در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی؛

مركز خدمات طب سنتی ایران ویژه كرونا افتتاح شد

مركز خدمات طب سنتی ایران ویژه كرونا افتتاح شد

رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، راه اندازی مركز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران كرونایی را گامی در جهت تحقق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری دانست و اظهار داشت: طب سنتی ایرانی بعنوان یك میراث غیرقابل ملموس ارزشمند باید مورد حمایت قرار گیرد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونائی در دانشکده طب سنتی دانشگاه با همکاری دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، شامل اتاق ویزیت حضوری و مشاوره تلفنی افتتاح شد. این مرکز با بهره بردن از به روزترین سامانه های مربوطه و رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با کرونا به کمک تمام ظرفیت های موجود در زمینه طب رایج و طب ایرانی آماده خدمت رسانی به مردم کشور است.
دکتر علیرضا زالی - رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، راه اندازی این مرکز را تحولی نوین در نظام سلامت دانست و بر لزوم پاسخگویی به نیازهای مردم بوسیله سیستم علمی، متقن و مبتنی بر شواهد اصرار کرد.
وی افزود: در مهمترین سند بالادستی نظام سلامت کشور، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، به دو نکته بسیار مهم به صراحت و ابرام فنی اشاره شده است. یکی از این موارد، خودمراقبتی است و مورد دوم که سرفصلی جداگانه در سند دارد، بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونائی را اقدامی در امتداد تحقق این بند از سیاست های کلی سلامت اعلام نمود و اضافه کرد: باید به پارادایم های موجود در طب ایرانی توجه کافی شود. در کمتر کشوری مشاهده می شود، چه در طب رایج و چه در طب سنتی آن کشور، نگاهی جامع نگر بن مایه اصلی طب باشد.
زالی اظهار نمود: پدیده قطعه قطعه شدن در طب نوین آفتی شمرده می شود که طب سنتی ایرانی گرفتار آن نیست. در طب سنتی ایران به بیمار بعنوان موجودی با کرامت و صاحب اشرافیت دردمند می نگرند که نگاهی کلی است.
وی اشاره کرد: ۱۵ سال است که در دانشگاه های علوم پزشکی برای ایجاد لعاب منطقی آکادمیک مبتنی بر شواهد در دنیای پررقابت امروز ناشی از دگردیسی های علمی، دانشکده های طب سنتی تشکیل شده است. این اقدام سبب شد فارغ التحصیلان طب سنتی که هم پزشک هستند و هم به مکانیزم های طب نوین و کلاسیک اشراف دارند، به میدان بیایند و فضای علمی پالایش شود.
به گفته رئیس دانشگاه، دانشکده طب سنتی بعنوان ژنراتور اصلی تولید علم طب سنتی سبب زدودن فضای مخدوش و پرابهامی می شود که با فریب کاری گره خورده است.
زالی با اشاره به سه دانشگاه علوم پزشکی پیشتاز در حوزه طب سنتی، عنوان کرد: دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران از بهترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور از لحاظ رنک علمی، پیشتاز راه اندازی دانشکده طب سنتی بودند، بدین سبب می توان به متخصصان این حوزه اعتماد کرد.
رئیس دانشگاه اشاره کرد: اگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در چند رقابت ملی، رتبه اول در حوزه آموزش پزشکی را از آن خود کرده است و جایگاه ممتازی به دست آورد، پس مورد اعتماد است. شکل گیری دانشکده طب سنتی با بضاعت و قوه علمی صورت گرفت و فارغ التحصیلان آن با اطمینان از نظر سلایق علمی، عملی و حرفه ای قابل اقتدا هستند.
وی با بیان تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص استفاده و کاربست بهینه طب سنتی در بحرا ن کرونا، شرایط طب ایرانی را تکرارنشدنی خواند و اظهار داشت: باید با غرور ملی بیش از هر زمان دیگری بر احیای طب سنتی ایرانی و میراث آن پافشاری نماییم. یکی از مهمترین امتیاز ها در عرصه فرهنگی جهانی، میراث غیرقابل ملموس است؛ طب ایرانی بعنوان یک میراث غیرقابل ملموس بهادار باید مورد حمایت قرار گیرد و با نگاهی عمیق به این طب تحول گرا، عینی گرا و پویا توجه گردد.
زالی همین طور اقلیم بسیار پیچیده، بکر و استثنایی ایران را غیرقابل چشم پوشی دانست و اشاره کرد: همین طور باید در پاسخ دهی نظام سلامت به شکلی عمل شود که کارکرد مغایر با خواست مردم نباشد، چونکه اقبال و جستجوگری در طب سنتی ایران در نهاد همه هموطنان نهفته است و اقدام علمی، یافتن پاسخ درخور است. اگر متخصصان وارد عمل نشوند، فریبکاران گوی را در دست می گیرند، الان هم فضای مجازی مملو از ادعاهای بی مورد است.
رئیس دانشگاه تشکیل تیم فعال علمی با پشتوانه آکادمیک بعنوان منبعی با اصالت را گامی هوشمندانه خواند و اظهار داشت: کارشناسانی که در این مرکز آغاز به فعالیت می نمایند، قبل از این در سامانه ۴۰۳۰ خدمت ارایه داده اند، بدین سبب از دانش اجتماعی خوبی برخوردار می باشند. طبق گزارشات، بیش از ۴۰ درصد تماس گیرندگان سامانه ۴۰۳۰ درباب داروهای طب سنتی سوال می کنند، این مرکز پاسخ به همین خواسته هاست.
وی افزود: قوه مدبره، واژه ای است در طب سنتی که به سیستم ایمنی در طب نوین شبیه سازی می شود. ارتقای قوه دژ مستحکمی در مقابل ویروس کووید-۱۹ است. از طرفی بیماری کرونا مزمن و فرسایشی شده است و همه مردم پذیرفته اند که باید به یک الگوی زیستی با تغییرات شگرف در تغذیه و مراودات اجتماعی برسیم؛ این مساله نیز با مبانی طب سنتی ایرانی گره خورده است که در جهت اصلاح سبک زندگی حرکت می کند.
فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران، عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام نموده است که دارو یا روش مداخله ای در طب سنتی هر کشور به شرط ایمن بودن، اثربخش بودن و داشتن کنترل کیفی، پشتوانه علمی و سیاسگذارانه دارد.
زالی از در جریان بودن بیش از ۸۰ کارآزمایی بالینی در دانشگاه های علوم پزشکی کشو خصوصاً دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری متخصصین اپیدمیولوژیست، متدولوژیست، متخصصین مختلف بالینی و متخصصین طب سنتی آگاهی داد و اظهار داشت: همکاری این افراد خبرهای خوشی را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: اگر کسی در حوزه طب سنتی برای مقابله با کرونا ادعایی دارد، بگفته مقام معظم رهبری نباید به سخره گرفته شود، باید آنها را به طرح موضوع دعوت نماییم و ادعای آنها را ارزیابی و پاسخ دهیم.
آغاز فعالیت مرکز طب سنتی ایرانی ویژه بیماران کرونائی از فردا
همین طور دکتر رسول چوپانی - رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه، ضمن اعلام آمادگی ۲۵ کارشناس برای ارائه خدمات مشاوره ای تلفنی و ۲۵ پزشک فعال در ۵ اتاق ویزیت حضوری، اشاره کرد: تمامی خدمات این مرکز هیچ تداخلی با طب رایج ندارند و تابع قوانین وزارت بهداشت و پروتکل های ابلاغی است.
وی هدف از راه اندازی این مرکز را افزایش کیفیت زندگی، کاهش شدت بیماری و کاهش طول بیماری اعلام نمود و اظهار داشت: شروع به کار این مجموعه از فردا ساعت ۸ بامداد تا ۸ شب در ایام شنبه تا جمعه خواهد بود.
چوپانی عنوان کرد: اطلاعات تمامی بیمارانی که با مرکز ارتباط برقرار می کنند، ثبت و در صورت نیاز وضعیتشان پیگیری می شود.
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه اظهار نمود: هم اکنون همه باید در کنار هم برای مقابله با کرونا تلاش نماییم و این بهترین فرصت برای نشان دادن اثربخشی طب سنتی در کنترل بیماری هاست. امیدواریم اتحاد و همدلی دو طب بتواند مشکلی از کشور را حل کند.
در این مراسم دکتر زهرا الهیان نماینده مردم تهران و نایب رئیس فراکسیون طب سنتی مجلس شورای اسلامی، زهرا شیخی رئیس کمیته طب سنتی و سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و دکتر نفیسه حسینی یکتا مدیر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت حضور داشتند و بر نقش طب سنتی ایرانی در پیشگیری، کاهش میزان بستری و ورودی بیمارستان ها در بحران کرونا تاکید نمودند.1399/08/18
20:30:34
5.0 / 5
1229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان آزمایشگاه رادین
آزمایشگاه رادین