مسئول تیم بهداشت محیط ایران اعزامی به عراق:

حدود ۷۰ موکب دارای کارشناس بهداشت محیط همراه هستند

حدود ۷۰ موکب دارای کارشناس بهداشت محیط همراه هستند

آزمایشگاه رادین: مسئول تیم بهداشت محیط اعزامی به عراق از خدمت رسانی 28 کارشناس بهداشت محیط ایران به زوار اربعین در عراق آگاهی داد.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا مهندس سیدرضا غلامی اظهار داشت: برمبنای دستور وزیر بهداشت، امسال با هماهنگی انجام شده ستاد اربعین کشور، تیم مهندسی بهداشت محیط در قالب ۲۸ نفر کارشناس مجرب با هدایت و برنامه ریزی مرکز پزشکی حج و زیارت در مسافرت معنوی اربعین، تیم سلامت هلال احمر جمهوری اسلامی کشور را همراهی می کنند.

وی اضافه کرد: در این سفر معنوی حفظ سلامت زوار از اهمیت بالایی برخوردارست که کمیته سلامت (بهداشت و درمان) ستاد اربعین کشور با مسئولیت اورژانس کشور و عضویت معاونت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچون معاونت بهداشت مسئولیت هدایت و هماهنگی این برنامه را بر عهده دارد.

مسئول تیم بهداشت محیط اعزامی به عراق افزود: برمبنای دستور و مکاتبه وزیر بهداشت کشورمان مبنی حضور کارشناس بهداشت محیط همراه موکب ها با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی، قریب به ۱۵ درصد موکب ها که تا الان توسط تیم اعزامی بهداشت محیط شناسایی و بازدید شده اند، دارای کارشناس بهداشت محیط همراه هستند.

غلامی درباب اهم برنامه های تیم اعزامی بهداشت محیط که تا اختتام ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ در کشور عراق حضور دارند، اظهار داشت: آموزش خادمان و موکب داران در امتداد رعایت پروتکل ها و موازین بهداشت محیطی در موکب ها، آموزش زوار در امتداد خود مراقبتی در مقابل بیماریهای واگیر دار خصوصاً بیماریهای واگیردار گوارشی با اولویت وبا و بیماریهای واگیردار با اولویت کووید۱۹، کنترل کیفی آب مصرفی موکب ها و زوار از قبیل کلرسنجی و کلرزنی در صورت نیاز از با اهمیت ترین برنامه های این تیم اعزامی است.

وی اضافه کرد: کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت کنترل بهداشت محیط موکب های ایرانی و محل های طبخ غذا و محل های اسکان زوار همچون نظافت مستمر، تهویه، مدیریت پسماند و پساب، کنترل بهداشت فردی خادمان و موکب داران، کنترل بهداشت مواد غذایی همچون نظارت بر طبخ غذا، نگهداری مواد اولیه غذایی(خوراکی و آشامیدنی) و سنجش با تجهیزات پرتابل همراه و کنترل و رصد بیماریهای واگیردار را انجام می دهند.

غلامی درباب وضعیت استقرار تیم اعزامی بهداشت محیط کشورمان به عراق نیز اظهار داشت: این تیم در کربلا، نجف، کاظمین، سامرا و بین راه نجف و کربلا مستقر هستند و در دو گروه اعزامی ۱۱ و ۱۷ نفره از ۱۶ و ۱۹ شهریور فعالیت خودرا آغاز نموده اند.
۵۳۹ مورد بازدید از موکب ها
وی اظهار داشت: تا کنون ۵۳۹ مورد بازدید از موکب ها و درمانگاه ها، ۳۳۰ مورد نظارت بر پخت و پز، ۸۲۵ مورد کلرسنجی، ۳۳۲ مورد کلر باقیمانده مطلوب، ۶۱۶ هزار لیتر آب کلرینه شده و آموزش به ۳۴۶۴ نفر از خادمان موکب ها و ۵۵۳۷ نفر از زوار در عراق انجام شده ضمن این که میزان رعایت استفاده از ماسک در تجمعات و محلهای سرپوشیده توسط زائران ایرانی در عراق حدود ۱۰ درصد بوده است.

مسئول تیم بهداشت محیط اعزامی به عراق تصریح کرد: تا کنون ۳۳۲ مورد از موکب های بازدید شده معادل حدود ۶۰ درصد از موکب ها، دارای تهویه مناسب بوده اند و رعایت بهداشت برای تهیه غذا، حدود ۹۰ درصد بوده است. همین طور حدود ۷۰ موکب شناسایی شده تا حالا دارای کارشناس بهداشت محیط همراه هستند.
مهم ترین سفارش های بهداشتی به زوار اربعین
به گزارش وبدا، وی مهم ترین سفارش های بهداشتی به زوار را رعایت بهداشت فردی همچون شستن مرتب دست یا ضدعفونی آن، استفاده از ماسک خصوصاً توسط افرادی که دارای علایم تنفسی هستند، عدم استفاده از آب غیر مطمئن در خارج از موکب ها و استفاده از آب بسته بندی شده، عدم استفاده از غذای پخته شده سرد و استفاده به حد کافی آب جهت جلوگیری از گرمازدگی اعلام نمود و اظهار داشت: زائرانی که دارای علایم بیماری تنفسی یا گوارشی هستند به درمانگاه های مرکز پزشکی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در عراق یا به نزدیکترین مراکز درمانی مراجعه کنند.

منبع:

1401/06/22
10:00:46
5.0 / 5
385
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین