معاون سازمان امداد و نجات كشور:

کشور نیازمند تحول جهادی در حوزه امدادرسانی است

کشور نیازمند تحول جهادی در حوزه امدادرسانی است

به گزارش آزمایشگاه رادین به گزارش آزمایشگاه رادین، معاون عملیات سازمان امداد و نجات کشور اظهار داشت: سیل اخیر نشان داد، مردم و مسؤلان باید برای مقابله با حوادث مشارکت کنند. نمی توان در این میان یکی را مقصر دانست؛ کشور نیازمند توسعه اقدامات جهادی در حوزه امدارسانی است.


حدود ۲ هفته از وقوع حادثه گذشت؛ آمدن سیل در تابستان عجیب نبود اما اخبار ناراحت کننده ای داشت؛ وقوع سیل در ۲۴ استان کشور، بیشترین خسارات جانی و مالی را به استان تهران وارد کرد؛ بیشتر از ۴۰ کشته در ۲ منطقه از استان تهران؛ یکی در امامزاده داوود دیگری در فیروزکوه؛ در مجموع ۹۰ نفر در کشور جان خویش را از دست دادند و هنوز تعدادی هم مفقود هستند.
چرا وقوع سیل، حادثه ای طبیعی که برخلاف زلزله قابل پیشبینی است، این میزان خسارات به بار داشت. آنچه تاریخ می گوید که در همین ۲ نقطه از تهران سالهای گذشته هم سیل آمده و خسارت دیده بود
ساخت و سازهای غیر مجاز نه تنها در کنار رودخانه بلکه در بستر رودخانه، عدم اخطار قابل فهم از جانب سازمان هایی همچون هواشناسی و مدیریت بحران، حضور پیدا نکردن نهادهای انتظامی برای پیشگیری از حضور مردم، نبود هشدارهای نقطه ای برای مردم و ناباوری مردم در رابطه با خطرات بحران، بخشی از علل خسارات سیل اخیر است.
آنچه خسارات کنونی در سیل اخیر نشان داده است که ساخت ها و سازها در بستر رودخانه ها متعلق به چند ماه اخیر نیست و سال ها مردم با آگاهی مسؤلان مرتبط مبادرت به پیش روی در بستر رودخانه کردند؛ ممکن بود بعضی از سال ها به علت بارش کم باران بستر رودخانه به نظر خالی از خطر می آمده اما نباید فراموش کرد که بالاخره طبیعت خشمش را نشان خواهد داد و بسترش را پس خواهد گرفت
حتی با تصور این که این ساخت و سازها انجام شده آیا ممکن نبود با هشدارهای اعلامی سازمان هواشناسی یا مدیریت بحران، مبادرت به تخلیه ساکنان منطقه می شد؟ تا کشور تنها متحمل خسارت مالی ناشی از سیل شود و بیشتر از ۹۰ خانواده عزاردار نشوند؟


چرا مردم ما هنگام وقوع حادثه به جای این که از محل اتفاق دور شوند به سمت آن می روند؟ چرا تصور می کنند برای آنها حادثه پیش نمی آید و می توانند بموقع از مهلکه بگریزند؟
مرتضی مرادی پور معاون عملیات سازمان امداد و نجات کشور که از آغاز وقوع سیل در امامزاده داوود در محل حاضر بود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن اشاره به این که باید موضوعات به پیشگیری، کاهش خسارات، پاسخ امدادی مناسب و در ادامه بازگشت و بازسازی تقسیم شود، اضافه کرد: اصلی ترین مبحث مدیریت بحران، پیشگیری است؛ ما شاهد ساخت و سازهای فراوان در بستر رودخانه بودیم؛ ساخت و ساز یک ساختمان در مدت کوتاه اتفاق نمی افتد، حداقل ۶ ماه تا یک سال زمان می برد. در این زمان، چرا نهادها نظارتی تذکر به سازندگان ندادند و جلوی ساخت و ساز آنها را نگرفتند؟
به گفته وی در ساخت و ساز این ساختمان ها از کمترین نکات ایمنی استفاده نشده بود همینطور هشدارهای جدی که برای مردم میزان خطر قابل فهم باشد صادر نشد.
مرادی پور نبود سیستم های اخطار نقطه ای را یکی از کمبودهای امدادی کشور ارزیابی کرد و اظهار داشت: اطلاع رسانی بموقع دو جوان در سیل استهبان باعث کاهش تلفات جدی در آن زمان شد؛ اعلام هشدارهای سریع می توانست به کاهش خسارت در سیل ها تهران کمک نماید.


این امدادگر هلال احمر ضمن اشاره به افزایش بحران های گسترده در سرتاسر کشور اظهارداشت: کشور به جد نیازمند تجهیزات و دستگاههای امدادی جدید است؛ نیازمند ابزارهای جدید هستیم تا بتوانیم در کمتریت زمان عملیات جستجو و امداد رسانی را به پایان رسانیم.
وی افزود: ایران کشوری حادثه خیز است و مردم باید آموزش های امدادی را فرا بگیرند همینطور لازم است نهادهای امدادرسان در کنار نیروهای داوطلب مردمی از نفرات آموزش دیده بیشتر بهره مند شوند؛ نیروهای حرفه ای که برای مقابله با بحران، سال ها آموزش جدی و به روز دیده اند.
مرادی پور ضمن اشاره به این که فرافکنی است اگر مقصر را یک نهاد یا شخص بدانیم خاطرنشان کرد: برای متحمل نشدن چنین خساراتی در کشور نیازمند تحول در حوزه امدادی هستیم.منبع:

1401/05/20
21:12:52
5.0 / 5
450
تگهای خبر: آموزش , ابزار , امداد , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین