سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا اعلام كرد

آغاز پیك سوم كرونا در مازندران

آغاز پیك سوم كرونا در مازندران

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تاکید بر لزوم کنترل مرزهای کشور و رصد ویروس جدید کرونا که اروپا را در بر گرفته است، در عین حال از روند نزولی کووید19 در کشور آگاهی داد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به برگزاری پنجاه و یکمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: در این نشست وضعیت ایران و جهان مورد بررسی قرار گرفت و به ویژه وضعیت ویروس انگلیسی که اروپا را در بر گرفته است و موج وحشتی در اروپا به راه انداخته است را مورد بررسی قرار دادیم.
وی اضافه کرد: این ویروس تنفسی است و به هر کشوری می تواند سرایت کند و حتی خبرهایی به دستمان رسیده است که در ترکیه هم این ویروس دیده شده است. بدین سبب در کنترل مرزهای هوایی، دریایی و زمینی باید بیش از قبل دقت نماییم. اما در هر حال چه جهش ویروس خارجی باشد و چه جهش در داخل رخ داده باشد باید پروتکل ها را رعایت کرده، از حضور در تجمع خودداری کرده، ماسک بزنیم، از حضور در جمع بپرهیزیم؛ برای اینکه حضور در جمع و مهمانی ها می تواند عامل اساسی انتقال بیماری باشد. با وجود آنکه مناسبتهای مختلفی را پشت سر گذاشتیم و پیش رو داریم هم مردم و هم مسئولین این نکات را بسیار رعایت کردند.

رعایت ۸۶ درصدی پروتکل های ضد کرونا

روند نزولی بیماری در کشور
وی اضافه کرد: میزان رعایت پروتکل ها در کشور به بالای ۸۶ درصد رسیده است و این یعنی داریم به این سبک از زندگی عادت می نماییم که تنها راه مقابله با ویروس کرونا همین است. خوشبختانه در سطح کشوری روند بیماری نزولی است و نسبت به حدود پنج هفته قبل میزان بستری در بیمارستان ها حدودا یک چهارم و مرگ و میر کمتر از یک سوم شده است و این آمار بسیار درخشان است که نتیجه رعایت مردم است.

پیک سوم کرونا در مازندران و چهار شهر قرمز در این استان
رییسی با اعلان اینکه در استان مازندران به صورتی پیک سوم بیماری شروع شده است، اظهار نمود: بدین سبب بیشتر شهرهای استان درگیر هستند. ۴ شهر قرمز در کشور داریم که مربوط به استان مازندران است، سوادکوه شمالی، ساری، آمل و رامسر همچنان قرمز هستند و نیاز به مراقبت بیشتر دارند.

۴۰۱ شهر زرد و ۴۳ شهر نارنجی

۱۸ شهر نارنجی در استان مازندران
وی افزود: خوشبختانه ۴۰۱ شهر زرد و ۴۳ شهر نارنجی داریم که حدود ۱۵ تا ۱۸ شهر نارنجی در استان مازندران است. شهر لاهیجان در استان گیلان نیز نیاز به مراقبت بیشتر دارند و همه شهرهای استان مازندران هم مراقبت بیشتر می خواهند و امیدواریم با همکاری مردم این موج را هم کنترل نماییم.

کوچکترین عادی انگاری خطرناک است
معاون وزیر بهداشت اشاره کرد: باتوجه به تغییر شرایط از نارنجی به زرد باید دقت کنیم که کوچک ترین غفلت، تغییر و عادی انگاری خطرناکست و می تواند شرایط را تغییر دهد. ویروس بسیار قابل سرایت است و اگر دقت نشود ممکنست درگیر موج بعدی شویم.
وی اظهار داشت: علاوه بر تشکر از مردم، مسئوبین و کادر درمان باید از کسبه و اصناف تشکر ویژه نماییم که با وجود فشارهای اقتصادی با ما همراهی کردند. پس همه ما باید رعایت نماییم تا شهرهای زرد تغییر رنگ ندهد و محدودیت مشاغل باردیگر بازنگردد. اگر رعایت کافی صورت نگیرد ممکنست خدایی نکرده شاهد موج بعدی بیماری در بهمن ماه و یا اسفندماه باشیم.
وی در خاتمه با اعلان اینکه طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با قدرت در حال اجرا می باشد، اشاره کرد: همکاری خوبی میان سازمان های مردم نهاد، بسیج، هلال احمر و... در جریان است و کار بزرگی در حال رقم خوردن است و این حرکت عظیم ملی سازماندهی شده در مقابل بیماری می تواند در حفظ و بهبود شرایط موجود موثر باشد که خبرهای تکمیلی از نتایج این طرح در هفته های آتی به اطلاع مردم خواهد رسید.1399/10/13
13:29:32
0.0 / 5
1217
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین