هیچ دردی بی درمان نیست!

هیچ دردی بی درمان نیست!

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، یک فلوشیپ مدیریت درد با اشاره به شعار انجمن جهانی درد در خصوص این که هیچ دردی بی درمان نیست، اظهار داشت: برای هر درد مزمنی باید دنبال علت و تشخیص آن بود و در مرحله بعدی هم باید بدنبال کنترل و درمان آن باشیم.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر هاشمی درباره ی ماهیت درد و انواع روش های درمان آن، اظهار داشت: درد یکی از حواسی است که بصورت یک احساس ناخوشایند تعریف می شود و ناشی از یک ضایعه بافتی است. این ضایعه می تواند در هر قسمت یا بافتی از بدن وجود داشته باشد. درد می تواند بصورت حاد و مزمن هم تقسیم بندی شود.
شایع ترین دردها
وی اضافه کرد: رشته فلوشیپ درد حدود ۳۰ سال است که در دنیا شکل گرفته و در ایران از سال ۱۳۸۵ پایه گذاری شد. فارغ التحصیلان این رشته فوق تخصصی برای تشخیص، درمان و کنترل دردهای حاد و مزمن آموزش می بینند. باید توجه کرد که بخش عمده دردهایی که داریم شامل کمردردها و سردردها هستند. بدین سبب این دو دسته درد شایع ترین علت مراجعه به پزشک و مراجعه به سیستم بهداشت و درمان هستند.
چه دردهایی نیاز به بررسی و مداخله دارند؟
هاشمی افزود: دردهایی که از نظر شدت شدید شده و از نظر زمان طولانی می شوند، نیاز به بررسی بیشتر دارند. مداخلات درمانی قسمتی از درمان در دردها است که بین درمان های غیرتهاجمی مانند درمان های ورزشی، فیزیوتراپی دارویی و درمان های تهاجمی مانند جراحی است. زمانی که بیماری ای به درمان های اولیه دارویی و ورزشی و فیزیوتراپی جواب نمی داد، همیشه خلائی احساس می شد که چه باید نماییم تا سراغ جراحی نرویم، بلکه سراغ روش های کمتر تهاجمی رویم که به این روش ها نیز دست یافتیم. به عنوان مثال درباره ی ستون فقرات مداخلاتی داخل دیسک و کانال آن انجام می دهیم. عمده مداخلات درمانی هم زیر دستگاه عکسبرداری ایکس ری به نام فلوروسکوپی است و قسمتی از آن هم به کمک سونوگرافی به انجام می رسد که استفاده از این دستگاهها در انجام مداخلات دقت کار را بالا برده و عوارض را به حداقل می رساند.

وی اظهار داشت: برای کمردردها بطور معمول در مراحل اولیه تزریقات داخل کانال انجام داده و در مراحل پیشرفته تر از عمل های بسته دیسک یا استفاده از لیزر و... به عنوان روش های کم تهاجمی اختلالات دیسک بین مهره ای و ستون فقرات استفاده می نماییم. یکی از پیشرفته ترین و بروزترین درمان های مربوط به دیسک های بین مهره ای در دنیا، عمل های بسته به کمک آندوسکوپ است. بطور معمول در این اتاق های عمل کار با بی حسی موضعی انجام شده و بیمار بستری نمی گردد. تقریباً تمام بیماران عصر روز اقدام درمانی، مرخص می شوند.

هاشمی همین طور اظهار داشت: دسته دیگر از دردهایی که برای درمان به کلینیک های درد مراجعه می کنند، کسانی هستند که از بیماریهای دژنراتیو مزمن رنج می برند. مانند آرتروز زانو، لگن، مچ پا، شانه، گردن و کمر که بطور معمول شکایت دراین زمینه زیاد داریم. دسته زیادی از بیماران با این تشخیص ها، به کلینیک های درد مراجعه می کنند و نهایتاً درمان های غیرجراحی شامل تزریقات مختلف تا روش های استفاده از سلول های بنیادی برای درمان های طولانی مدت دریافت می کنند. از نظر شواهد علمی این عمل ها قابل قبول بوده، نسبت به جراحی های باز عوارض کمتری دارند، احتیاج به مصرف دارو را کمتر می کنند و بیماران می توانند به زندگی عادی شان بازگردند.

بنابر اعلام کانال تلگرامی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این فلوشیپ مدیریت درد اشاره کرد: در انجمن جهانی درد شعاری وجود دارد که می گوید که "هیچ دردی بی درمان نیست". برای هر درد مزمنی باید دنبال علت و تشخیص آن باشیم؛ چه از بُعد جسمی و چه از بُعد روحی و اجتماعی. در عین حال در مرحله بعدی هم باید بدنبال کنترل و درمان آن باشیم.

منبع:

1401/08/12
14:58:47
5.0 / 5
622
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین