معاون گردشگری اعلام كرد

آماری از سفر توریستهای خارجی به ایران در دوران كرونا

آماری از سفر توریستهای خارجی به ایران در دوران كرونا

آزمایشگاه رادین: معاون گردشگری اظهار داشت: حدود ۴۵۰ هزار خارجی به انگیزه درمان و تجارت در ۹ ماه اول سال جاری به ایران سفر کرده اند، اما سختگیرهای بیشتر سبب شده ۹۴ درصد سفرهای بین المللی کاهش پیدا کند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، کمی پس از شیوع کرونا در ایران با بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی، صدور روادید گردشگری هم متوقف گردید. مدتی بعد، معاون گردشگری اطلاع داد که به تعداد محدود برای اتباع خارجی که به انگیزه درمان و تجارت به ایران سفر می کنند، روادید صادر می شود. حالا ولی تیموری اطلاع داده که در ۹ ماه ابتدای سال ۴۵۰ هزار نفر به شکل مقطعی و محدود با عنوان توریست سلامت و تجاری به کشورمان سفر کرده اند.
وی همینطور اظهار داشت که با عنایت به سخت گیری ها حدود ۹۴ درصد سفرهای بین المللی کاهش پیدا کرده است.
این معاونت با آن که شیوه نامه «چگونگی ورود توریستهای خارجی در دوران کرونا» را اواسط تابستان سال جاری به ستاد ملی کرونا تحویل داده اما همچنان سختگیری های این ستاد مانع از صدور ویزای توریستی و ورود توریستهای خارجی شده است.
تیموری در نشست کمیته سیاست گذاری فرهنگی دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی اظهار داشت که حوزه سفر و گردشگری در بین صنایع مختلف بیشترین صدمه را از شیوع کرونا دیده است، به صورتی که در منطقه آسیا شاهد کاهش حدود ۸۲ درصد سفرهای بین المللی بوده ایم و در ایران این کاهش ۹۴ درصد بوده است. صنعت توریسم بیشتر از یک سال است که با شیوع کرونا زمین گیر شده که در تاریخ جهانی این صنعت بی سابقه بوده است.
او اضافه کرد: در سال ۹۸ پیش از شیوع کرونا هشت میلیون و ۸۶۰ هزار نفر توریست خارجی از ایران بازدید نمودند. با اتفاقاتی که در نیمه دوم سال ۹۸ افتاد و با شیوع کرونا، در فصل دوم پررونق گردشگری ما که از اواسط بهمن ماه و شروع سال نو میلادی آغاز می شد، نتوانستیم میزبان گردشگران باشیم.
معاون گردشگری به سهم سرمایه گذاری گردشگری در کشور و ساخت ۲۲۰۰ پروژه زیرساخت اشاره نمود و اضافه کرد: گردشگری روند پرشتابی در پیش گرفته بود اما با بحران شیوع کرونا فعالیتهای ما متوقف گردید.
تیموری درباره سفرهای داخلی اظهار نمود: با شیوع کرونا همکاری لازم را با ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد اولویت اصلی که حفظ جان مردم است، انجام دادیم و درست در پیک سفرهای خارجی و داخلی فعالیتهای مان را تعطیل کردیم. با گشایش های مختصری که انجام می شد، تلاش کردیم گردشگری داخلی بتواند این خلاء را پوشش دهد و در کنار آن هم نیم نگاهی به عرصه بین المللی داشتیم. در این خصوص طرح هایی عرضه دادیم اما به علت انتشار کرونا به تعویق افتاد.
او ضمن اشاره به زیان مالی تاسیسات گردشگری در این دوران، خاطرنشان کرد: با شیوع کرونا دو بسته حمایتی برای فعالان صنعت توریسم در نظر گرفتیم که بسته اول اشتغال محور و بسته دوم بنگاه محور بوده است. میزان درخواست فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات کرونایی از بانک ها حدود ۱۳۵۰ میلیارد تومان بوده که ۶۵۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است، البته قول دادند تا آخر سال کمک بیشتری کنند. امیدواریم با کاهش شیوع کرونا باردیگر صنعت توریسم رونق پیدا کند تا نشاط و امید به جامعه برگردد.


معاون وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: با پیگیری ها و تلاش هایی که انجام دادیم، طرح هایی را برای سفرهای نوروزی در ستاد ملی کرونا عرضه کردیم تا به شکل محدود و کنترل شده و با نظارت ما، بخشی از فعالیت ها و خدمات مان عرضه شود. اگر نوروز سال جاری نتوانیم فعالیت نماییم، امکان برگشت باردیگر نخواهیم داشت. تعطیلات نوروز برای بالای ۷۰ درصد از فعالان ما یک فرصت است.
او اظهار داشت: ستاد ملی مدیریت کرونا قبول کرد تا سفرها در چارچوب تورهای شرکتهای خدمات مسافرتی و کنترل شده صورت گیرد. پروتکل های بهداشتی هم در این خصوص برای تمام ذی نفعان آماده و ابلاغ گردیده است. همینطور نوع دیگر سفر در چارچوب سفرهایی است که مردم با خودرو خود انجام می دهند و رزرو قطعی در مراکز مجاز ما دارند. نیروی انتظامی هم در این خصوص کمک خواهد نمود تا ترددهای نوروزی برنامه ریزی شده صورت گیرد.
خدابخشی ـ دبیر کمیته فرهنگی شورایعالی امنیت ملی ـ هم اظهار داشت: نیمه های مغفولی در حوزه گردشگری وجود دارد؛ برپایه گزارش مرکز آمار نیمی از مردم هنوز سفر نمی روند. در نیمه دوم سال از ماه مهر تا آخر اسفند هم سفر چندانی صورت نمی گیرد و نیمی از دستگاه ها هنوز درگیر بحث گردشگری نشده اند. کرونا فرصتی است تا دستگاه ها بتوانند در این خصوص برنامه ریزی کنند.1399/11/30
18:11:25
0.0 / 5
1079
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , درمان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین