رییس جمعیت هلال احمر خبر داد:

آمادگی هلال احمر برای خدمات رسانی بیمارستان های صحرایی در شرایط بحرانی

آمادگی هلال احمر برای خدمات رسانی بیمارستان های صحرایی در شرایط بحرانی

رئیس جمعیت هلال احمر از آمادگی خدمات رسانی بیمارستان های صحرایی این جمعیت برای شرایط اضطراری عمومی و پیچیده (بحرانی) انواع حوادث و سوانح احتمالی اطلاع داد.


کریم همتی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سؤال که هلال احمر چه برنامه های برای اثربخشی عرضه خدمات درمان اضطراری در حوادث و سوانح دارد، این مطلب را عنوان نمود و اظهار داشت: محک خوردن آمادگی خدمات رسانی بیمارستان های صحرایی این جمعیت برای شرایط بحرانی انواع حوادث و سوانح احتمالی در مانورها و تمرین های عملیاتی آینده نزدیک این جمعیت انجام می شود و هدف از آن سنجش میزان آمادگی خدمات رسانی بیمارستان های صحرایی، بیمارستان های سیار استقرار سریع و واحدهای مراقب های پایه های بهداشتی هلال احمر است که بتوانیم در حداقل زمان ممکن و در ساعتهای اولیه بعد از حادثه آنها را به منطقه صدمه دیده انتقال و مصدومان و مجروحان را از نظر تریاژ (الویت بندی اولیه) تحت حمایت های پایه و پیشرفته حیاتی قرار دهیم تا مداخله ای موثر در کاهش میزان مرگ و میر حوادث و سوانح انجام گیرد.
وی افزود: در اجرا و برگزاری این محک عملیاتی با شناسایی نقاط ضعف و قوت این واحدهای سیار درمانی انعطاف پذیر که قابلیت عرضه خدمات جراحی، درمانگاهی و بهداشتی را به صورت بالقوه برای افراد متاثر از حوادث و سوانح را دارا هستند امکانات مورد نیاز را به آنها تزریق خواهیم کرد.
رییس جمعیت هلال احمر توضیح داد: واحدهای بهداشت و درمان اضطراری این جمعیت بر اساس استانداردهای واحدهای پاسخ اضطراری (ERU) فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در کشور بوجود آمده اند و این آمادگی وجود دارد که ما در هنگام وقوع حوادث و سوانح طبیعی پیش از اینکه وزارت بهداشت بعنوان متوالی درمان وارد صحنه شود و اقدامات اولیه را در صحنه حوادث برای پشتیبانی از زندگی و سلامت مصدومان احتمالی را انجام دهیم.
همتی اضافه کرد: در سال ۲۰۱۷ تیم فوریت های پزشکی (EMTI) جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به عضویت جمعیت های ملی دارای واحدهای پاسخ اضطراری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر (ERU) پیوست که در میان کشورهای هلالی اولین کشور بود و بقیه کشورهای عضو واحدهای پاسخ اضطراری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر (ERU) صلیبی و اروپایی هستند.
وی تصریح کرد: هلال احمر بر مبنای وظایف تعیین شده و در جهت تحقق اهداف بشردوستانه مندرج در اساسنامه خود بعنوان ارگان محوری پاسخگویی به حوادث و سوانح در کشور نسبت به سازماندهی تیم های عملیاتی به منظور عرضه خدمات بهداشتی و درمانی در شرایط اضطراری اقدامات شایسته ای و جامعی را انجام داده و دوستان ما با عنایت به تغییر مدیریتی که در معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر انجام شد این آمادگی را در حد ایده آلی دارند و بیمارستان های صحرایی و تجهیزات مورد نیاز برگزاری این بیمارستان ها را در جمعیت هلال احمر داریم.
رییس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: با عنایت به اعتباری که اخیرا" به جمعیت هلال احمر تخصیص داده شده بخشی از آن تجهیزات ما همین تجهیزات (ERU) است که ما بتوانیم در صحنه حوادث وارد عمل بشویم.
معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر با راه اندازی واحدهای درمانی سیار (M.H.C.U) و بیمارستان مرجع (R.H) در کنار تیم های بهداشت و درمان اضطراری و واحدهای خدمات بهداشتی و درمانی پایه (B.H.C.U) از نظر حجم، تنوع و اهمیت نوع عرضه خدمات به صدمه دیدگان حوادث طبیعی و غیر طبیعی از مهمترین بخش ستادی و اجرایی جمعیت در جهت وظایف و مأموریت های امداد و نجات جمعیت هلال احمر قلمداد می شود.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از کوشش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و پشتیبانی از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر هم اکنون در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، یک معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی عرضه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائرین عتبات عالیات است.
همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران هم با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می کند.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیشتر از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تاکنون در راه اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، حالا دارای ۱۴ مرکز درمانی فعال در ۱۴ کشور دنیا است.
منبع:

1399/04/03
15:40:59
5.0 / 5
2280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین