علایم اولیه آرتریت روماتوئید

علایم اولیه آرتریت روماتوئید

آزمایشگاه رادین: بیماری آرتریت روماتوئید می تواند بطور قابل توجهی کیفیت زندگی را کم کند، بر قدرت تحرک فرد تاثیر بگذارد و موجب لطمه مفاصل شود که با پیشرفت بیماری تشدید می شود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، هیچ درمانی برای عارضه آرتریت وجود ندارد اما برمبنای نتایج مطالعات، تشخیص سریع آن اساسا می تواند کمک کننده باشد. همین طور درمان تهاجمی آرتریت روماتوئید با روشهای خاص بعد از سه تا چهار ماه از بروز علایم می تواند سرعت پیشرفت بیماری را کم کند.
شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان میدهد درمان بموقع بیماری آرتریت روماتوئید و طی چند ماهه نخستِ بروز علایم، می تواند برای تغییر دائمی روند پیشرفت بیماری موثر باشد و آنچه مهم می باشد، تشخیص سریع بیماریست.
آرتریت روماتوئید اولیه چیست؟
آرتریت روماتوئید یکی از آرتریت های خود ایمنی شایع است که در هر گروه سنی ممکنست رخ دهد اما در زنان ۳۰ تا ۵۰ ساله شایع تر است. زمانی که مدت زمان بیماری کمتر از شش ماه باشد، آرتریت روماتوئید سریع در نظر گرفته می شود. طول مدت آرتریت روماتوئید، نه زمان تشخیص آن بلکه از زمان شروع آرتریت در نظر گرفته می شود.
علائم آرتریت روماتوئید اولیه چیست؟
- در بیشتر بیماران (۶۰-۵۰ درصد)، شروع آهسته درد در مفاصل کوچک دست و پا و همراه با ورم یا بدون تورم مشاهده می شود.
- در تعداد کمی از بیماران ممکنست این عارضه تنها با درد مفصل زانو یا آرنج یا مچ پا ظاهر شود.
- مفاصل درگیر بطور معمول اوایل بامداد بیش از ۳۰ دقیقه سفت می شوند.
- بیماران مسن یا بالای ۶۰ سال نیز ممکنست علائمی همچون تب پایین، دردهای عضلانی، خستگی و کاهش وزن داشته باشند.
- پالیندرومیک آرتریت روماتوئید نیز شکل غیرمعمولی است که در آن دردهای مفصلی برای مدت کوتاهی در یک روز وجود دارد و مجدد بعد از چند روز ظاهر می شود.
این عارضه چگونه تشخیص داده می شود؟
آرتریت روماتوئید یک تشخیص بالینی است. اگر فردی بیش از شش هفته درد مفاصل داشته باشد که بطور متقارن هر دو طرف بدن درگیر باشد و بامداد زود مفاصل با سفتی روبرو باشند و در معاینه توسط پزشک، ورم و حساسیت مفاصل تشخیص داده شود، فرد گرفتار آرتریت التهابی است.
آزمایشات خون خاصی برای بیمار تجویز میشود که شامل آزمایش شمارش سلول های خون، عملکرد کبد و کلیه، نشانگرهای التهابی مانند CRP/ESR می شود که می تواند در ۶۰ درصد بیماران افزایش یابد. فاکتور روماتوئید و antiCCP تست های اختصاصی برای آرتریت روماتوئید هستند. اگر آرتریت از نظر بالینی قابل تشخیص نباشد، می توان از سونوگرافی یا MRI برای تشخیص بهره برد.
درمان آرتریت روماتوئید اولیه چیست؟
درمان آرتریت روماتوئید اولیه بیشتر شامل تجویز داروهای ضد روماتیسمی تعدیل کننده بیماری (DMARDs) مانند هیدروکسی کلروکین، متوترکسات یا سولفاسالازین است. یک دوره بسیار کوتاه از استروئیدها و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نیز ممکنست برای تسکین درد تجویز شود.
عواقب عدم درمان آرتریت روماتوئید اولیه چیست؟
به گزارش هندوستان تایمز، تاخیر در شروع روند درمان منجر به ماندگاری التهاب دائمی در بدن می شود که نه فقط موجب بد شکلی مفاصل بلکه موجب درگیری سایر اعضای بدن مانند ریه ها، اعصاب، چشم ها، پوست و کلیه ها نیز می شود. بدین سبب متخصصان تاکید دارند که تشخیص زودهنگام، کلید اصلی مهار این عارضه است.1401/02/26
10:31:15
5.0 / 5
835
تگهای خبر: التهاب , امداد , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین