در گفت و گو با آزمایشگاه رادین اعلام شد

تغییر در دستورالعمل بوفه مدارس

تغییر در دستورالعمل بوفه مدارس

به گزارش آزمایشگاه رادین مدیركل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به درنظر گرفتن تغییراتی در پروتكل های بهداشتی عرضه خوراكی در بوفه مدارس، اظهار داشت: در صورت عدم بازگشایی حضوری مدارس امكان دارد برنامه هایی مانند مكمل یاری اجرا نشود كه از دانش آموزان می خواهیم برای تقویت سیستم ایمنی بدنشان از مصرف مكمل های مربوطه غافل نشوند.


دکتر زهرا عبداللهی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: باتوجه به وجود بیماری کرونا در صورتیکه شرایط برای بازگشایی حضوری مدارس فراهم باشد، دستورالعمل فعالیت بوفه مدارس بازبینی شده است. در این دستورالعمل جدید تاکید گردیده است که در بوفه مدارس تنها مواد غذایی که دارای بسته بندی و مجوز بهداشتی مانند کیک ها، بیسکوییت، شیر ساده و... هستند را ارائه نمایند. سالیان قبل در دستورالعمل فعالیت بوفه مدارس ذکر می کردیم در صورتیکه امکان تهیه بهداشتی انواع لقمه ها، غذاهای گرم مانند آش و عدسی وجود دارد، می تواند عرضه گردد، اما حالا این بند از دستورالعمل حذف شده و بوفه ها نباید غذای پختنی ارائه دهند؛ برای اینکه احتمال انتقال آلودگی کرونا وجود دارد.

وی درباره برنامه های وزارت بهداشت برای اجرای طرح شیر مدرسه و مکمل یاری، اشاره کرد: باید منتظر باشیم تا ببینیم شرایط کشور با وجود کرونا چگونه پیش می رود؛ اگر مدارس باز باشند به شرط تامین اعتبارات لازم برنامه شیرمدرسه پیگیری می شود. طی دو سال اخیر مشکلاتی در تامین اعتبار این طرح وجود داشت و تعطیلی مدارس در سال قبل بواسطه کرونا نیز مزید برعلت شد تا عدم اجرای طرح شیرمدرسه در سال قبل به وقوع بپیوندد. اجرای برنامه شیرمدرسه در صورت تامین اعتبارات امری ضروری است؛ آنهم در شرایطی که حضور کرونا را در جامعه شاهد می باشیم، شیر می تواند تامین کننده نیاز بچه ها به پروتئین و کلسیم باشد و با تقویت سیستم ایمنی بدن به پیش گیری از مبتلاشدن به کرونا نیز کمک نماید.

وی اضافه کرد: در مورد مکمل یاری نیز در صورت بازگشایی حضوری مدارس ترجیحمان این است که بواسطه تامین مکمل ها بتوانیم به تقویت سیستم ایمنی دانش آموزان کمک نماییم. درصورتی که امکان بازگشایی حضوری مدارس فراهم نباشد نیز به دانش آموزان و والدین سفارش می نماییم برای جلوگیری از کم خونی و فقر آهن هفته ای یک عدد مکمل قرص آهن مصرف کنند. همین طور مصرف ماهیانه یک عدد قرص ویتامین D پنجاه هزار نیز از سفارش های ما است.

عبداللهی با اعلان اینکه در سال تحصیلی گذشته طرح مکمل یاری مدارس اجرا شد، اظهار نمود: البته باز به سبب محدودیت های اعتباری پوشش طرح حدودا ۸۵ درصد بود، اما اجرا شد و امیدواریم امسال هم بتوانیم آنرا اجرا نماییم.

وی به برنامه کنترل چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان اشاره نمود و افزود: در چارچوب این برنامه با شناسایی کودکان چاق آنها را به مراکز جامع خدمات سلامت ارجاع می دادیم تا کارشناس مربوطه با مشاوره و ارائه برنامه غذایی بتواند وضعیت اضافه وزن کودک را مدیریت کند؛ حال که مدتی است مدارس تعطیل هستند، افراد می توانند با مراجعه به مراکز ما خدمات دریافت نمایند. کارشناسان تغذیه نیز در شرایط فعلی کرونا به صورت تلفنی از سامانه ۴۰۳۰ مشاوره تغذیه می دهند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، اظهار داشت: درصورتی که قرار بر بازگشایی حضوری مدارس باشد سفارش اصلی ما پایبندی به پروتکل های بهداشتی است یعنی استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست ها است. در کنار رعایت این نکات سفارش می نماییم دانش آموزان در مدرسه خوراکی های خودرا بخورند و به یکدیگر تعارف نکنند، از خرید خوراکی های فله ای به شدت اجتناب کنند و با رعایت نکات این چنینی به حفظ سلامت خود کمک کنند.
وی اشاره کرد: در شرایط فعلی توجه به تغذیه و پیروی از رژیم غذایی درست به پیش گیری از مبتلاشدن به کرونا کمک می نماید. کاهش مصرف نمک، قند، چربی، نوشابه های گازدار، فست فودها از سفارش های جدی ما است.

منبع:

1399/06/14
11:08:22
5.0 / 5
1761
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , تحصیل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین