هاری و راه های پیش گیری از آن

هاری و راه های پیش گیری از آن

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، بوشهر کارشناس مبارزه با بیماریهای واگیر شهرستان عسلویه اظهار داشت: هاری نوعی بیماری ویروسی است که ویروس آن بوسیله بزاق حیوان هار و محل گازگرفتگی وارد بدن شده و به سمت اعصاب انتهایی در ماهیچه ها می رود و آغاز به تکثیر می کند.


میلاد ناخایی روز یکشنبه ۱۰ مهر به مناسبت روز جهانی هاری اظهار داشت: این ویروس در انسان و سایر پستانداران خونگرم قابلیت رشد و تکثیر دارد، متأسفانه باید گفت در صورت ابتلای فرد به ویروس هاری، مرگ او طی چند روز بعد از شروع نخستین علایم آن قطعی است.
وی اشاره کرد: ۲۸ سپتامبر (۶ مهر) با شعار «پایان مرگ ناشی از هاری با رویکرد سلامت واحد» نام گذاری شده است.
ناخایی گفت: هدف از نام گذاری روز هاری، ایجاد فرصتی برای آموزش و افزایش آگاهی کلیه افراد جامعه درباب بیماری هاری، جلب حمایت و مشارکت کلیه اقشار جامعه، همین طور ایجاد تعهد و هماهنگی در سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی برای پیش گیری از حیوان گزیدگی، کنترل و حذف بیماری در جامعه بشری است.
این کارشناس ضمن تاکید بر واکسیناسیون حیوانات اهلی خانگی به خصوص سگ و گربه اذعان داشت: در صورت تمایل به نگهداری حیوانات، حتما درباره ی نحوه رفتار با آنها و شناخت واکنش های مختلف آنها اطلاعات لازم کسب نمایند.
ناخایی در ادامه بیان کرد: در صورت بروز حیوان گزیدگی، حتی بصورت خراشیدگی جزئی، حتما به اتاق های درمان پیشگیری هاری در شهرستان ها مراجعه کرده و خدمات لازم را دریافت نمایید.
وی تاکید کرد: در پاکیزه نگه داشتن محیط شهر و روستا تلاش نماییم تا منابع غذایی که موجب جذب حیوانات به محل سکونت انسان ها می شود، کم شود، جدا بودن محل زیست انسان و حیوانات بدون صاحب، هم ضامن سلامت انسان است و هم از لطمه ناخواسته به حیوانات جلوگیری می کند.
ناخایی سفارش کرد: خودداری از ریختن زباله و پس مانده های غذایی در اطراف منازل، گذرگاه ها و معابر عمومی و استفاده از کیسه های مخصوص حمل زباله موجب کاهش جذب حیوانات بدون صاحب به محل زندگی انسان ها می شود، در صورت داشتن حیوان خانگی، از تماس آنها با سگ های ولگرد جلوگیری شود.
وی افزود: هم اکنون دو مرکز مجهز در شهرستان عسلویه بصورت شبانه روزی در شهرهای عسلویه و چاه مبارک به موارد حیوان گزیدگی خدمت ارائه می دهند.
منبع:

1401/07/10
11:15:46
5.0 / 5
365
تگهای خبر: آموزش , بیماری , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان آزمایشگاه رادین
آزمایشگاه رادین