ارزیابی و پایش حوادث كشور در سازمان امداد ونجات به صورت لحظه ای

ارزیابی و پایش حوادث كشور در سازمان امداد ونجات به صورت لحظه ای

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر با تشریح شیوه فعالیت مركز كنترل و هماهنگی عملیات این سازمان اظهار داشت: همه حوادث كشور به صورت لحظه ای در این مركز ارزیابی و پایش می شود.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان امداد و نجات، مهدی ولی پور با بیان این مطلب تصریح کرد: مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات 24 ساعته فعال است و لحظه ای چشم کارشناسان این مرکز از رصد حوادث کوچک و بزرگ کشور بسته نمی ماند، اینجا مغز سیستم امداد و نجات کشور است.
وی با اشاره به اینکه سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات سازمان امداد و نجات مهم ترین نقش را در این مرکز به عهده دارد، توضیح داد: این سامانه حادثه را متناسب با بزرگی زمین لرزه تحلیل می کند و میزان خسارات وارده احتمالی، تعداد چادر مورد نیاز برای اسکان، میزان مواد غذایی لازم، تعداد بالگردهای امداد هوایی، تعداد سگ های نجات دهنده و هر آن چه باید برای امدادونجات اولیه صورت بگیرد را تنها در چند دقیقه تحلیل و عرضه می کند.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات سازمان امداد و نجات از سال ۸۹ به همت متخصصان داخلی راه اندازی و در طول این سال ها تکمیل شده است. این سامانه سه وظیفه اصلی دریافت اطلاعات از حوادث، مدیریت منابع و پشتیبانی و مدیریت اطلاع رسانی را برعهده دارد.
ولی پور افزود: مرور آن چه در بم گذشت به ما یادآوری می کند که اگر این سامانه آن روز بود، شاید عمق این فاجعه به این حد نمی رسید که یک سوم مردم شهر جان خویش را از دست بدهند.»
وی با اشاره به اینکه کارکنان این مرکز از متخصصان حوزه های مختلف هستند، اظهار داشت: با عنایت به اطلاعات دریافتی از سیستم، در همان دقایق اولیه هماهنگی های لازم را با بخش های مختلف انجام می دهند؛ از مراکز کنترل و هماهنگی عملیات در استان ها و پایگاه های امدادی هلال احمر در حوزه ی وقوع زلزله و اطراف آن گرفته تا مراکز اورژانس، راه داری ها، استان داری، فرمانداری و حتی بخش داران و دهیاران اطلاعات لازم را از این مرکز می گیرند.
وی از مردم خواست تا در صورت قرار گرفتن در وضعیت های اضطراری و پیچیده انواع حوادث و سوانح با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی فوری به انواع حوادث در سرتاسر کشور تماس بگیرند.
ارائه خدمات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری در زمان وقوع حوادث و سوانح، عرضه آموزش های امداد و کمک های اولیه به اقشار مختلف جامعه، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح، ارسال محموله های کمک های بشردوستانه به کشورهای صدمه دیده و متاثر از حوادث طبیعی، غیرطبیعی و اعزام عوامل امدادی در داخل و خارج از کشور همچون وظایف این سازمان راهبردی وابسته به جمعیت هلال احمر است.
سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیشتر از ۳۰ سال تجربه در زمینه آمادگی و پاسخگویی سوانح در داخل و خارج از کشور بعنوان یکی از بخش های اصلی جمعیت هلال احمر وظیفه دارد با امکانات گسترده عملیاتی، پشتیبانی، مخابراتی، امداد هوایی، جاده ای، دریایی، کوهستان و شهری، عملیات امداد و نجات را در فصول مختلف سال و برای خدمات رسانی به صدمه دیدگان و متاثرین از انواع حوادث و سوانح احتمالی در سرتاسر کشور اجرا نماید.
منبع:

1399/07/20
14:39:00
5.0 / 5
1587
تگهای خبر: آموزش , امداد , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین