دبیركل جمعیت هلال احمر:

خانه های هلال ابتكاری نوین برای جلب مشاركت محلی است

خانه های هلال ابتكاری نوین برای جلب مشاركت محلی است

دبیركل جمعیت هلال احمر اظهار داشت: خانه های هلال یك ابتكار نوین برای جلب مشاركت محلی بوسیله شبكه سازی در مقیاس كوچك است، به شكلی كه مشاركت و فعالیت افراد در سطح یك روستا یا یك محله، بدون نیاز به مراجعه به مراكزی محدود و مشخص، در همان سطح محلات افراد قابل انجام است.


محمدحسن قوسیان مقدم روز چهارشنبه درگفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا و در پاسخ به این پرسش که خانه­ های هلال چه کاربردهای مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و آموزشی در راه افزایش آمادگی و تاب آوری جامعه دارند، این مطلب را عنوان و درباب کارکردهای خانه های هلال و اثرات اجتماعی آن گفت: تغییرات سبک زندگی ناشی از جهانی شدن و تکنولوژی، سبب کاهش مشارکت اجتماعی در جوامع به خصوص کشورهای در حال توسعه شده است. بنا بر این ضرورت به کارگیری شیوه هایی جدید در جذب مشارکت­ های اجتماعی ضرورتی است که باید سازمان های مردم نهاد و به خصوص جمعیت هلال احمر بعنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد کشور توجه و اهتمام ویژه ای به آن داشته باشند.
وی افزود: نمونه های گوناگون و موفق این مشارکت را می توان در حضور خانواده ها در کارهای خانه های هلال جستجو کرد، حضوری که شاید در شرایط معمول هم به سبب مشغله روزمره افراد و هم به سبب نوع نگاه افراد در مناطق مختلف کشور، به فعالیت و حضور در اجتماع، خصوصاً در مورد بانوان، در نوع خود کم نظیر است.
دبیرکل جمعیت هلال احمر درباب کارکردهای خانه های هلال و اثرات فرهنگی نیز توضیح داد: تفاوت های فرهنگی و اعتقادی در بسیاری موارد منشا مرزبندی بین افراد و اقوام است، این تفاوت ها سبب می شود که امکان بکارگیری یک رویکرد واحد برای برنامه ریزی ها و اجرای فعالیت ها امکانپذیر نباشد، با در نظر داشتن اینکه این تنوع فرهنگی و قومیتی یک فرصت بی بدیل برای رشد و آبادانی همه جانبه کشور است، می توان با بهره بردن از ظرفیت محلی و منطقه ای پیش­بینی شده در طرح خانه های هلال، ضمن حفظ تفاوت دیدگاهها یک وجه مشترک و اتحادی یکپارچه از اقوام و قومیت ها با گویش، فرهنگ و حتی ادیان و مذاهب گوناگون را، در راه اهداف بشردوستانه سازماندهی کرد.
قوسیان مقدم افزود: به این شکل با پذیرش اهدافی که قابل بسط تا عالی ترین سطوح انسانی هستند، اعضای پر تعداد خانه های هلال با ادیان، مذاهب، قومیت ها و فرهنگ های مختلف می توانند شبکه ای یکپارچه از داوطلبان را تشکیل دهند که از مسیرهایی متفاوت به سمت هدفی یکسان ومقدس در حرکتند.
وی درباب کارکردهای خانه های هلال و اثرات اقتصادی نیز اضافه کرد: چالش ها و مشکلات اقتصادی در سالهای اخیر که ناشی از تحریم های ظالمانه و تبعات این تحریم هاست، فشار مضاعفی بر اقشار مختلف خصوصاً جمعیت حاشیه نشینان، روستانشین و طبقه محروم جامعه وارد کرده است. کوشش برای بهبود کیفیت زندگی اقشار لطمه پذیر، در صورتیکه با برنامه ریزی برای پایدارسازی درآمد خانوارها باشد، می تواند هم امید آفرین باشد و هم در بین مدت، اثری مشخص بر کیفیت زندگی افراد برجای گذارد.
به گفته وی، خانه های هلال در روستاها ضمن ایفای نقش پایگاه اجتماعی، می تواند در ساماندهی و پشتیبانی از کسب و کارهای خرد با تاکید بر توان محلی موثر واقع شود. مشارکت در آموزش کسب و کارهای خانگی، ایجاد حلقه اتصال بین کارآفرینان و کارگران، پشتیبانی از طرح های کارآفرینانه در سطح روستا و نظایر آن از اقداماتی است که می تواند اثری عمیق و ماندگار در کیفیت زندگی خانواده ها و نیز تقویت اعتماد و سرمایه اجتماعی جمعیت هلال داشته باشد.
دبیرکل جمعیت هلال احمر اضافه کرد: حالا نیز برخی خانه­ های هلال در مواردی مثل صنایع ­دستی، دامداری، پرورش محصولات زراعی و نظایر آن اقداماتی را در دست اجرا دارند که در محدوده جغرافیایی خود با استقبال خوبی روبه رو شده است، این طرح ها با در نظر داشتن توانمندی بالقوه هر منطقه قابل بسط و گسترش بوده و حتی می تواند در جلب حمایت­ ها و سرمایه­ گذاری­ های فرامنطقه ­ای موثر باشد.
وی درباب کارکردهای خانه های هلال و مشارک در امر آموزش و پرورش نیز اظهار داشت: در سال تحصیلی گذشته، شیوع ویروس کرونا سبب بی نظمی در آموزش دانش آموزان شد که این بی نظمی در مناطق روستایی به سبب دسترسی ضعیف به زیرساخت­ ها و تجهیزات ارتباطی، اثرات بیشتری نسبت به مناطق شهری بر جای گذاشت.
قوسیان مقدم اضافه کرد: خانه های هلال فضاهایی هستند که با همت و مشارکت اهالی و خیرین تجهیز و راه اندازی شده اند، در صورت ادامه سیاست های آموزش الکترونیکی خانه های هلال می توانند در نقش پایگاههای آموزشی در کنار مدارس و وزارت آموزش و پرورش، نقش حمایت گرانه خودرا ایفا کنند که این کار می تواند در ایجاد عدالت آموزشی و دسترسی دانش آموزان به خدمات مدارس در دوران شیوع بیماری، کمک کننده و اثربخش باشد.
طبق برنامه ریزی های انجام شده مقرر است فردا (پنجشنبه) با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری ۱۴۰۰ خانه هلال در سطح کشور افتتاح شود که همزمان با آیین افتتاح رسمی این خانه های هلال احمر، طرح توسعه و تقویت شبکه امداد و نجات کشور و طرح ساخت، تجهیز و راه اندازی مراکز بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر نیز به صورت رسمی افتتاح و عملیاتی خواهد شد.1399/06/27
19:32:32
5.0 / 5
1539
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین