با وسواس های فكری در دوران كرونا چه كنیم؟

با وسواس های فكری در دوران كرونا چه كنیم؟

به گزارش آزمایشگاه رادین یك متخصص روانشناسی بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران اظهار داشت: وسواس های عملی، وسواس های فكری ما را تقویت می كنند و زمانی كه وسواس فكری تقویت شود ناخودآگاه اضطراب فرد هم افزوده می شود.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر فرشاد شیبانی درباره درمان رفتارهای وسواسی در رعایت بهداشت برای پیگیری از مبتلا شدن به کرونا، اظهار داشت: اینکه مردم این روزها یکسری از استانداردها را در سطح بالاتری رعایت می کنند به معنای وسواس نیست و رفتارهایی بسیار کارآمد است.

وی با اشاره به اینکه این روزها به نسبت گذشته اجبار رعایت بهداشت بیشتری حائز اهمیت می باشد، اضافه کرد: اگر این شرایط آخر یابد، اما رفتارهای فرد همچنان ادامه داشته باشد و مشکلاتی برای کارکرد روزانه شخص به وجود آورد، آن زمان این رفتارها می تواند در زمره بیماری وسواس قرار گیرد.

شیبانی افزود: البته در مجموع وسواس تعریف خاص خویش را دارد و به یک فکر، تصویر ذهنی و یا میل درونی اشاره می کند که غیر قابل کنترل و تکرار شونده است و برای شخص آشفتگی ذهنی بوجود می آورد و فرد نمی تواند مقاومت کند؛ به صورتی که مجبور می شود رفتاری داشته باشد که ما به آن وسواس عملی می گوییم.

شیبانی با تاکید بر اینکه وسواس های عملی، منجر به تقویت وسواس های فکری در افراد می شوند، اظهار نمود: زمانی که وسواس فکری تقویت شود ناخودآگاه اضطراب فرد هم افزوده می شود. باآنکه انجام وسواس های عملی مانند شستن مکرر دست، اضطراب و آشفتگی فرد را می کاهد، اما در این حالت اختلال وسواس تداوم و شدت می یابد. ما باید افکار و اعمال رفتاری خویش را مدیریت نماییم. وسواس های فکری آمدن شان لزوماً دست ما نیست و ما نمی توانیم خویش را مجبور نماییم که آنها را نداشته باشیم.

این متخصص روانشناسی بالینی در ادامه با اشاره به مبحث مدیریت اضطراب و استرس در دوران کرونا، اظهار داشت: تا حدودی اضطراب و استرس در دوران بیماری کرونا می تواند طبیعی باشد؛ چونکه ما از زمان تمام شدن این ویروس اطلاعی نداریم و در یک ابهام به سر می بریم. ما باید به جهت اینکه شرایط بهتر شود به خود زمان دهیم، با تغییر شرایط می توانیم خویش را با زندگی تطبیق دهیم.

بنابر اعلام روابط عمومی سامانه ۴۰۳۰، شیبانی تصریح کرد: زمانی که فردی مبتلا به اختلال وسواس می شود، کارکرد و عملکرد روزانه زندگی وی به هم می ریزد و طبیعتا این موارد می تواند در بروز یک سری اتفاقات اثرگذار باشد. خود اختلال وسواس می تواند یک سری اختلات دیگر مانند افسردگی برای فرد ایجاد کند که در این شرایط بهتر است با روانشناس بالینی یا روانپزشک مشورت شود.
1399/03/10
01:22:10
5.0 / 5
2628
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین