در گفت وگو با آزمایشگاه رادین تشریح شد

صدور مجوز آزمایش انسانی دومین واكسن ایرانی كرونا

صدور مجوز آزمایش انسانی دومین واكسن ایرانی كرونا

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت ضمن تشریح جزئیات پروتکل اجرای مطالعه بالینی دومین واکسن کرونای ایرانی، اظهار داشت: این واکسن نوترکیب بوده و یک پروتئین نوترکیب است که تکنولوژی آن با واکسن کرونای ایرانی قبلی که مجوز دریافت کرده، متفاوت می باشد.


دکتر احسان شمسی کوشکی در گفت و گو با ایسنا، از صدور مجوز کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت برای شروع فاز اول مطالعه بالینی دومین واکسن کرونای ایرانی آگاهی داد و اظهار داشت: پروتکل کارازمایی بالینی پیشنهادی توسط انستیتو سرم سازی و واکسن سازی رازی که با همکاری مرکز کارازمایی دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام می شود و به تایید سازمان غذا و دارو رسیده بود، در جلسه فوق العاده کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت مطرح و با اجماع آراء به تصویب رسید.
وی اضافه کرد: باید توجه کرد که البته این پروتکل پیشنهادی باید به سازمان غذا و دارو برگردانده شود و در آنجا مجوز شروع مطالعه بالینی یا CTA را دریافت کند و سپس کارازمایی بالینی می تواند شروع شود.
شمسی کوشکی افزود: واکسن کرونائی که از طرف موسسه رازی تولید شده و هم اکنون فازهای حیوانی خودرا به انتها برده و مجوز کمیته ملی اخلاق در پژوهش را جهت شروع مطالعه فاز اول انسانی دریافت کرده است، مربوط به یک واکسن نوترکیب بوده و یک پروتئین نوترکیب است که تکنولوژی آن با واکسن کرونای ایرانی قبلی که مجوز دریافت کرده، متفاوت است. این واکسن از یک پروتئین نوترکیب است، یعنی بخش هایی از پروتئین S ویروس یا همان اسپایک پروتئین (Spike proteins) در این واکسن به صورت نوترکیب قرار داده شده و با تزریق واکسن، بدن مقابل آن بخش ها انتی بادی تولید خواهدنمود. این گروه از واکسن ها جزء واکسن های بسیار ایمن محسوب می شوند.
دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت اظهار داشت: در پروتکل پیشنهادی فاز یک و دو مطالعه بالینی پیشنهاد شده است که در پروتکل فاز یک ۱۳ نفر به صورت پیش قراول وارد کارازمایی شده و پس از آن ۱۲۰ نفر در چهار گروه متفاوت وارد پژوهش می شوند.
وی اشاره کرد: قاعدتا اگر فاز اول موفق باشد، دوز مورد قبول واکسن را پیدا کرده و برمبنای نتایج فاز یک، فاز دوم بر روی ۵۰۰ نفر شروع می شود. در تمام این مراحل هم کمیته ملی اخلاق و ناظر ارشدی که برای این کار معین شده، بر این پروژه نظارت می کنند.1399/10/29
11:03:11
0.0 / 5
1557
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین