در وبینار زنان و خانواده مطرح شد

ریسك مبتلاشدن به كرونا در زنان و مردان یكسان است

ریسك مبتلاشدن به كرونا در زنان و مردان یكسان است

به گزارش آزمایشگاه رادین یك متخصص زنان درباره خطر فوت در اثر كرونا در افراد مبتلا به سرطان اظهار داشت: مبتلایان به سرطان جزو گروه های پر خطر محسوب می شوند و خطر فوت در اثر كرونا در این افراد شش تا هفت درصد است، بدین سبب رعایت پروتكل ها در این افراد و اعضا خانواده شان بسیار اهمیت دارد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، مهراندخت عابدینی در وبینار زنان و خانواده درباره سلامت باروری زنان در دودان کرونا اظهار نمود: بحث ناباروری از نظر بیشتر مجامع بعنوان مباحثی که نمی توان آنها را به تاخیر انداخت، مطرح است. بدین سبب در دوران شیوع کووید۱۹ مراکز ارائه دهنده خدمات به این زنان با ایجاد اولویت بندی برای تخمک گیری و فریز و... به فعالیت خود ادامه می دهند.
وی با اعلان اینکه در مراکز درمان ناباروری به مراجعه کنندگان فرمی برای پر کردن جهت اطلاع از وضعیت سلامتی و عدم مبتلاشدن به کرونا داده می شود، افزود: انتظار داریم هر فردی خودش ارزیابی کننده وضعیت خودش باشد، اگر فردی کاندید IVF است، این مسئله اهمیت دارد که در شروع دارو درمانی هیچ نشانه ای از مبتلاشدن به کرونا نداشته باشد. بدین سبب خود افراد و خانواده شان باید نکات ایمنی را رعایت نمایند تا در روز تخمک گیری مبتلا به کرونا نباشند.
یه گفته عابدینی، دستورالعمل های زیادی برای رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز ناباروری ارائه شده است که شامل بخش های مختلف نظیر پذیرش، آزمایشگاه و... است. همین طور مهم ترین نکته رعایت پروتکل های بهداشتی توسط خود بیمار و اطرافیان او است.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، همین طور خانم دکتر کیانوش کمالی - متخصص عفونی با اعلان اینکه ریسک مبتلاشدن به کرونا در زنان و مردان یکسان است، اظهار داشت: ریسک عوارض کرونا برای اقایان بیشتر از خانم ها است، اما خانم ها بیشتر از آقایان درگیر عوارض سلامت روانی در دوران کرونا می شوند؛ به شکلی که عوارض روانی ناشی از کرونا در زنان ۳ برابر مردان است.
کمالی در وبینار زنان و کرونا با اشاره به اهمیت خودمراقبتی در دوران کرونا اظهار نمود: خودمراقبتی دانشی آموخته شده توامان با مسئولیت است که فرد مسئولیت مراقبت از خود، خانواده و جامعه را بر عهده می گیرد.
وی افزود: باتوجه به تحقیقات انجام شده در دوران شیوع کووید ۱۹ زنان بیشتر از مردان شغل خودرا از دست داده اند، درجریان کووید ۱۹ فشار بالای روانی بر آنها تحمیل شده است، علاوه بر بار سنگین شستشو و ضد عفونی منزل، مسئولیت مراقبت از فرزندان و مراقبت از اعضای خانواده که مبتلا به کرونا شدند هم بر عهده زنان افتاد.
بگفته کمالی، ۷۰ درصد از کارکنان بهداشتی درمانی را در دنیا خانم ها می سازند و در طول این مدت آنها نیز فشارهای روانی بالایی را متحمل شده اند.
وی افزود: حضور بیش از اندازه داخل خانه نشان داده است که مساله خشونت های خانگی مقابل زنان تشدید شده است. همین طور خانم ها بیشتر از مردان به ارتباطات اجتماعی وابسته اند و با دوری از این ارتباطات در دوران شیوع ویروس کرونا فشارهای روانی حاکم بر آنها افزایش یافت.
بگفته این متخصص عفونی، خانم ها بیشتر از آقایان گرفتار افزایش وزن هستند و در دوران شیوع کووید ۱۹ باتوجه به محدودیت تردد در بیرون از خانه و محدودیت کارهای ورزشی، عوامل خطر چاقی افزایش می یابد و زمینه بیماری های قلبی عروقی و استخوانی برایشان افزایش می یابد.
او در آخر اضافه کرد: خودمراقبتی تمامی ابعاد مراقبت را در بر می گیرد و شامل حفاظت از سبک زندگی سالم، تغذیه سالم، فعالیت بدنی و حفظ ارتباطات با افراد و.. می شود. همین طور مهم ترین نکته در این دوران این است که افراد خانواده حمایت خودرا به زنان نشان دهند و در مسئولیت های خانه به او کمک کنند تا اندکی از این فشار روانی متحمل بر زنان کاسته شود.
منبع:

1399/07/30
13:39:32
5.0 / 5
1744
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , حفاظت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین