مدیركل بهداشت و درمان هلال احمر:

ایران تنها كشور مسلمان دارای مجوز حضور در عملیات بین المللی امدادی است

ایران تنها كشور مسلمان دارای مجوز حضور در عملیات بین المللی امدادی است

به گزارش آزمایشگاه رادین مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تنها کشور مسلمان دنیاست که بعنوان واحد پاسخ اضطراری (ERU) مجوز حضور در عملیات بین المللی را از جانب فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر دریافت کرده است.


افشین علیخانی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سؤال که کارکرد تیم فوریت های پزشکی (EMT) جمعیت هلال احمر در حوزه درمان اضطراری و حضور در مأموریت های بین المللی چیست، اضافه کرد: تیم عملیاتی درمان اضطراری - Emergency Medical Response Team -، ویژه عملیات در مناطق صدمه دیده از سوانح طبیعی است.
وی افزود: این تیم عملیاتی سطوح خدمات سرپایی، خدمات تخصصی، بستری و تشخیصی را پوشش می دهد.
مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه پاسخگویی به بلایای طبیعی از اولین اهداف جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر است، عنوان کرد: این زمانی معنا می یابد که با وضعیت «موثر» و «به موقع» و البته با کیفیت های مربوطه همراه باشد ضمن اینکه واحدهای پاسخ اضطراری ابزار اصلی در راهبرد فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در مبحث آمادگی و پاسخ به سوانح محسوب می شوند که این واحدهای عملیاتی توسط جمعیت های ملی هلال احمر و یا صلیب سرخ تأمین و برای کمک به کشورهای صدمه دیده با هدایت و نظارت فدراسیون اعزام خواهند شد.
علیخانی توضیح داد: تیم فوریت های پزشکی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۷ به عضویت جمعیت های ملی دارای واحدهای پاسخ اضطراری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر درآمد و بر طبق این عضویت از جمعیت هلال احمر در همه سوانح بین المللی دعوت به عمل می آید که نمونه آن حضور در عملیات بین المللی کشور بنگلادش برای عرضه خدمات متنوع بهداشتی و درمانی به مسلمانان روهینگیایی میانمار بود.
وی اضافه کرد: واحدهای پاسخگویی اضطراری به حوادث (Emergency Response Unit ERU) واحدهای عملیاتی - میدانی در بخش درمان، آب و بهداشت، سرپناه، لجستیک و نظایر آن هستند که در صورت نیاز کشور صدمه دیده و درخواست جمعیت ملی همان کشور با هماهنگی فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر، اعزام می شوند.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایرنا، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از کوشش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و پشتیبانی از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر حالا در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، یک معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی عرضه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائرین عتبات عالیات است.
همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران هم با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می کند.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیشتر از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تأسیس خود تاکنون در راه اهداف انسان دوستانه و اصول هفت گانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.

منبع:

1399/10/22
14:57:59
0.0 / 5
1306
تگهای خبر: ابزار , امداد , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین