محدودیت های جدید كرونا از زبان وزیر بهداشت:

شنبه حیاتی برای كرونا

شنبه حیاتی برای كرونا

به گزارش آزمایشگاه رادین وزیر بهداشت با اشاره به اعمال محدودیت های جدید كرونا در كشور از شنبه اظهار داشت: معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یك كشور از تعطیلی و طولانی شدن دوره اپیدمی بیماری بدتر نیست و تعطیلی بهتر از این است كه كاسبی آلوده شده، یك ماه گرفتار بیماری شود و خدایی نكرده بر اثر بیماری جان خودرا از دست دهد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در جلسه با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ضمن اشاره به نامه ای که به مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری تقدیم کرده است، اظهار داشت: نامه عجیب و غم انگیزی بود که در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد. مقام معظم رهبری بلافاصله پیگیری کردند و جلسه در حضور ایشان تشکیل شد. در جلسه ستاد مقابله با کرونا که با حضور مقام معظم رهبری برگزار گردید اتفاق عجیبی افتاد، این یک سرفصل جدید در تاریخ است؛ ایشان چند تکلیف فرمودند و گفتند که مصادیق تعیین محدودیت ها بر عهده وزارت بهداشت است و هرچه ما اعلام کردیم بقیه باید اجرا کنند.
وی اضافه کرد: دوم هم اینکه وزارت بهداشت باید برای بیماریابی بیشتر طرح محله محور تهیه نماید و چون مصوبات ستاد ملی بلاعمل می ماند، فرمودند قرارگاهی تشکیل گردد تا مصادیق اجرائی شود و این اتفاق بلافاصله رخ داد و توانستیم در طول مدت کمتری این طرح را تدوین کنیم؛ برای اینکه تجربه های خوبی پیدا کرده بودیم. همانطور که در موج اول بیماری ۷۸ میلیون ایرانی را برمبنای پرونده الکترونیک سلامت غربالگری کردیم و توانستیم از این تجربه استفاده نماییم و بار بیمارستان ها را کاهش دهیم. با همکاری عزیزان بسیج جامعه پزشکی و دوستان هلال احمر طرح غربالگری مشتمل بر چند بند اصلی را تدوین کردیم.
نمکی افزود: ضمن اشاره به آغاز طرح جدید مدیریت کرونا اظهار داشت: نخستین اقدام ما در این طرح آموزش مردم است، اگر اقناع عمومی ایجاد نشود و شاید ما پوشش بیمه ای کاملی نداشته باشیم تا خسارت مردم را جبران کند، هرچند دولت در اوج تنگدستی دارد کارهایی را می کند و دیشب هم بحث شد تا منابعی را برای تزریق به گروه های کم درآمد تهیه کنیم اما، معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یک کشور از تعطیلی و طولانی شدن دوره اپیدمی بیماری بدتر نیست. این مشکل می تواند تمام دست آوردهای یک مملکت را زیر سوال ببرد. من معتقدم تعطیلی بهتر از این است که کاسبی آلوده شود و یک ماه گرفتار بیماری شود و خدایی نکرده بر اثر بیماری جان خودرا از دست دهد. پس برای ما یکی از تلخ ترین موارد، مشکلات اقتصادی می باشد اما از آن تلخ تر این است که مقام معظم رهبری با تمام غصه ای که برای معیشت مردم می خورند گفتند که بین مقوله سلامت، اقتصاد و حتی امنیت، مقوله سلامت مردم اولویت دارد و اگر دیدیم باید یکی را انتخاب نماییم، سلامت اولی ترین است. این فرمایش حکیمانه از فردی که در مسند رهبری و پیش از این هم ریاست جمهوری کشور را بر عهده داشته است، حرف عادی نیست و این تفکیک برخواسته از خرد است.
اعمال محدودیت های جدید از شنبهشهرهای زرد کرونائی چه شهرهایی هستند؟ وزیر بهداشت افزود: در این طرح دو بال را با هم مدیریت می نماییم که نخستین آن اعمال محدودیت ها است که از شنبه اعمال خواهد شد. در طرح جدید شهرها را به سه گروه تقسیم کردیم، اول شهر زرد، شهری است که در آن به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر چهار بیمار بستری PCR مثبت داشته باشیم؛ یعنی یک شهر یک میلیونی باید روزی ۴۰ بیمار بستری pcr مثبت داشته باشد و ما چون می دانیم برخی از بیماران کووید۱۹ بستری ممکنست pcr مثبت نباشند و با سایر موارد بیماری برای ما محرز شود باید حدود ۵۰ درصد به موارد بیماری اضافه نماییم که یعنی ورودی بیمارستان ما روزانه حدود ۶۰ نفر می شود.
افزایش زمان بستری بیماران کرونا در بیمارستانوی اضافه کرد: قبلا متوسط زمان بستری بیمارستان ۵.۵ روز بود اما امروز به علت چموش شدن بیماری به ۹ تا ۱۰ روز رسیده است و در این شهر به ازای یک میلیون نفر جمعیت، ۶۰ تخت آی سی یو اشغال خواهد بود و ۲۰ درصد از اینها کیس ICU هستند که به ۱۲۰ تخت هم در آنجا نیاز است؛ در حالیکه حداقل باید ۳۰ درصد از تخت های ICU را به مریض های اورژانسی اختصاص دهیم.
شهرهای نارنجی و قرمز کرونا از زبان وزیر بهداشتوزیر بهداشت همین طور در توضیح مناطق نارنجی، تصریح کرد: منطقه نارنجی منطقه ای است که در روز ۶ بیمار PCR مثبت به ازای هر ۱۰۰هزار نفر جمعیت داشته باشیم که در آن شهر به ازای جمعیت یک میلیون نفری۹۰۰ تخت و ۱۸۰ تخت ICU نیاز داریم. در شهر قرمز نیز ۱۰ بیمار مثبت به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت وجود دارد و در آن شهر به ازای هر یک میلیون نفر، ۱۵۰۰ تخت بستری و ۳۰۰ تخت ICU نیاز داریم، ولی ما به جرأت می گوییم تا کنون نگذاشتیم تا این لحظه بیماری پشت درب بیمارستان بماند، صدها بیمار افغان بدون کارت را مجانی پذیرش کردیم و نگذاشتیم قومیتی در ارجحیت باشد و این افتخار جمهوری اسلامی است که قوم ترک، لر، کرد، سنی و شیعه همه مانند هم هستند و جنسیت، سن، پول یا بی پولی برایمان مطرح نیست. هیچ گاه نشد که به خاطر کمبود تخت و یا ونتیلاتور، سالمندی از دستگاه جدا شود تا دستگاه به فرد جوان برسد؛ در حالیکه در تمام دنیا این صورت گرفت. بر همین مبنا بود که دشمنان نتوانستند سوار موجی شوند برای اینکه حتی پیرزن ۱۰۳ ساله سنی در کردستان با کووید۱۹ بستری شد اما صحیح و سالم مرخص شد.
دو هفته مهلت دهیم تا ورودی بیمارستان ها کم شودوی محدودیت های جدید را برای کمک به قطع زنجیره انتقال بیماری و تاب آوری نظام سلامت موثر دانست و اظهار داشت: همکاران ما باید یک نفسی بکشند. دوستان فکر می کردند تابستان راحتی دارند و پاییز سخت است؛ اما این سختی به هم متصل شد و اوضاع چنان نفس گیر شد که لحظه ای نتوانستیم درنگ نماییم و از همه بدتر در اصفهان روزی ۱۳ تا ۱۵ پرستارمان آلوده شده که در ماه رقم بالایی می شود. اینها یا باید بستری شوند و یا به قرنطینه بروند، ماهم که نیروی وارداتی نداریم، همین بچه ها باید کار کنند. پرسنلی که ۲۴ ساعته در لباس گرم مقرر است کار کند باید تاب آوری او حفظ شود. هدف اصلی ما این است که دو هفته مهلت دهیم و این ورودی به بیمارستان را کم نماییم که هم مراقبت از بیمار افزایش یابد و هم فرصت استراحتی برای کادر درمان داشته باشیم.
وزیر بهداشت با تکیه بر اینکه این آخرین مهلت تاب آوری نظام سلامت است، خاطرنشان کرد: من از روز آخر دی ماه که ویروس در چین شناسایی شد دارم کار را مدیریت می کنم و نه از اول اسفند. ما نخستین کشوری بودیم که پروازهایمان را با برخی جاها قطع کردیم و نخستین کشوری بودیم که ۳۶ گیت برای ورودی و خروجی تعیین کردیم.
شنبه؛ از حیاتی ترین تاریخ ها برای مدیریت کروناستمردم کوتاه بیایند، به مرگ های ۴رقمی می رسیمنمکی اظهار داشت: این تاریخی که از شنبه برای محدودیت اعلام کردیم یکی از حیاتی ترین تاریخ ها برای مدیریت کرونا است، اگر مردم کوتاه بیایند بازی را می بازیم و به مرگ های ۴ رقمی می رسیم، روزی گفتم مرگ ها ۳ رقمی می شود و کسی باور نکرد. مرگ چهار رقمی یعنی اینکه به ورطه ای خواهیم رسید که خلاص شدن از آن دشوار است کما اینکه زمانی هم که مرگ ها ۳ رقمی شد ما با پکیجی از مشکلات روبرو بودیم.
با بمب ویروس مواجهیمقاطعانه باید پای محدودیت ها باشیموی تصریح کرد: غفلت در این مقطع چه از طرف مردم و مسئولان یعنی پرتاب آخرین تیر ترکش مدیریت بیماری و ما باید قاطعانه پای محدودیت ها باشیم و اگر کسی تخلف کرد قاطعانه با او برخورد نماییم. کسی که بمب ویروس می باشد باید با او مقابله شود. اگر به مقامات امنیتی بگویند کسی بمبی می خواهد جایی ببرد همه بر سر او می ریزند؛ حالا هم با بمب ویروس مواجه هستم و قدرت سرایت ویروس ۱۰ برابر شده است و مبتلاشدن خانوادگی شده است. عزیزان در اجرای پروتکل ها قاطع باشید. هرگونه کتمان و گذشت یعنی اضرار به غیر و ضرر زدن به حقوق سایر شهروندان.
دورهمی ها عامل ۵۱ درصد از انتقال کروناوزیر بهداشت افزود: طرح گسترده بیماریابی بر اساس کار محله محور کار آموزش و اقناع عمومی را انجام خواهیم داد و با کمک بسیج، هلال احمر، خیرین، سازمان های مردم نهاد و... سطح آگاهی عموم را بالا می بریم. افتخار داشتم طرحی داشته باشم به نام هر خانه یک پایگاه سلامت و اعتقادم بر این بود که محور خانواده و آموزش او بسیار مهمست و او باید سفیر سلامت ما باشد و ما تا ۱۰ میلیون سفیر سلامت تربیت کردیم و بعد پایمان در گنداب کرونا گیر کرد و روند کند شد. اگر در هر خانه یک سفیر سلامت داشته باشیم، انتقال آموزش محله محور بهتر می شود. حالا ۵۱ درصد از عوامل ایجاد کننده بیماری دورهمی ها است، نمی گردد ما شهرها را تعطیل نماییم و در این شب های طولانی زمستان ۶۰ نفر در یک خانه جمع شوند، طرح محله محور ما باید آموزش ها را منتقل کند.
علت افزایش تعداد بیماران کروناوی بیماریابی سریع را مبتنی بر افزایش تست های تشخیصی خواند و بیان نمود: تست. های PCR را از روزی ۲۵ هزار مورد به ۴۰ هزار تا رساندیم و اینکه آمار بیماران در روز افزایش می یابد به مفهوم شناسایی کیس های بیشتر است. تعداد تست های ما به ۱۰۰هزار تست در روز خواهد رسید و افزایش تعداد بیماران روزانه به علت افزایش شناسایی بیماران است.
اجازه کره از آمریکا برای ارسال کیت به ایرانتولید کیت های تشخیص سریع کرونا در داخلنمکی افزود: اتفاق مبارکی در جمهوری اسلامی در بحران کرونا افتاد و آنهم تکیه بر شرکت های دانش بنیان بود؛ کیت رپید و آنتی ژن که ۲۰ دقیقه ای جواب می دهد، در این بسیج کمک حال ما بود. از کره ای ها خواستیم کیت بفرستند که قرار بود شنبه ۳ میلیون کیت بفرستند و روز گذشته گفتند آمریکا باید اجازه دهد. از ۶ ماه پیش دورنما را دیدیدم، همان گونه که رمدسیویر و فاویپیراویر را ساختیم، آمپول دانه ای ۶۰ دلار بود الان داریم با قیمت کمتر و به شکل انبوه می سازیم. تست های سریع توسط شرکت های دانش بنیان تولید شد؛ همانطور که داروهای درمان کرونا را ساختیم، کیت هایی که در داخل کشور تولید کردیم بمراتب از کیت های کرونای کره ای دارای کیفیت بیشتری است و روز سه شنبه ۱۰۰ هزارتای اول آن تولید می شود و تلاش خواهد شد تا روزانه ۱۷۰ هزار کیت تولید نماییم.
ادامه دارد..
منبع:

5.0 / <5
1561
1399/08/27
13:03:53
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین