آمادگی صلیب سرخ برای میانجیگری در مخاصمه قره باغ

آمادگی صلیب سرخ برای میانجیگری در مخاصمه قره باغ

به گزارش آزمایشگاه رادین دفتر نمایندگی كمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران از آمادگی صلیب سرخ جهانی برای میانجیگری بی طرفانه برای تحویل اجساد و آزادی بازداشت شدگان مخاصمه قره باغ اطلاع داد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از دفتر نمایندگی کمیته بین ­المللی صلیب سرخ در تهران، این سازمان با استقبال از توافقنامه آتش بس بشر دوستانه در ناگورنو - قره­ باغ آماده ایفای نقش برای تسهیل تحویل اجساد کشته­ شدگان و آزادی بازداشت­ شدگان است.
مارتین شوپ با بیان این مطلب اظهار داشت: کمیته بین ­المللی صلیب سرخ سابقه طولانی در ایفای نقش میانجی بی­ طرف در مخاصمات سراسر جهان دارد و امیدواریم که این عملیات به سرعت پیش برود تا بقایای اجساد کسانی که در جنگ کشته شده ­اند را به عزیزان­شان بازگردانیم و بتوانند به صورت کرامت ­آمیز برای­شان عزاداری کنند. همچنین، ما اینجاییم تا آزادیِ بازداشت­ شدگان طرف ­های مخاصمه را تسهیل نماییم تا آنها بتوانند به آغوش خانواده ­های­شان بازگردند.
وی افزود: با شدت گرفتن مخاصمه از اوایل مهر ماه، کمیته بین ­المللی صلیب سرخ برای پاسخ به نیازهای بشردوستانه بعنوان میانجی بی­ طرف، خدمات خویش را عرضه کرده است اما در مذاکرات سیاسی شرکت ندارد.
مدیر منطقه ­ای اوراسیای کمیته بین ­المللی صلیب سرخ توضیح داد: طبق حقوق بین­ المللی بشردوستانه، یا قوانین مربوط به درگیری های مسلحانه، طرفین ملزم هستند، بدون تبعیض، اجساد را جمع­ آوری کرده و از میدان نبرد خارج کنند.
شوپ افزود: کمیته بین ­المللی صلیب سرخ آماده است توصیه­ های فنی خویش را در اختیار طرف ­ها قرار دهند تا کشته­ شدگان، طبق حقوق بین ­المللی بشردوستانه، تعیین هویت شوند و آنگاه بازگشت اجساد را تسهیل کند.
وی اظهار داشت: ما به صورت منظم در حال گفتگو با طرف ­ها هستیم و آمادگی خویش را برای مشارکت در گفتگوهای بیشتر درباره ماهیت شرکت کمیته بین المللی صلیب سرخ برای پشتیبانی از بازگشت بازداشت­ شدگان و بقایای انسانی، شامل تضامین لجستیکی و امنیتی برای تیم­های خود، بیان کرده ­ایم. همینطور امیدواریم که این توافقنامه به تسکین واقعی خانواده­ ها بعد از هفته ها مبارزه شدید بی انجامد.
مدیر منطقه ­ای اوراسیای کمیته بین ­المللی صلیب سرخ تصریح کرد: به دنبال اوج­گیری مرگبار این مخاصمه در طول خط برخورد در فروردین ما ۱۳۹۵، کمیته بین ­المللی صلیب سرخ طرف­ های مخاصمه را در انجام عملیات مشابه حمایت کرد. در آن زمان، به کمک تلاش­ های هماهنگ، همه اجساد به خانواده ­های­شان تحویل گردید و ازاین رو به اسمی به اسامی بیشتر از ۴۵۰۰ نفری که کماکان از آغاز مخاصمه­ در ۱۳۷۱ سرنوشت­شان معلوم نیست افزوده نشد.
بامداد ششم مهر سال جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور شروع شده است.
پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیشبینی کرده بود.
در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت های اروپایی و منطقه برای آخر دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاشهای بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه ای نداشته است.منبع:

1399/07/23
13:42:21
5.0 / 5
1706
تگهای خبر: امداد , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین