به بهانه هفته حمایت از بیماران هموفیلی؛

علایم اختلالات انعقادی خون در كودكان را جدی بگیرید

علایم اختلالات انعقادی خون در كودكان را جدی بگیرید

به گزارش آزمایشگاه رادین معاون بیمارستان طالقانی تهران،  بیماری هموفیلی را شایع ترین اختلال خونریزی دهنده ارثی دانست و اظهار داشت: این بیماری در فرم شایع نوع A كه 80 درصد موارد را تشكیل می دهد، به سبب یك موتاسیون در ژن فاكتور VIII روی كروموزومX بوجود می آید و  در سایر موارد هموفیلی موتاسیون در محل ژن فاكتور مربوطه رخ می دهد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر مهشید مهدی زاده به مناسبت هفته پشتیبانی از بیماران هموفیلی، اظهار نمود: به صورت کلی هموفیلی به دلیل کمبود فاکتورIX VIII یاXI بروز میکند، ولی کمبود ارثی سایر شاخص های انعقادی که تحت عنوان اختلالات خون ریزی دهنده نادر طبقه بندی می شوند هم علایم نسبتاً مشابهی با این بیماری دارند.
معاون آموزشی بیمارستان طالقانی با اشاره به اینکه هموفیلی نوعA معمولاً در پسربچه ها تا سن یک سالگی به دنبال عمل ختنه یا تزریق واکسن، خویش را نشان می دهد، اضافه کرد: این نوع از بیماری وابسته به جنس است و به ندرت در دختران دیده می شود. علامت شایع این اختلال، تورم مچ پا به دنبال نخستین قدم های کودک است.
به قول دکتر مهدی زاده، سایر اختلالات خون ریزی دهنده در اثر کمبود شاخص های انعقادی در هر دو جنس دیده می شود.
مهدی زاده درباره نتایج بروز این بیماری در افراد، تصریح کرد: در بیماری هموفیلی شدید، خون ریزی خودبخودی یا با ضربه کم در داخل مفاصل اتفاق می افتد که این امر در نهایت سبب صدمه مفصل مربوطه می شود. از طرفی تقویت عضلات بویژه در اندام تحتانی به کاهش تخریب مفصل زانو و سایر مفاصل کمک می نماید.
این فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان از امکان تشخیص هموفیلی نوع A پیش از تولد جنین پسر اطلاع داد و اضافه کرد: آموزش به بیمار برای تشخیص خونریزی ناشی از اختلالات انعقادی، درمان در منزل و رفتن به موقع به مراکز درمانی، آموزش به بیمار جهت مراقبت های حمایتی شامل مراقبت اورژانسی، واکسیناسیون و کنترل وزن، تأسیس و تقویت مراکز جامع هموفیلی تمهیدات لازم جهت تهیه داروی سالم و آموزش پزشکان جهت شناخت به روز بیماری و روش های درمان و توسعه امکانات تشخیصی پیش از تولد همچون اقداماتی است که می تواند در جلوگیری از بروز این اختلال جلوگیری کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، هفته پشتیبانی از بیماران هموفیلی از یکم مرداد ماه شروع شده و به مدت یک هفته تا هفتم مرداد ماه ادامه دارد.
منبع:

1399/05/05
23:45:15
5.0 / 5
2020
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین