ماحصل جلسه ستاد مدیریت بحران استان

قهر مردم قم با ماسك و بفرمای گرم به كرونای انگلیسی

قهر مردم قم با ماسك و بفرمای گرم به كرونای انگلیسی

به گزارش آزمایشگاه رادین قم مسؤلان قم از کمتر شدن حساسیت مردم و استفاده کم مردم از ماسک، در ایام تهدید کرونای انگلیسی نگران هستند.


دکتر محمدرضا قدیر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران که روز چهارشنبه با حضور استاندار قم برگزار شد با تاکید به صدا درآمدن زنگ خطر خیر مجدد کووید۱۹ در قم اظهارکرد: طی هفته جاری تست های مثبت کرونا به میزان دو برابر افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: ویروس جهش یافته انگلیسی در شهرهای اطراف قم شناسایی شده و این استان در میان شهرهایی که با ویروس جهش یافته دست و پنجه نرم می کنند محصور شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: ویروس جهش یافته حالت انفجاری دارد و امکان دارد شرایطی به وجود بیاورد که وضعیت را بسیار دشوارتر از امروز کند. هنوز ویروس انگلیسی در قم شناسایی نشده اما به محض شناسایی نخستین مورد از این ویروس جهش یافته کاملا شفاف و بدون تعارف آنرا با مردم در بین خواهیم گذاشت.
قدیر اضافه کرد: از مردم قم درخواست داریم به علت شناسایی ویروس جهش یافته انگلیسی در شهرهای اطراف قم از هرگونه سفر به این شهرها خودداری کرده و میزبان اقوام خود از این مناطق خطرخیز نباشند.
وی تصریح کرد: به خاطر وجود تعداد بالای زائرین عراقی در قم تعاملات جدیدی با تولیت آستان مقدس حرم حضرت فاطمه معصومه(س) برای قرنطینه این افراد دربرخی هتل های شهر و تشدید پروتکلهای بهداشتی درحرم مطهر انجام شده است.
قدیر خاطرنشان کرد: به علت شرایط جدید کرونایی و احتمال خیز مجدد کرونا از مسؤلان درخواست داریم تا اجازه بازگشایی مدارس را تا آخر سال جاری ندهند و سخت گیری ها نسبت به اصناف و ناوگان حمل و نقل عمومی تشدید شود.
همچنین در این نشست سیامک محبی رئیس مرکز بهداشت قم هم اظهار داشت: روند مبتلا شدن به کرونا با شیب ملایمی در سطح استان قم در حال افزایش می باشد و تعداد افراد بدحال هم بیشتر شده است. رجوع افراد مشکوک به مراکز سرپایی تست کرونا نسبت به سه هفته گذشته طی هفته جاری با شیب افزایشی همراه شده است.
وی عنوان کرد: طی سه روز گذشته میزان مبتلا شدن به بیماری کرونا از ۳ درصد به ازای هزار نفر به بیش تر از ۶ درصد رسیده که نشان داده است زنجیره کووید ۱۹ در سطح شهر قم فعال است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی قم خاطرنشان کرد: در طول ۵ هفته اخیر میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در ابعاد مختلف آن در سطح ادارات دولتی قم با روند کاهشی روبه رو شده است. وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی و پایانه های مسافربری برون شهری به هیچ وجه رضایت بخش نیست و وضعیت رعایت بهداشت فردی و عمومی در آنها نامطلوب است.
محبی عنوان کرد: رعایت شیوه نامه های بهداشتی همینطور در مسجد مقدس جمکران و حرم مطهرحضرت معصومه(س)، هتل ها و مسافرخانه ها روند کاهشی به خود گرفته است.
وی اضافه کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی در مجتمع های خرید و پاساژهای قم به ۵۲ درصد کاهش یافته است و احتمال می رود در ایام پایانی سال ضربه سختی به نظام سلامت استان وارد کند.
در بهترین حالت، ۶۲ درصد مردم قم ماسک می زنند
محبی با تکیه بر کاهش استفاده از ماسک توسط مردم و نهادهای مختلف، اظهار نمود: میزان استفاده مردم از ماسک در معابر عمومی در بهترین حالت به ۶۲ درصد کاهش یافته است.
وی اظهار داشت: در استان خوزستان در ایام گذشته سه مورد مرگ کودک بر اثر کرونا گزارش شده است که نشان داده است بازگشایی احتمالی مدارس می تواند وضعیت بیماری و مرگ و میر در قم را افزایشی کند.
رییس مرکز بهداشت قم اضافه کرد: برای کنترل بیماری کرونا در قم باید سختگیری ها نسبت به اصناف، پلاک های غیربومی، مبادی ورودی شهر، پایانه های مسافربری و مسافران برون استانی، تورهای مسافربری و سفر به مناطق پرخطر تشدید شود. پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی بر تعطیلی محل های بازی و شهربازی های مسقف شهر قم و کنترل بیشتر تردد های شبانه است.
وی ابراز کرد: پیک کرونا در استان خوزستان با زاویه ۹۰ درجه درحال افزایش است و این مسئله بشدت نگران کننده و هشدارآمیز است. در هفته جاری ۳ هزار و ۷۰۰ تست کرونا در مجموع در استان قم صورت گرفته است.
به گفته محبی، در هفته اخیر ۵ مرکز خدماتی و تجاری به علت عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی پلمب شدند و بیشتر از هزار اخطار صادر گردیده است.
منبع:

1399/12/06
22:01:51
0.0 / 5
1098
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین