدون نسخه و داروهای خارجی را که مشابه ایرانی دارند، با ارز نیمایی آزاد کردند و منجر به گران شدن این داروها شد؛ بطوریکه تعدادی از این داروها پنج برابر افزایش قیمت داشتند. مانند داروهای بیماران صعب العلاج همچون مبتلایان ام اس که آمپول بتافرون دو میلیون تومان بود و به یک باره به ۹ تا ۱۰ میلیون تومان رسید یا داروهایی مانند ناپروکسن و مُسکن ها که قیمت های آنها هم بالا رفت. داروهای خارجی که مشابه داخلی داشتند نیز چهار تا پنج برابر گران شدند و قیمت داروهای بدون نسخه هم حدودا دو برابر شد. در داروهای ایرانی غیر OTC نیز افزایش قیمت وجود داشت، اما متعارف بود و اینطور نبود که چند برابر شوند.
داروهای ارزان ایرانی
وی با اعلان اینکه در کل قیمت داروهای ایرانی همچنان نسبت به قیمت های جهانی ارزان است، درباره وضعیت قاچاق معکوس دارو، اظهار داشت: بحث قاچاق معکوس در زمینه دارو، کاملا وابسته به قیمت ارز است. برای اینکه زمانیکه بعنوان مثال انسولین را بسیار ارزان می خریم، در صورتیکه قیمت آن در بازار آزاد چند برابر است، طبیعی است که جذابیت دارد و عده ای این دارو را از مرزهای کشور خارج می کنند. در صورتیکه اگر انسولین را با ارز نیمایی وارد کنند، قیمتش چهار تا پنج برابر بیشتر می شود و در این صورت قاچاق صرف نمی نماید. در مجموع مهم ترین حُسنی که حذف ارز دولتی دارد، این است که جلوی قاچاق معکوس دارو را گرفته و بر کاهش کمبودهای دارویی هم اثر دارد. حالا خیلی از کارخانه ها وقتی ببینند که تولید دارو برایشان صرف نمی کند، تولیدشان را کم می کنند. برای اینکه توزیع ارز دولتی محدود است، تولیدشان کم شده و کمبود دارو به وجود می آید.
حذف ارز دولتی دارو به نفع مملکت است، به شرطی که بیمه ها درست عمل کنند
وی با اشاره به بحث های مربوط به تغییر سیاست ارزی دارو، اظهار داشت: دلیل این که در اواخر سال قبل با کمبود شدید داروهای ایرانی مواجه شدیم، این بود که کارخانه ها نمی توانستند با ارز دولتی مواد اولیه مورد نیازشان را وارد کنند و در نتیجه تولیدشان کم شد. اگر ارز نیمایی شود، تولیدکنندگان به آسانی مواد اولیه را وارد کرده و تولید داروی ایرانی افزایش می یابد و داروی خارجی وارداتی هم بیشتر در اختیار مردم قرار می گیرد.

فاطمی اظهار داشت: در کل حذف ارز دارو و انتقال آن به بیمه ها، به نفع مملکت ما است. به شرطی که مکانیزم های بیمه ای به درستی عمل کنند. در سال قبل بین ۳۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان دارو در ایران فروخته شده، اما بیمه ها پول ۱۲ تا ۱۳ درصد آنرا پرداخت کرده اند و بقیه را هم مردم از جیب خودشان پرداخت کردند. تقریبا بیمه ها یک سوم پول پرداختی مردم برای دارو را پرداخت می کنند. در صورتیکه در جاهای دیگر دنیا به این صورت نیست و بیمه ها پوشش بیشتری بر داروها اعمال می کنند.

فاطمی اضافه کرد: البته ارزش بازار دارویی ایران نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بود که بخش زیادی از آنرا دولت پرداخت کرد و دولت بالای ۶۰ هزار میلیارد تومان سوبسید برای دارو پرداخت کرده است. حال تا حالا دولت این بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان را بصورت ارز دولتی به واردکنندگان و تولیدکنندگان می پرداخت، اما می تواند این میزان را به بیمه ها تخصیص دهد و بوسیله یک سازوکار مناسب به شکلی عمل شود که پرداخت از جیب مردم افزایش پیدا نکند و اساسا این مسیر مناسب تر است.
مابه التفاوت حذف ارز دولتی دارو، برای بیمه ها تامین اعتبار شود
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران افزود: با اهمیت ترین حُسن حذف ارز دارو و انتقال مابه التفاوت آن به سازمان های بیمه گر این است که این پول بوسیله بیمه مستقیما به دست مصرف کننده می رسد، اما زمانیکه این پول را به واردکننده و تولیدکننده دارو می دهند، ثابت شده که درست هزینه نمی گردد و مشکلاتی ایجاد می شود. در عین حال هم اکنون سازوکار بیمه ها بهتر از گذشته است. برای اینکه حالا هم بستر نسخه الکترونیک و پرونده الکترونیک سلامت را داریم و هم سامانه تی تک وزارت بهداشت را داریم که با این نظارت ها بهتر می توان کار کرد.

فاطمی اشاره کرد: با این وجود بهتر بود که بحث حذف دارو به این صورت مطرح نمی شد که دارو مقرر است گران شود؛ برای اینکه چنین مباحثی جنبه روانی بدی را برای مردم به وجود می آورد. بهتر بود که ابتدا این پول تامین اعتبار شده و در اختیار بیمه ها قرار گیرد و به مردم اعلام گردد که اگر دارویی گران می شود، قرار نیست که شما پول بیشتری پرداخت کنید. بطور کلی اگر این برنامه به خوبی مدیریت شود، برای مملکت منافع زیادی دارد، اما اگر بد مدیریت شود، مردم متضرر می شود.
تکلیف افراد فاقد بیمه چه می شود؟
وی اظهار داشت: البته تنها مشکلی که در زمینه حذف ارز دارو و انتقال مابه التفاوت آن به بیمه ها وجود دارد، این است که در ایران بین پنج تا هشت میلیون نفر افراد بیمه نشده داریم که تکلیف آنها مشخص نشده است. این افراد جمعیت کمی هم نیستند. ما به مردمی که تحت پوشش بیمه قرار دارند، اعلام می نماییم که نگران نباشید. برای اینکه با افزایش قیمت دارو با حذف ارز دولتی، هزینه آن بوسیله بیمه برایتان جبران می شود، اما پنج تا هشت میلیون نفری که تحت پوشش بیمه نیستند، با این اقدام گرفتار مشکل می شوند و اگر بیماری داشته باشند، گرانی دارو آنها را از پای درمی آورد. خصوصاً این که برخی افراد بیمه نشده بضاعت کافی ندارند. بدین سبب دولت ابتدا باید پوشش بیمه را گسترش داده و بعد اقدام نماید.
طلب ۸ ماهه داروخانه ها از بیمه ها
فاطمی اظهار داشت: در عین حال سازمان های بیمه گر هم باید درست عمل کنند. هنوز در مواردی بیمه ها به خوبی عمل نمی کنند. بعنوان مثال حالا هشت ماه است که از مرداد تا کنون داروخانه ها نتوانستند پول داروهایشان را از سازمان های بیمه گر دریافت نمایند. حال در این هشت ماه میزان زیادی تورم داشته ایم. بر این اساس هم نگرانیم که در جای دیگری هم درست عمل نکنند و مردم متضرر شوند. برای اینکه مابه التفاوت نرخ ارز را دولت مستقیما به بیمار نمی دهد، بلکه دولت آنرا به بیمه ها می پردازد و بیمه هم به داروخانه و بیمارستان می پردازد. حال اگر بیمه درست عمل نکند، پول داروخانه و بیمارستان را نمی پردازد، داروخانه و بیمارستان هم نمی تواند پول شرکت پخش را بپردازد و پخش هم به کارخانه و... بدین سبب باردیگر این چرخه معیوب تکرار می شود.
سازوکار بیمه ها اصلاح شود
وی با هشدار نسبت به افزایش پرداخت از جیب مردم در صورت درست عمل نکردن بیمه ها با حذف ارز دولتی، اظهار داشت: تنها راهی که دراین زمینه وجود دارد، این است که سازوکار بیمه ای اصلاح گردد و بیمه ها باید پولی را که بابت مابه التفاوت نرخ ارز از دولت دریافت می کنند، به داروخانه و بیمارستان بپردازند. در غیر این صورت دود افزایش قیمت دارو به چشم مردم می رود. برای اینکه ممکنست بعنوان مثال بیمه پول را در جای دیگری هزینه کند و داروخانه اعلام نماید که بیمه پنج ماه است پول من را نداده است و در نتیجه دارو را آزاد حساب می کند.
لزوم نظارت بر هزینه کرد بیمه ها
فاطمی اظهار می کند: باید بر هزینه کرد سازمان های بیمه گر نظارت وجود داشته باشد تا بودجه ای که دولت بابت مابه التفاوت نرخ ارز در اختیارشان قرار می دهد، فقط خرج دارو شود. اینطور نباشد که ذیل بودجه های عمومی بیمه ها رفته و بیمه بتواند آنها را در جای دیگری هم هزینه کند. بدین سبب باید سرفصل های هزینه و درآمد بیمه ها به شکلی تعریف شود که پولی که دولت بابت حذف ارز دارو می دهد، فقط صرف هزینه دارو شود و بیمه ها هم این پول را به داروخانه ها و بیمارستان ها بپردازند.
افزایش پوشش بیمه ای داروها و قاچاقی که به صرفه نخواهد بود
وی می افزاید: بدین سبب با حذف ارز دولتی و انتقال مابه التفاوت نرخ ارز به بیمه ها، عملا پوشش بیمه ای هم داروها افزایش می یابد. برای اینکه مابه التفاوت قیمت ها از طرف بیمه ها به داروخانه ها و بیمارستان ها پرداخت می شود. بعنوان مثال هم اکنون پوشش بیمه ای عمده داروهای بیمه ای ما ۷۰ درصد است و ۳۰ درصد را بیمار می پردازد. با حذف ارز از آنجا که عدد بزرگ می شود، پوشش بیمه ای بطورمثال از ۳۰ درصد به ۹۰ درصد برسد و در نتیجه پرداخت از جیب مردم افزایش پیدا نمی نماید. در عین حال قیمت آزاد داروها بالا رفته و برای قاچاقچیان خرید آن صرف نمی نماید. در عین حال قبل از این ممکن بود قاچاقچی نسخه بیمه ای جعل کند یا با پزشک و داروخانه متخلفی تبانی کند، اما حالا با وجود زیرساخت هایی مانند نسخه الکترونیک که نسخه کاغذی حذف شده و کنترل ها سیستماتیک شده است، احتمال این اقدامات و تخلفات بسیار کمتر است. بدین سبب حالا وقت مناسبی برای حذف ارز دولتی است. در عین حال نسخه الکترونیک، پرونده الکترونیک سلامت و سامانه تی تک و... باید به خوبی پیش روند و سامانه های بخش های مختلف باید به یکدیگر متصل شوند. اگر کنترل های وزارت بهداشت و بیمه ها به خوبی صورت گیرد، احتمال نشت دارو از سیستم بیمه ای به صفر می رسد و می توان خاطر جمع شد که پول هدر نرفته و دارو هم با قیمت مناسب به بیمار می رسد.
وضعیت با ثبات کمبودهای دارویی
فاطمی درباره وضعیت کمبودهای دارویی نیز به ایسنا می گوید: کمبودهای دارویی حدودا یک وضعیت باثباتی پیدا کرده است. اواخر سال قبل با کمبود آنتی بیوتیک ها مواجه بودیم که قسمتی از آن به سبب شیوع اُمیکرون بود. بطوریکه شربت های آنتی بیوتیکی مختص کودکان و برخی کپسول های آنتی بیوتیک پیدا نمی شد که حالا وضعیت بهتر شده است. برخی سرم ها کمبود داشتند که وضعیت آنها عادی نشده، اما بهتر از وضعیت زمستان است. در عین حال برخی داروهای ضدسرطان، برخی داروهای بیهوشی و... کمبود داریم. از نظر تعداد، تفاوت چندانی نداشتیم، اما نوع کمبودها تغییر کرده است. البته در مقایسه با زمستان ۱۴۰۰ وضعیت کمبودهای دارویی نسبتا رو به بهبود است. هم اکنون برخی داروهای وارداتی گرفتار کمبود هستند. البته سازمان غذا و دارو اعلام نموده که تعدادی از این داروها در دنیا هم کمبود دارند یا تولیدکننده دیگر آنرا تولید نمی نماید.
1401/01/23
10:31:53
5.0 / 5
731
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین