رییس جمعیت هلال احمر:

آمادگی كشور در مقابل وقوع حوادث ارتباطی به تغییر دولت ها ندارد

آمادگی كشور در مقابل وقوع حوادث ارتباطی به تغییر دولت ها ندارد

آزمایشگاه رادین: رییس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: هلال احمر به هیچ وجه یک نهاد سیاسی نیست و باید آمادگی آن در مقابل بحران ها تا آخرین لحظه پیش از استقرار دولت جدید به حد مطلوبی بالا باشد، برای اینکه طبیعت با ما هماهنگ نمی کند و وقوع حادثه ارتباطی با مسائل سیاسی در کشور ندارد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایرنا از جمعیت هلال احمر، کریم همتی روز دوشنبه در اولین جلسه ستاد ملی عملیات اضطراری جمعیت هلال احمر در محل مرکز کنترل و هماهنگی اضطراری جمعیت هلال احمر (ECC) با هدف ارزیابی کامل از توان هلال احمر در بحران ها، با اعلان اینکه این مانور در اولین ساعات کاری اداری برگزار شد، اظهار داشت: این مانور را در نخستین ساعت بامداد که بصورت غیرمعمول رخ می دهد برگزار کردیم و به همه اعضا فراخوان حضور دادیم تا عملیات اضطراری را تمرین نماییم.
وی با اعلان اینکه همیشه علم، تخصص و تجربه افراد در بحران ها موجب مدیریت بهتر آن می شود، اظهار داشت: افرادی که در این ساعت، دور میز مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر حضور دارند، شایسته ترین کسانی هستند که ما می توانیم در بحران ها روی آنها حساب نماییم.
مانورها یک محک واقعی برای هلال احمر است
رئیس جمعیت هلال احمر با اعلان اینکه هدف از برگزاری این مانور، ارزیابی کامل از توان هلال احمر در بحران ها است، اضافه کرد: مانورها طوری اجرا شود تا توان هلال احمر را در آنها محک بزنیم، محک واقعی برای انجام مانورهای تیرماه جزو اهداف ما است که هماهنگی های لازم در این خصوص بر عهده دبیرکل و رییس سازمان امدادونجات گذاشته شده است.
همتی با اعلان اینکه هر فرد باید جایگزین اول و دوم برای حضور در بحران ها داشته باشد، افزود: مکانیسم برگزاری مانور باید به شکلی طراحی شود که سیستم بتواند افراد جایگزین را تعیین کند تا اگر افراد امکان حضور نداشتند به سرعت جایگزین شوند، همین طور تلفنی غیر از تلفن همراه برای افراد تعیین شود که امکان دسترسی همه جانبه وجود داشته باشد و برخی مدیران به تلفن ثریا دسترسی داشته باشند تا در هنگام بروز حادثه و قطع شدن راه های ارتباطی از آن طریق به آنها دسترسی داشته باشیم.
وی با اعلان اینکه آمادگی کشور در مقابل وقوع حوادث ارتباطی به تغییر دولت ها ندارد، اظهار داشت: هلال احمر به هیچ وجه یک نهاد سیاسی نیست و باید آمادگی جمعیت هلال احمر در مقابل بحران ها تا آخرین لحظه پیش از استقرار دولت جدید به حد مطلوبی بالا باشد، برای اینکه طبیعت با ما هماهنگ نمی کند و وقوع حادثه ارتباطی با مسائل سیاسی در کشور ندارد، مانورهای تیرماه بنا بر این اجرا خواهد شد.
رئیس جمعیت هلال احمر با اعلان اینکه در این مانورها ایرادات مشخص می شود، اضافه کرد: جایگاه ملی ما در این مانور دیده می شود و باید همیشه فرض بر وقوع بحران بگذاریم، بدین سبب استدعا داریم که ایرادات مانور دور میزی خیلی زود رفع و مانور بعدی بدون اشکال برگزار شود، همین طور مرکز کنترل و هماهنگی اضطراری جمعیت هلال احمر (ECC) مستقر در ساختمان صلح باید همه امکانات eoc سازمان امدادونجات را برای برگزاری مانور در اختیار داشته باشد؛ این امکانات هم شامل نرم افزارها، تلفن ها و سایر وسایل ارتباطی است.
زلزله سی سخت یک تجربه موفق بود
رئیس جمعیت هلال احمر با اعلان اینکه زلزله سی سخت یک تجربه موفق بود، افزود: در زلزله سی سخت، دبیرکل جمعیت به سرعت در محل حادثه حضور پیدا کرد و نیروهای نظامی و محلی، هلال احمر را به شکل بسیار عالی پشتیبانی کردند که برای ما یک تجربه خوب بود و هیچ یک از نیروهای دیگر در کار هلال احمر دخالت نکردند. در بازدیدهای مسئولان مانند معاون اول رییس جمهور و آقای رئیسی نیز کسی از هلال احمر گلایه ای نداشت.
هلال احمر در این دوره سخنگو داشت
همتی به بعد رسانه ای و پوشش اخبار در بحران ها اشاره نمود و اظهار داشت: در دوره های قبل اگر اتفاقی در سطح استان یا منطقه رخ می داد چند روایت مختلف از ابعاد خسارت به رسانه ها مخابره می شد و هرکس از آن چیزی که خودش دیده بود موضوع را روایت می کرد اما در این دوره و پس از انتخاب سخنگوی جمعیت، معضل برطرف شد.
وی به لزوم در اختیار داشتن وجه نقد در بحران ها اشاره نمود و اضافه کرد: نظام بانکی از بعدازظهر پنجشنبه تا بامداد شنبه تعطیلست و این احتمال وجود دارد که حادثه در همین ایام رخ بدهد، بدین جهت وجود وجه نقد برای رفع امور امری لازم است که لازم است با هماهنگی دبیر کل و خزانه دار این مساله بررسی شود.
شرح وظایف اعضا یک دفعه دیگر مرور شود
در ادامه این جلسه محمدحسن قوسیان مقدم دبیر کل جمعیت هلال احمر نیز با اعلان اینکه این جلسه نخستین بارست که برگزار می شود، اظهار داشت: جلسه ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری برای نخستین بار برگزار می شود؛ با توجه به این که پس از زلزله بم، عملیات سنگینی که ابعاد بین المللی هم داشته باشد نداشته ایم، باید شرح وظایف اعضا یک دفعه دیگر مرور شود، ازجمله نحوه جمع آوری کمک ها، نحوه اعزام امدادگران، فعال بودن همه حوزه ها، هماهنگی هر حوزه با ستاد مربوط به خودش و دیگر موضوعات.
وی با اشاره به غیرسیاسی بودن کارهای جمعیت هلال احمر اظهار داشت: حالا فشار افکار عمومی روی هلال احمر وجود دارد برای اینکه تغییر و تحولات در جمعیت وابسته به تحولات سیاسی نیست و باید همچون گذشته برای وقوع بحران و در ادامه برگزاری مانورها آماده باشیم، هلال احمر که نمی تواند منتظر جابه جایی دولت ها باشد اگر ذره ای تعلل وجود داشته باشد در بحران ها امکان مدیریت آنرا نداریم.
منبع:

1400/04/18
14:07:30
5.0 / 5
1271
تگهای خبر: امداد , دسترسی , سیستم , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین