نیاز فوری بیمارستان ولیعصر اراك به اعتبار بیست میلیاردی

نیاز فوری بیمارستان ولیعصر اراك به اعتبار بیست میلیاردی

به گزارش آزمایشگاه رادین مركزی رئیس دانشگاه علوم پزشكی اراك اظهار داشت: پروژه در حال ساخت بیمارستان ولیعصر اراك به صورت اورژانسی نیازمند 20 میلیارد تومان اعتبار است.


دکتر سید محمد جمالیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: از پروژه های مصوب شده در مسافرت هیات دولت به استان مرکزی بیمارستان مهر خنداب و امام رضا(ع) زرندیه هم به بهره برداری رسید، فاز دوم بیمارستان آیت الله خوانساری به اتمام رسید و فاز سوم آن با مشارکت خیرین در حال ساخت است و سهم 50 درصدی که در توافق با خیرین متقبل شدیم، اگر محقق شود می توان این فاز را تا آخر سال به بهره برداری رساند.
وی با تاکید بر اینکه اصلی ترین پروژه حوزه بهداشت و درمان استان مرکزی، بیمارستان ولیعصر اراک است، اضافه کرد: این بیمارستان تنها مرکز تروما استان به حساب می آید که نه تنها به بیماران تروما و جراحی استان مرکزی بلکه به استان های همجوار هم خدمات رسانی می کند و هم اکنون حدود 30 درصد بیماران این بیمارستان از استان های اطراف هستند.
جمالیان بیان نمود: با عنایت به این که استان مرکزی در شاهراه مواصلاتی شرق به غرب و شمال به جنوب واقع شده، تعداد تصادفات در محورهای این استان بالاست و این اتفاق سبب شده است که همواره ضریب اشغال تخت های بیمارستان ولیعصر بیشتر از 100 درصد باشد و بیماران در راهرو بستری شوند، در این شرایط اگر بهترین خدمات هم به بیماران عرضه شود، در صورت بستری شدن در راهرو با نارضایتی از بیمارستان خارج می شود.
جمالیان قدمت بیمارستان ولیعصر اراک را بیشتر از 70 سال دانست و اظهار داشت: هزینه های نگهداشت این بیمارستان به علت همین قدمت، بسیار بالاست، بیمارستان فعلی 280 تختخوابه و بیمارستان جدید در حال ساخت 480 تختخوابه است و از سال 1384 ساخت پروژه شروع شده است، تا سال 1392 پروژه متوقف بود و در نهایت در سال 1393 فعال شد، در سال 1395 مقرر شد که پروژه با مبلغ 110 میلیارد تومان به پایان برسد، در سال 1396 و 1397 با تورم روبرو شدیم و عملا پروژه درگیر رکود شد و هم اکنون با حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی به علت تورم تحمیل شده به قرارداد، حدودا در حالت رکود باقی مانده است.
جمالیان با اشاره به اینکه برای خروج پروژه از حالت رکود درگیر تغییر پیمانکار هستیم، اظهار داشت: هم اکنون 280 میلیارد تومان برای اتمام پروژه نیاز است و اگر بتوانیم مبلغ 180 میلیارد تومان سال جاری محقق نماییم به نظر می آید، بتوانیم در انتهای سال مالی 1399 پروژه را راه اندازی نماییم. بخصوص اینکه در شرایط کنونی بیماری کرونا واقعا به این پروژه نیازمند هستیم.
وی اظهار نمود: از 272 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته برای این پروژه، تابحال 170 میلیارد تومان تخصیص یافته و هنوز 100 میلیارد تومان پرداخت نشده است، 50 میلیارد تومان از رقم تخصیص یافته هم وام بانکی بوده که دریافت شد و روند پرداخت این وام این چنین بود که دانشگاه علوم پزشکی اراک فقط سود بانکی را پرداخت کند و مابقی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی پرداخت گردد، هم اکنون سررسید وام ها رسیده است و نخستین قسط وام بهمن ماه است و باید رقم آن در بودجه دیده شود چونکه در غیر این صورت دانشگاه در کنار معضل کرونا با مشکل جدی مالی برخورد خواهد نمود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه در سال 1399 رقم 27 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار ملی دیده شده که تابحال 40 درصد تخصیص یافته و میزان تخصیص اعتبار استانی آن به مبلغ 26 میلیارد و 100 میلیون تومان نیز، صفر است، اضافه کرد: از محل تبصره 19 هم رقم در نظر گرفته شده 20 میلیارد تومان بود که تابحال تخصیصی نداشته و سهم صندوق توسعه ملی به مبلغ 15 میلیارد تومان کاملا تخصیص یافته است.
وی با اشاره به اینکه خریدهای تاسیسات با دانشگاه بوده که انجام شده است، اظهار داشت: هم اکنون قراردادهایی برای خرید تجهیزات منعقد شده و به صورت اورژانسی نیازمند 20 میلیارد تومان است و اگر این رقم پرداخت نشود طرف ها قرارداد تمایل به فسخ قرارداد دارد تا با رقم های جدید تجهیزات خویش را بفروشد.
جمالیان افزود: این پروژه حمایت تمام مسؤلان را می طلبد تا خواسته به حق مردم محقق شود.
منبع:

1399/07/12
13:51:53
5.0 / 5
1419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین