بحران سلامت روان در اروپا

بحران سلامت روان در اروپا

آزمایشگاه رادین: مصرف داروهای افسردگی (AD) در جهان طی دو دهه اخیر بطور شایان توجهی بالا رفته و اروپایی ها بزرگترین مصرف کننده این داروها هستند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، برمبنای داده های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) استفاده از داروهای افسردگی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ در ۱۸ کشور اروپایی تقریباً دو و نیم برابر بالا رفته است.
داده های این سازمان همین طور نشان دهنده افزایش چشم گیر اضطراب و افسردگی در طول همه گیری کووید-۱۹ است.
در این گزارش به سوالاتی در این خصوص پاسخ داده شده همچون این که "آیا شادترین کشورها کمتر از داروهای افسردگی استفاده می کنند؟" یا "محققان در مورد افزایش شدید مصرف داروهای افسردگی چه توضیحی ارائه می دهند؟"
کدام کشورهای اروپایی بیشترین مصرف داروهای افسردگی را دارند؟ میانگین مصرف داروهای افسردگی در ۱۸ کشور اروپایی در سال ۲۰۰۰، ۳۰.۵ دُز تعیین شده روزانه (Daily Defined Dose) به ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده که در سال ۲۰۲۰، به ۷۵.۳ دُز تعیین شده روزانه بالا رفته که رشد ۱۴۷ درصدی داشته است.
اما این میانگین کلی نقاط شروع بسیار متفاوتی را در مورد استفاده از داروهای افسردگی در سال ۲۰۰۰ در بعضی کشورها در خود نهفته دارد که از ۶.۴ دُز تعیین شده روزانه در استونی تا ۷۰.۵ دُز تعیین شده روزانه در ایسلند متفاوت می باشد.
جمهوری چک با ۵۷۷ درصد بیشترین افزایش را به ثبت رسانده، در حالی که در فرانسه تنها ۳۸ درصد بالا رفته و کمترین تغییر را در این کشورها بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ داشته است. در همین بازه زمانی در پرتغال ۳۰۴ درصد، در انگلیس ۲۵۶ درصد، در اسپانیا ۲۰۸ درصد و در آلمان ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.
با نگاهی دقیق به پنج کشور منتخب یعنی فرانسه، آلمان، پرتغال، اسپانیا و سوئد در دوره ای ۲۰ ساله مشخص میشود که چگونه استفاده از داروهای افسردگی متفاوت می باشد. در حالی که این افزایش در فرانسه خصوصاً در ۱۵ سال قبل خیلی کم است، در دو دهه گذشته در پرتغال افزایش داشته است.
آیا ارتباطی بین شادی و استفاده از داروهای افسردگی وجود دارد؟ پاسخ کوتاه به این پرسش "خیر" است.
داده های مربوط به کشورهای اروپایی نشان نمی دهد که افراد شادتر کمتر از داروهای افسردگی مصرف می کنند. طبق گزارش جهانی شادی در سال ۲۰۲۰، ایسلند دومین کشور شاد جهان بود و این درحالیست که بیشترین مصرف داروهای افسردگی را در اروپا دارد.
سوئد نیز که در رتبه ششم گزارش شادی قرار دارد، با ۱۰۵ دُز تعیین شده روزانه، چهارمین مصرف کننده داروهای افسردگی را در اروپا ثبت کرده است.
چه هزینه ای صرف خرید داروهای افسردگی می شود؟ به گزارش یورو نیوز، هزینه خرید داروهای افسردگی باری بر دوش شهروندان و کشورهایشان است.
در سال ۲۰۲۰ میلادی آلمان ۸۱۲ میلیون دلار برای داروهای افسردگی هزینه کرده است. اسپانیا نیز با ۶۴۹ میلیون دلار و ایتالیا با ۴۵۶ میلیون دلار از دیگر کشورهای پیشرو در هزینه کردن برای داروهای افسردگی هستند.
همین طور نسبت هزینه اختصاص یافته برای داروهای افسردگی به کل فروش دارو نشان میدهد که در بعضی کشورها هزینه قابل توجهی صرف این مورد می شود.
منبع:

1401/08/22
23:35:26
5.0 / 5
503
تگهای خبر: دارو , سلامت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان آزمایشگاه رادین
آزمایشگاه رادین