رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر:

كرونا نباید مانع اهدای خون داوطلبانه شود

كرونا نباید مانع اهدای خون داوطلبانه شود

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر اظهار داشت: سال جاری به علت شیوع كرونا، جمعیت هلال احمر از تعداد بیشتری از اعضا و داوطلبان در سرتاسر كشور خواسته تا از راه اهدای داوطلبانه و مستمر خون به نجات دهندگان زندگی تبدیل شوند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، این مطلب را محمد نصیری در دیدار با بشیر حاج بیگی، مدیرکل حوزه مدیرعامل، روابط عمومی و همکاریهای بین المللی سازمان انتقال خون عنوان نمود و اظهار داشت: در جهت تفاهم نامه منعقده با سازمان انتقال خون، از خیرین در خواست می نماییم که برای تأمین منابع کافی و ایجاد سیستم ها، زیرساخت های افزایش جمع آوری خون از اهداکنندگان خون داوطلب و بدون چشمداشت مادی، مشارکت کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: که سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر بتواند حرکت فرهنگی پایداری را در بین داوطلبان بخصوص در این برهه حساس زمانی به سبب شیوع ویروس کرونا و افزایش احتیاج به خون و فرآورده های خونی آغاز کند و این همکاری منجر به تغییر نگرش و رفتار در جامعه شود.
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر اشاره کرد: فرهنگ خدمات داوطلبانه، فرهنگی حمایت گر و آمیخته با کارهای اجتماعی است و مشارکت داوطلبان در برنامه های اهدای خون، منجر به تأمین ده درصدی نیاز چرخه خونی کشور شده است.
در ادامه این نشست بشیر حاج بیگی ضمن تاکید بر اینکه مراکز انتقال خون کشور در استان های مختلف، آماده دریافت خون های اهدایی است، اظهار داشت: امیدواریم باتوجه به لزوم تقویت چرخه خونی، روز به روز داوطلبان بیش تری به این حرکت اجتماعی بپیوندند.
پیشتر تفاهم نامه همکاری میان سازمان های داوطلبان جمعیت هلال احمر و انتقال خون با هدف ترویج فرهنگ اهدای خون در بین اعضا و داوطلبان منعقد شده است.
اهدای خون همولوگ یا اهدای خون به دیگران متداول ترین نوع اهدای خون است که در این روش اهداکننده می تواند به منظور حفظ ارزش های انسانی، کمک به همنوع و هم یاری ملی سالی یک تا چهار بار به مراکز خونگیری مراجعه نموده و تحت معاینه و مشاوره قرار گیرد و در صورت تأیید پزشک بخش اهداکنندگان، خون یا یکی از اجزای آنرا به صورت داوطلبانه و بدون هیچگونه چشم داشتی هدیه کند.
ایران کشوری است که در آن مانند برخی کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان اهدای خون به صورت داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی انجام می شود.
افرادی که برای انتقال خون به مرکز خدمات دریافت و اهدای خون داوطلبانه می آیند، افرادی هستند که تعهد اجتماعی دارند، در قبال اجتماع احساس مسئولیت می کنند و با اعتقاد به نوع دوستی، ایثارگرانه خون خویش را اهدا می کنند.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند. این اهداف عبارت از کوشش برای تسکین آلام بشری، احترام به انسان ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و پشتیبانی از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیشتر از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تاکنون در راه اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.
خدمات داوطلبانه افتخاری است و برای خدمت داوطلبانه وجهی دریافت نمی گردد، جنبه بشردوستانه، خیرخواهانه و عام المنفعه دارد و در عرضه خدمت داوطلبانه بین افراد تبعیض قائل نمی گردد، این خدمات داوطلبانه فاقد هرگونه تمایلات منفعت طلبانه است و در آن اهداف خاص سیاسی، اقتصادی و نظایر آن دنبال نمی گردد، شرایط و زمان انجام خدمات داوطلبانه، طبق موقعیت و شرایط مختلف مانند زمان جنگ، صلح، بلایای طبیعی و نظایر آن تفاوت می کند، این فعالیت ها در اوقات فراغت داوطلب و به صورت غیررسمی انجام می شود.
منبع:

1399/08/22
13:04:04
5.0 / 5
1671
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین